"A Harvard számára ne várjanak további szövetségi támogatást, mert azt nem áll módunkban biztosítani."

A Trump-kormány intézkedéseket hozott a Harvard Egyetem új szövetségi támogatásának megakadályozására, hivatkozva a szövetségi jogszabályok be nem tartására. Erről Linda McMahon, az amerikai oktatási miniszter értesítette Alan Garber harvardi rektort. A miniszter a témában küldött levelet egy egyszerű "Kedves Harvard" felirattal osztotta meg a Twitteren.
Ezzel a levéllel szeretnénk értesíteni Önöket, hogy a Harvard Egyetem ne kérjen több támogatást a szövetségi kormánytól, mivel azt nem áll módunkban biztosítani - nyilatkozta a korábbi pankrátor, aki mára oktatási miniszterré avanzsált. Az intézmény további szövetségi támogatásra nem számíthat, amíg nem tudja igazolni "felelősségteljes vezetési gyakorlatát" - fogalmazott a minisztérium egyik magas rangú tisztviselője.
A tilalom főként a kutatási támogatásokra gyakorol hatást.
A massachusettsi Cambridge városában található egyetem azzal a vádakkal néz szembe, hogy nem tartja be a szövetségi előírásokat, miközben jelentős állami támogatásban részesül, és több milliárd dolláros alapítványi vagyonnal rendelkezik. McMahon megfogalmazása szerint „Ahelyett, hogy ezeket az erőforrásokat a hallgatók oktatásának javítására használná, a Harvard tudatosan megsérti a szövetségi törvényeket.” Emellett azt is kifogásolta, hogy az intézmény olyan külföldi diákokat vesz fel, akik „erőszakos viselkedést tanúsítanak” és „megvetést érznek” az Egyesült Államok iránt.
Az Egyesült Államok kormánya határozottan fellép a baloldali liberális nézeteket képviselő intézmények ellen, amelyek a Trump-adminisztráció által "woke ideológiának" titulált keretben, származás, nem vagy bőrszín alapján folytatnak pozitív diszkriminációt. A Harvard Egyetem, eltérően más felsőoktatási intézmények sokaságától, nem hajlandó engedni Washington nyomásának, és nem teljesíti a felvételi eljárások, a magatartási irányelvek, valamint a munkaerő-felvételi döntésekre vonatkozó követelményeket.
Miután az egyetem elutasította a releváns követeléseket, a kormány jelentős összegeket fagyasztott be: 2,2 milliárd dollárt a több éves szövetségi támogatás keretein belül, valamint körülbelül 60 millió dollárt az egyetemmel kötött folyamatban lévő szerződésekből. Az amerikai sajtó információi szerint összesen körülbelül 9 milliárd dollár állami támogatás van veszélyben.
A Harvard Egyetem jogi lépésekkel próbálja megvédeni magát az intézkedésekkel szemben, arra hivatkozva, hogy ezzel sértik az első alkotmánymódosításban garantált véleménynyilvánítási jogot. Donald Trump legutóbb azzal fenyegetőzött, hogy megvonja az egyetem adókedvezményeit, és politikai szervezetként akarja nyilvántartásba venni azt – számolt be erről az MTI.