Valentin-nap: a szeretet ünnepe sokak számára, de vannak, akik inkább elkerülik a rózsaszín szívformákat és a csöpögős romantikus filmeket. Ha te is közéjük tartozol, itt van 7 film, amit szívesen megnézhetsz ezen a napon, ha nem akarod a klasszikus Valen

Vannak, akik lelkesen ünneplik a Bálint-napot, míg mások inkább elkerülnék ezt a romantikus felhajtást, amit a Nemzetközi Virágkereskedők Szövetsége is buzdít. Bár ajánlhatnánk klasszikus romantikus filmeket is, most inkább olyan alkotásokra hívnánk fel a figyelmet, amelyek a szerelem bonyolultságát és fájdalmát járják körül, tükrözve, hogy néha a szenvedély elmúlik, vagy talán sosem is volt igazán szükség rá. Még ha a tartós, mindent legyőző szerelmet keressük is, a szirupos romantikus filmek sokszor távol állnak a valóságtól. Az alábbi listán biztosan nem találkozhatsz semmiféle mesterséges édességgel!
ahelyett, hogy a szerelem elfeledésének könnyűségével foglalkozna, mélyen a fájdalom és a veszteség felfedezésére invitál minket. Joel utazása az emlékezet labirintusában nem csupán a múlt elfeledéséről szól, hanem az érzelmi kötelékek bonyolultságáról és a szerelem mibenlétéről. Ahogy a visszatartott emlékek szilánkjai újra felszínre törnek, úgy a fájdalom mellett a boldogság pillanatai is megelevenednek. A film tehát egy paradoxonra épít: minél inkább próbáljuk elnyomni a fájdalmat, annál inkább felerősödik bennünk a vágy, hogy újra átéljük azokat a pillanatokat, amelyek eljutattak minket a fájdalomhoz. Gondry zsenialitása abban rejlik, hogy a nézőket nem csupán a karakterek szenvedései felé tereli, hanem arra is rávilágít, hogy a szeretet és a veszteség elengedhetetlen részei életünk tapasztalatának.
Marc Webb filmje, amely a szakítás és a nosztalgia fonalán szőtte meg történetét, Tom (Joseph Gordon-Levitt) körül forog, aki éppen elveszítette azt a lányt, akivel a jövőjét tervezte. Miközben a fiú a Summerrel (Zooey Deschanel) eltöltött időre emlékezik vissza, próbálja kideríteni, miért balul ütött el a kapcsolatuk, és van-e esélye arra, hogy visszahódítsa őt. Spoiler: a válasz nem kedvező, hiszen az „500 nap nyár” (amelynek angol címe nem csupán az évszakot, hanem a főszereplő lány nevét is magában hordozza) valójában egy ironikus megközelítése annak, hogy egy fiú túlságosan kedves természete nem feltétlenül vezet boldog végkimenetelhez. A film bátor vállalkozása, hogy bemutassa: még ha két ember ízlése hasonló is, az még nem garancia arra, hogy valóban összeillenek.
Újabb szakítási sztori, csak ebben - papíron - nem sérül meg senki. A spanyol Jonás Trueba filmjének főszereplői Ale, a filmrendező és Alex, a színész. Tizenöt együtt töltött év után úgy döntenek, hogy külön utakon folytatják életüket, és valóra váltják Ale apjának régi tréfáját, miszerint az igazi ok az ünneplésre a különválás, nem pedig az egybekelés. Barátaikat és családtagjaikat is meghívják a szakítást ünneplő bulira, akik értetlenül szemlélik az eseményeket. Közben persze Ale és Alex is elbizonytalanodnak, hogy biztos jó döntést hoztak-e,
A film ma, azaz Valentin-napon debütált a magyar mozikban.
Mi mást is ajánlhatnánk (anti-)Valentin-napra, mint egy olyan filmet, amely bekerült A 8 legszomorúbb film című összeállításunkba is. Az Egy makulátlan elme örök ragyogásához hasonlóan itt is váltakozva nézhetjük egy kapcsolat boldog kezdetét és a későbbi agóniáját. Dean (Ryan Gosling) és Cindy (Michelle Williams) kezdetben imádják egymást, ám ahogy haladnak előre az életben, úgy lesz egyre több különbség köztük, és csak gyűlnek a hajszálrepedések a kapcsolatukon. A film felteszi azt az időtlen kérdést, hogy
miközben realisztikus módon mutat meg egy olyan házasságot, aminek egyik résztvevőjével sincs baj, csak épp mindketten másra törekszenek.
A fekete-fehér képi világban megjelenő Frances Ha, mely tele van francia újhullámos ihletekkel, könnyedén egy grandiózus románc kereteit ölthetné magára. Ám Noah Baumbach rendező és Greta Gerwig, aki a film egyik írója és főszereplője is, egy sokkal mélyebb és szívhez szólóbb történetet szőnek, amely a női barátság ünneplése. Gerwig karaktere, egy táncosnő, éppen a kapunyitási válság közepén áll, amikor legjobb barátnője (Mickey Sumner) elhagyja a közös otthonukat. Az ürességet családi látogatásokkal és egy emlékezetes, de melankolikus párizsi szólóúttal próbálja kitölteni, ám amikor végre újra találkoznak, a pillanat sokkal meghatóbb, mint bármilyen érzelmes szerelmi vallomás.
Hát nem igazán szívmelengető ez a sztori? Nick (Ben Affleck) felesége, Amy (Rosamund Pike), az ötödik házassági évfordulójuk reggelén váratlanul nyoma vész. A rendőrség és a média hamarosan arra kezd gyanakodni, hogy Nick lehet az ügy hátterében. Azonban Amy végül előkerül, és a pár úgy tűnik, hogy boldogan élik életüket – egészen addig, amíg a végzet nem közbeszól!
Persze aki látta a Gillian Flynn bestselleréből készített Fincher-filmet, az tudja, hogy
Tedd különlegessé a Valentin-napodat ezzel az egyedülálló programmal, amely ideális választás a Valentin-nap ellen beoltottak számára. Élvezd a szeretet ünnepét egy olyan élménnyel, amely nemcsak a romantikáról szól, hanem biztonságban is érezheted magad!
Valentin-napja közeledtével a szinglik, akár önkéntes, akár kényszerből, könnyen érezhetik magukat kirekesztettnek, mintha valami hiba lenne bennük, amiért párkapcsolat nélkül élnek. A társadalom nyomása pedig csak fokozza ezt az érzést, mintha elvárná tőlük, hogy sürgősen orvosolják ezt a „hibát”. Olyan ez, mint Yorgos Lanthimos filmjének disztópikus világában, ahol a magányos lelkeket egy szállodában zárják el, és mindössze 45 nap áll rendelkezésükre, hogy megtalálják a megfelelő partnert. A személyzet mindent megtesz a siker érdekében: táncestek, ismerkedési rendezvények sorát szervezik. Azonban a nyomás egyre nő: aki végül egyedül marad, az átváltozik egy általa választott állattá, hogy az erdő mélyén keresse meg a helyét. David, akit Colin Farrell alakít, végül megszökik a szállodából, és a lázadókkal találkozik az erdőben, köztük Rachel Weisz karakterével, ahol a szabadság és a valódi kapcsolatok keresése új értelmet nyer.