A komáromi WFC csapata idén számos új harcost üdvözölhetett soraiban.

Az MMA, vagyis a Mixed Martial Arts egy olyan küzdősport, amely ötvözi a különböző harcművészeti stílusokat, mint a boksz, a brazil jiu-jitsu, a muay thai vagy éppen a birkózás. Ez a sport nemcsak a fizikai erőnlétet, hanem a mentális állóképességet és a stratégiai gondolkodást is próbára teszi. Az MMA-t nem véletlenül emlegetik a világ egyik legkeményebb sportjaként, itt a versenyzőknek nemcsak a technikai tudásukat kell tökélyre fejleszteniük, hanem a fájdalomtűrésüknek is átlagon felülinek kell lennie.
Az MMA népszerűsége világszerte egyre inkább felfelé ível, amit a lélegzetelállító mérkőzések, a lenyűgöző harcosok és a sport által közvetített inspiráló üzenet is tükröz: a kitartás és a szorgalom révén bárki képes lehet túllépni saját korlátain. Persze, ehhez nem árt, ha valaki bírja a gyűrődést, és nem riad meg az első ütésektől...
Az MMA nem csupán egy sportág, hanem egy életforma, amely az önfegyelem, a tisztelet és az alázat hármas alapelvére épít. Ezen értékek nemcsak a ringben, hanem a mindennapi életben is irányt mutatnak, segítve a személyes fejlődést és a közösségi kapcsolatok erősítését.
Ebben a lenyűgöző, vérrel és izzadsággal átitatott univerzumban nyerhetünk bepillantást interjúalanyunk révén, aki edzőként nem csupán harcosokat nevel, hanem életre szóló utakat is alakít. Fedezzük fel együtt a sportág rejtett titkait, és ismerjük meg azokat a kihívásokat, amelyekkel szembesül az, aki merészen belép az oktagon határvonalán!
Farkas Péter munkásságát a szlovákiai MMA fejlődésének és népszerűsítésének terén idén a szakági szövetség egy oklevéllel jutalmazta, elismerve ezzel elkötelezett hozzájárulását a sportág előrehaladásához.
Az én megfigyeléseim alapján a WFC folyamatosan növekszik, és egyre több ember csatlakozik hozzátok, ráadásul különböző korosztályokat is képviseltek. Milyen élményekkel gazdagodtatok a 2024-es év során?
Rengeteg szép sportsikert értünk el az elmúlt időszakban, de számomra a legfontosabb, hogy közösségünk folyamatosan növekszik: a tagjaink száma megkétszereződött! Idén különösen sok új harcos lépett be a csapatunkba, köztük olyanok is, akik kezdetben csupán hobbiként vágtak bele az edzésekbe.
A klub büszkesége, a saját nevelésű, rendkívül tehetséges játékos, Papp Lajos, sajnos idén kevesebb alkalommal lépett pályára. Mi lehet ennek az oka?
Lajosnak májusban egy jelentős mérkőzése volt az RFA gálán, ahol ő volt a főszereplő. Az útja nem volt mentes a nehézségektől: sérülések hátráltatták, és voltak olyan esetek is, amikor az ellenfelek lemondták a meccset. Az én filozófiám, hogy a sportolóim minél szélesebb spektrumú tapasztalatokat szerezzenek különböző sportágakban. Papp Lajos a birkózás világából érkezett az MMA színpadára, és idén részt vett a szlovák birkózó bajnokságon nehézsúlyban, ahol aranyérmet szerzett. Emellett egy amerikai edzőtáborban is lehetősége nyílt a tudása fejlesztésére, ami kétségtelenül hozzájárult a sikeréhez.
Nyomában viszont feltűnnek a fiatal trónkövetelők, akiket szintén nem kímélsz. Mi a helyzet a klub ígéretes tehetségeivel?
