A kereskedelmi háború árnyékában nehezen valósulhat meg a 5%-os GDP-növekedés Kínában.


A kínai kormány 2025-re 5 százalék körüli GDP-növekedést tervezett, nyilatkozta Li Csiang miniszterelnök a 14. Országos Népi Gyűlés harmadik ülésének szerdai megnyitóján. Beszédében rávilágított arra, hogy a világban az utóbbi évszázadban tapasztalt változások eddig soha nem látott kihívásokat hozhatnak a kereskedelem, a tudomány és a technológia területén, amelyek jelentős hatással lehetnek Kína gazdasági helyzetére.

A miniszterelnök reményei szerint a gazdasági növekedés fő motorja a belföldi kereslet lesz, nagyobb hangsúly lesz az életszínvonal javításán, a fogyasztói kiadások növelésén. Li ígéretet tett a kínálat és a fogyasztás közötti szakadék megszüntetésére, valamint olyan költségvetési reformok végrehajtására is, amelyek javítják majd a helyi önkormányzatok bevételeit, és a tisztviselők tevékenységeit a háztartási kereslet bővítése felé terelik.

Peking idén ambiciózus lépésre készül, és 1,3 milliárd jüan (179 milliárd dollár) értékben tervez kibocsátani különleges, ultra hosszú lejáratú államkötvényeket, ami jelentős növekedés az előző évi 1 milliárdhoz képest. Az új kötvénykibocsátásból 300 milliárd jüant szánnak az elektromos járművek, készülékek és egyéb termékek iránti, nemrégiben kibővített fogyasztói támogatási rendszer finanszírozására.

A munkajelentésben kiemelték továbbá, hogy a városi munkanélküliségi rátát 5,5 százalék körüli értékre célozzák meg, valamint több mint 12 millió új városi munkahelyet és a fogyasztói árindex mintegy 2 százalékos növekedését tervezik 2025-ben.

A kormány célul tűzte ki, hogy támogassa a feltörekvő iparágakat, mint például a kvantumtechnológia és a kis magasságban üzemelő drónok gazdaságát. Ezen túlmenően, szeretnék felgyorsítani a hagyományos iparágak modernizálását is, ötvözve a gyártási és piaci kompetenciákat a mesterséges intelligenciához hasonló digitális innovációkkal.

A kormányzati jelentés Tajvanra vonatkozóan is megjegyzéseket fűz, hangsúlyozva, hogy a sziget egyesülésének kérdését határozottan támogatják és elő kívánják segíteni.

Közgazdászok szerint az 5 százalékot nehéz lesz tartani egy új amerikai-kínai kereskedelmi háború közepette. Trump éppen kedden vetett ki importvámot Kínára.

Az amerikai intézkedésre válaszul a kínai kereskedelmi minisztérium március 10-től további 10-15 százalékos vámot jelentett be az amerikai mezőgazdasági termékekre. Ezen belül az Egyesült Államokból származó csirkére, búzára, kukoricára és gyapotra további 15 százalékos vám vonatkozik. Pótlólagos 10 százalékos vámot vetnek ki továbbá a cirokra, szójababra, sertéshúsra, marhahúsra, gyümölcsökre, zöldségekre és tejtermékekre. Kína ezen kívül 15 amerikai vállalatot is felvett az exportellenőrzési listájára.

Related posts