Tizenhat évnyi kutatás gyümölcsét egy lenyűgöző videóban öntötték formába a magyar csillagászok, amely az univerzum legfoltosabb csillagának titkait tárja fel.


A Nature Communications, az egyik legelismertebb tudományos folyóirat, nemrégiben közölte a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Csillagászati Intézetének kutatócsoportja által készített tanulmányt. Ez a munka a németországi Leibniz-Astrophysikalisches Institut Potsdam szakembereivel közösen végzett, 16 éven át tartó kutatás eredményeit összegzi.

A több mint másfél évtizeden át zajlott spektroszkópiai méréssorozat alapján rekonstruálták az XX Trianguli vörös óriáscsillag felszínén megjelenő csillagfoltok időbeli változását. Ez a Napnál jóval nagyobb méretű csillag 24 nap alatt fordul körbe a tengelye körül, és már korábban is megfigyelték a nagy kiterjedésű, sötét foltokat a felszínén, rá is ragadt a "legfoltosabb csillag az égen" becenév.

"A napfoltok a Nap mágneses aktivitásának legjelentősebb megnyilvánulásai, amelyek számos más jelenséggel, például a napkitörésekkel és a napciklussal együtt a Nap belső működésének, a dinamómechanizmusnak a következményei. A csillagfoltok hasonló jelenségek, amelyek a távoli csillagokon figyelhetők meg, de mivel a csillagok felszínét közvetlenül nehéz megfigyelni, az XX Tri esetében egy közvetett megközelítést, az ún. Doppler-tomográfiát használtuk" - tette hozzá Kővári Zsolt, a HUN-REN CSFK tudományos tanácsadója és a kutatás magyar résztvevője.

A kutatók több mint kétezer nagyfelbontású spektrumot gyűjtöttek össze 16 éven át az AIP tenerifei STELLA robottávcsövének segítségével, ami páratlan mennyiségű adatot jelent egyetlen csillag megfigyelése szempontjából. Az összegyűjtött adatokból 99 Doppler-képet sikerült rekonstruálni, amelyek a csillagfelszín foltjainak fejlődését ábrázolják 2006 és 2022 között. A kutatás egyik legfontosabb eredménye, hogy az XX Tri csillag felszínén végbemenő változások nem követik a Nap esetében tapasztalt ciklikus mintázatokat.

A csillagászok által gyűjtött információkból a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) adatvizualizációs csapata egy lenyűgöző videót alkotott, amely élénk képekben mutatja be az űr titkait.

Related posts