Ez mindig vízválasztó. Domonkos Máté, Szeghy Attila, Sztakovics Máté, Köpcsényi Richárd is először lépett ketrecbe, ahogy Konrád Zsolt is, ő még csak 16 éves. Bott Frigyesnek is megvolt a debütáló meccse, ő nem MMA-ban, hanem graplingban versenyez. A lányoknál Baráth Szidónia és Schw Tímea mutatkozott be. Kuriózumként, illetve a régióbeli biztonsági helyzetre való reflexióként hadd említsem meg, hogy nálunk versenyez a fejszés támadást túlélt Jakab Zsolt. Ő csallóközaranyosi. Pár éve egy bálba szervezőként nem engedett be ittas személyeket, az egyikük hazament egy fejszéért, melyet Zsolt fejébe vágott. Orvosai szerint egyetlen milliméter választotta el a haláltól. Felépülése után elkezdett jiu-jitsu edzésekre járni, és idén az ADCC szervezetben ezüstérmet szerzett. Ő nem fiatal versenyző, már 45 éves.
Van valaki a csapatból, aki új szerződést kapott?
Eddig Papp Lajos volt az egyetlen, aki profi RFA szerződéssel rendelkezett. Most azonban Konyári Dániel is csatlakozott hozzá, míg Nagy Arnold félprofi szerződést kapott. Fontos megjegyezni, hogy egy mérkőzés sem teljes bíró nélkül, így örömmel jelentem be, hogy sikerült egy új tehetséget is kinevelnünk! Ráadásul ő is nő, ami külön öröm. A nemzetközi szinten már elismert Varga Katalin mellett most Tóth Angelika is helyet kapott, aki brazil jiu-jitsu mérkőzéseket irányít.
Egy korábbi beszélgetésünkben említetted, hogy vannak olyan versenyzőid is, akik jó fizikai állapotban vannak, de van valamilyen elakadásuk is, ezért a mentális felkészítésre is szeretnél odafigyelni. Történt-e valamilyen előrelépés ezen a téren?
Igen. Megkezdtük az együttműködést egy sportpszichológussal. A komáromi Lucza Tivadar segíti a versenyzők felkészülését.
Amikor valaki eléri a ketrecet, az egy hosszú és kanyargós út eredménye. A lendület és a motiváció fenntartása a csapatban kulcsfontosságú ahhoz, hogy ezt az utat sikeresen végigjárjuk. Fontos, hogy folyamatosan inspiráljuk egymást, megosszuk a céljainkat, és közösen ünnepeljük a kisebb mérföldköveket is. A nyitott kommunikáció és a visszajelzések segítenek abban, hogy mindenki érezze a közös cél iránti elköteleződést, és hogy a csapat tagjai motiváltak maradjanak a kihívások közepette. Az együttműködés és a pozitív légkör megteremtése szintén hozzájárul ahhoz, hogy mindenki aktívan részt vegyen a folyamatban, és a nehéz pillanatokban is együtt tudjunk előrehaladni.
A klubban a fiúk egymással vívják a harcot az edzéseken, így sokszor nem is érzékelik, milyen mértékben fejlődnek. Ezért rendszeresen ellátogatunk Budapestre vagy Pozsonyba, ahol nagyobb kluboknál mérhetik össze tudásukat más sportolókkal. Szerencsére általában jól szerepelnek, ami segít nekik abban, hogy megtalálják a helyüket a sport világában. Az edzéseken mindig kísérletezem új módszerekkel, és utána közösen elemezzük az eredményeket. Én magam is gyakran részt veszek külföldi edzőtáborokban, hogy új ismeretekkel gazdagodjak. Januárban például Thaiföldre utazom edzeni. A fiúk nem csupán edzőként tekintenek rám, hanem inkább barátként, és a terem a második otthonukká vált, ahova akkor is eljárnak, ha éppen nem vagyok jelen.
Hogy néz ki a 2025-ös versenynaptár?
Az amatőr MMA-ban a versenyzők nem kapnak pénzt, tehát ez elsősorban a tapasztalatszerzésről szól. Szeretnénk ott lenni a szlovákiai amatőr MMA liga, az úgynevezett MAMMAL minél több fordulójában. Havonta-kéthavonta szeretném őket elvinni ide. A rövid karácsonyi leállás után már januárban is. Ezeket mindig más városban szervezik, szeretném, ha egy forduló Komáromban is lehetne, korábban már volt két alkalommal. Papp Lajosnak 2025-re szeretnénk legalább három meccset szervezni. Az az igazság, hogy 2023-ban ezt kicsit eltúloztuk, volt öt vagy hat meccse, ez profi nehézsúlyban sok. Az biztos, hogy a márciusi, pozsonyi RFA gálán lesz meccse. Terveink között szerepel egy nagyszabású MMA gála megszervezése is a komáromi sportcsarnokban.