A pszichológus megosztotta velünk, hogyan lehet felnőttként is szabadon kifejezni a belső feszültségeinket, és miért érdemes ezt tenni. Hisztizni nemcsak gyerekek privilégiuma – néha a felnőtteknek is szüksége van arra, hogy kiengedjék a gőzt, és ezt tuda


A legfontosabb része a hisztizésnek, hogy ne csak a hangunkat, de a testünket is adjuk át a hiszti energiájának.

A hiszti gyakran akkor robban ki a gyerekeknél, amikor a feszültség és a stressz határvonalához érnek egy adott élethelyzetben. Ilyenkor az idegrendszerük nem talál más megoldást, mint hogy kifejezze a bennüket foglalkoztató ingerek okozta nyomást. Felnőttként is hasonlóképpen működhet ez a mindent elsöprő energia, amely segíthet a szorongás és frusztráció kezelésében. Fontos, hogy ne tartsuk magunkban ezeket az érzéseket, mert a hosszú távú elfojtás pszichoszomatikus problémákhoz vezethet, amelyek a testünkre is kihatnak.

Hogyan hisztizhetünk felnőttként olyan őszintén és őserővel, mint egy gyerek? Miért jó ez nekünk? A pszichológus elmondta!

Teljesen kimerültünk az egész heti stressz és frusztráció tengerében? Szorongással távozunk egy megbeszélés után? Fáradtság gyűlik össze bennünk, és úgy érezzük, hogy a terhek már túlságosan nehezek? A szakértők ajánlása szerint ilyenkor érdemes előhívni a belső gyermeket magunkból, és egyszerűen csak elengedni a gátlásainkat! Talán egy jó kis hiszti segíthet a feszültség levezetésében!

A felnőtt hiszti, ahogyan azt Kristie Tse pszichológus megfogalmazta, nem csupán a kétéves gyermekek érzelmi kitöréseinek mása. Sokkal inkább egy tudatos, biztonságos módja az érzelmek kifejezésének, amely a belső feszültségek kontrollált kiengedésére összpontosít.

"A felnőtt hiszti olykor olyan egyszerű, mint amikor belépünk a szobába, bezárjuk az ajtót, és a párnán keresztül kiadjuk magunkból a feszültséget. Képzeljük el, ahogy néhányszor beleütünk a matracba, miközben a pszichológus így fogalmaz: 'A stressz fizikai levezetése néha megköveteli, hogy hangos zenére táncolva, ordítva ugráljunk a szobában, amíg végül csak el nem múlik a frusztrációnk.'"

Amikor ugrálunk, kiabálunk, és valamit dühösen püfölünk a kezünkkel, olyan érzés, mintha egy kisgyerek hisztizne a padlón, kiengedve minden feszültséget, ami túlcsordult az idegrendszerében. Ahogyan a gyerekeknek, úgy nekünk, felnőtteknek is jót tehet egy alapos, felszabadító dühkitörés, amely újraindítja a lelkünket és felfrissíti az elménket.

Felnőttként a szabadjára engedett hisztizés nem mindig egyszerű feladat, hiszen a tudatosságunk igencsak megnehezíti a dolgot. Már tudjuk, hogy felelősségteljesen kell viselkednünk, mivel nem gyerekek vagyunk. Ezért a hisztink nem feltétlenül kell, hogy a világot felforgató zűrzavart vagy harsány kiabálást jelentsen. Íme néhány kreatív módszer arra, hogyan fejezhetjük ki frusztrációnkat hatékonyan, miközben megőrizzük felnőtt mivoltunkat:

Akárcsak a gyerekek esetében, felnőttként is hasznos lehet a hiszti, amikor úgy érezzük, hogy elérkezett a határ. Ezt a feszültséget tudatosan is beépíthetjük a mindennapjainkba, hogy támogassuk mentális jólétünket. Különösen fontos ez, amikor olyan nehéz időszakot élünk át, amely extra stresszt jelent a számunkra.

"A hisztit néha úgy is értelmezhetjük, mint egyfajta mentális frissítést, amely segít elkerülni, hogy túl sok negatív érzést és feszültséget cipeljünk magunkkal - mondta a pszichológus. - Még a legkisebb hiszti is lehet kedvező, időről időre, hiszen hozzájárulhat a lelki teher csökkentéséhez."

Fedezzük fel, mikor válik igazán szükségessé a hiszti. Talán pénteken, amikor a munkahét végére érünk? Vagy esetleg vasárnap, amikor már a hétköznapok terhei körvonalazódnak? "Ha érezzük, hogy felgyülemlett bennünket valami, ne habozzunk kiereszteni. Mindig jobb egy biztonságos, kontrollált környezetben kifejezni az érzéseinket, ahol tudjuk, hogy van rá módunk, mint amikor váratlanul robbanunk be egy stresszes helyzetbe" - hangsúlyozta a szakértő.

Related posts