A saját családja végzett vele, mert elfogadta a kereszténységet...


A hitehagyásért kiróható halálbüntetés az iszlám jog egyik fontos aspektusa, amely a Korán tanításain alapul. Az egyik idézet így szól: "...ha elfordulnak (a hittől), akkor ragadd meg és öld meg őket, bárhol is találod." (Korán 4:89) Ez a megközelítés a különböző iszlám jogi iskolák, legyenek azok szunnita vagy síita, egyetértésével bír, és a hitehagyás kérdését komolyan veszik a vallási jogalkotásban.

Yusuf al-Qaradawi sejk, aki a muszlim közösség egyik legismertebb és legbefolyásosabb vallási vezetője, kijelentette: "A muszlim jogászok konszenzusra jutottak abban, hogy a hitehagyást elkövetők büntetése elengedhetetlen, ám a büntetések mértékében eltérnek a vélemények. A többség, beleértve a négy fő jogi iskola képviselőit (Hanafi, Maliki, Shafi'i és Hanbali), valamint a többi jelentős jogi iskolát (mint például Az-Zaidiyyah, Al-Ithna-'ashriyyah, Al-Ja'fariyyah és Az-Zaheriyyah) egyetértenek abban, hogy a hitehagyóknak halálos ítéletet kell kiszabni. Qaradawi sejk egy alkalommal azt is megjegyezte: "Ha a hitehagyás büntetése nem létezne, az iszlám ma már nem állna fenn."

Ugyanakkor - elvileg - a hitehagyás miatti halálbüntetést magánszemélyek nem kezdeményezhetik és nem hajthatják végre, arról csakis a bíróság dönthet. Azonban a mindennapi életben ezt számtalan esetben figyelmen kívül hagyják, akár a családtagok is. Egy ilyen esetről számolt be a Morning Star News.

Egy ugandai iskolában tanító 32 éves férfi, Wanjala Hamidu, mindössze 17 napig élhette meg keresztény hitét. Az áttérést egy evangelizációs eseményen tapasztalta meg, ahol testvérével együtt volt jelen. Az alkalom után Hamidu a közeli faluban maradt, hogy másokat is a kereszténységre bátorítson. Testvére azonban hazatért, és elmondta a családjuknak, hogy Wanjala áttért a kereszténységre. Ezt követően, 17 nappal később, Hamidu négy testvére megjelent az iskolában, ahol tanított. Az eset már széles körben elterjedt, és az iskola igazgatója megígérte nekik, hogy eltávolítja a tanárt az intézményből. A hosszú és nehézkes rábeszélés után végül az iskola vezetősége hozzájárult, hogy a testvérek visszavigyék Wanjalát, valamint minden személyes holmiját a szülőfalujába.

Amikor megérkeztek, a testvérei megparancsolták Hamidunak, hogy tagadja meg Krisztust, de ezt ő visszautasította.

Erre az egyikük megpofozta, a többiek pedig kerestek egy vastag botot, hogy - hitük szerint - 39 ütéssel bosszulják meg a hitehagyást. "Nagyon hangos sírást, kiáltást, jajveszékelést hallottunk, így a szomszédok is nagy számban özönlöttek a helyszínre" - mondta valaki a Morning Star News-nak. "Amikor megérkeztünk, Hamidu a földön vérzett el, miközben a testvérei azt kiabálták: "Hitetlen, hitetlen, szégyent hoztál a családunkra"".

Hamidu édesanyja kétségbeesetten állt a közelben, hangosan kiáltva segítségért, de senki sem bánta, hogy szembenézzen az önkényeskedő testvérekkel. A fiatal tanár hamarosan életét vesztette, teste vértócsában hevert. Fején és mellkasán mély sebek éktelenkedtek, amelyeket egy éles eszköz okozott.

Uganda alkotmánya és különböző jogszabályai garantálják a vallásszabadságot, amely magában foglalja a hit terjesztésének jogát, valamint azt a lehetőséget, hogy az egyének szabadon válthassanak egyik vallásról a másikra.

Related posts