"A falak hol kapjanak vörös árnyalatot? Milyen körülmények között dőltek össze a németek, miután tűz alá vették őket?" - a hollywoodi szuperprodukciók hitelessége Varga István katonai szakértő szakértelmétől függ.


"Volt, hogy a rendező azt mondta, ne törődjek azzal, hogy a szereplő a fejlövés után még akciózik, vagy a színésznő magas sarkú cipőben lövöldöz az erdőben" - idézte fel Varga István, aki katonai szakértőként évtizedek óta segíti a legnevesebb magyar és külföldi rendezők filmjeit. Ha kell, tankot szerez, statisztákból farag katonákat, vagy fejlövések hitelességét ellenőrzi. Többek között neki köszönhető az Angyalbőrben sorozat is.

"Az amerikai csapatok már birtokba vették a dachaui koncentrációs tábort, és a helyszínen számos német áldozatot találtak. Milyen körülmények között vesztek oda? Milyen sérülések, vérnyomok maradtak rajtuk, és a falak hogyan tanúskodtak a történtekről? Ha a német katonákat lőtték le, hogyan dőltek össze a harc közben? Milyen volt a foglyok sorsa a tábor felszabadítása után? Milyen rendben zajlott az ételosztás ebben a borzalmas helyzetben?" – ezek a kérdések fogalmazódtak meg a Kate Winslet főszereplésével készült Lee című film alkotói részéről, akik Varga István magyar katonai szakértőtől vártak választ. Varga István, aki modell, fotós, haditudósító és újságíró is egyben, már számos katonai szakértői feladatot ellátott, és a Lee Miller életéről szóló, részben Magyarországon forgatott film is az ő szakmai tapasztalatát tükrözi. A nemrégiben bemutatott filmről szóló cikkünket itt olvashatja el:

Varga dolgozott többek között a Gérard Depardieu szereplésével készült Napóleon, a Madonnával forgatott Evita című filmekben, a Steven Spielberg által rendezett Münchenben, a Johnny Depp rendezte Modiban, de a Hellboy II - Az Aranyhadsereg című akciófilmet is segítette. A magyar filmesek is kikérték a tanácsait, egyebek mellett az Eldorádó, a Hídember (Bereményi Géza), a Magyar rekviem (Makk Károly), a Kék-Duna-keringő (Jancsó Miklós), a Melodráma (Gothár Péter) és a Magyar vándor (Herendi Gábor) című filmekhez. Dolgozott az Oscar-díjas Nemes Jeles László mindkét eddigi nagyjátékfilmjén, a Saul fián (fenti képünkön a film egyik jelenete látható) és a Napszálltán.

Varga István elmondása szerint a katonai szakértő feladata sokrétű. A forgatókönyv szakmai véleményezésétől a helyszínek kiválasztásán, a korabeli fegyverek és egyéb haditechnikák megszerzésén, a színészek és a statiszták katonai mozgásainak kiképzésén, a katonai akciók rendezésének tanácsadásán át egészen a biztonsági rendszabályok betartatásáig tart. Kapcsolatban áll a rendezővel, az első asszisztenssel, a kosztümökért, a sminkért, a berendezésért, a kellékekért, a pirotechnikáért, a díszletért, a kaszkadőrökért felelős munkatársakkal, vagyis gyakorlatilag az egész stábbal. Ennek ellenére fontosnak tartja, hogy a katonai szakértő "tudja, hol a helye a produkcióban", vagyis csak addig menjen el a tanácsadásban, ameddig a filmesek igénylik.

"Az ilyen helyzetek néha igazi kihívást jelentenek. A látvány és a dráma sokszor felülírja a realitást, és bár megértem, hogy a filmkészítők a nézői élményt helyezik előtérbe, fontos, hogy a szakmai hitelesség se vesszen el. Én mindig próbálom hangsúlyozni, hogy a katonai akciók és taktikák hiteles ábrázolása nemcsak a történet mélységét növeli, hanem a közönség számára is élvezetesebbé teszi a filmet. De a végén a rendező víziója a döntő, és sokszor el kell fogadnom, hogy a kreatív szabadság fontosabb lehet, mint a realitás. A lényeg, hogy a film szórakoztató legyen, még ha néha a logika háttérbe is szorul."

Related posts