A salvadori elnök véleménye szerint elképzelhetetlen, hogy a tévedésből deportált férfit visszaengedjék az országba.

Nayib Bukele, salvadori elnök a Fehér Házba látogatott, ahol Donald Trump fogadta. A találkozó utáni sajtótájékoztatón a tömegesen deportált bevándorlók melett az orosz-ukrán háború is szóba került.
Donald Trump, az Egyesült Államok korábbi elnöke úgy véli, hogy az ukrajnai konfliktusért három kulcsszereplő tehető felelőssé: Vlagyimir Putyin, Joe Biden és Volodimir Zelenszkij. Trump állítása szerint a két utóbbi vezetőnek lett volna lehetősége arra, hogy megakadályozza a háború kibontakozását. Erről a salvadori elnökkel közösen tartott sajtótájékoztatóján beszélt, ahogyan azt az MTI riportja is megjegyzi.
Trump szerint Putyinnak nem lett volna szabad elkezdeni a háborút, de Biden és Zelenszkij előtt is ott volt a lehetőség arra, hogy lezárják a konfliktust. Hozzátette, ő nem tehet mást mint, hogy megállítja a háborút, mert milliók haltak meg, és az egyik ország a területének 25 százalékát elvesztette, köztük a legértékesebb részeit. Trump szerint egyébként jó úton haladnak a háború lezárásához, "hamarosan nagyon jó javaslatokat látunk majd" - fogalmazott.
Az amerikai elnök, Joe Biden, a Fehér Házban üdvözölte Nayib Bukele salvadori elnököt, ahol a két vezető fontos témákat vitatott meg. A megbeszélés során fókuszba került az Egyesült Államok területén illegálisan tartózkodó, erőszakos bűncselekményekkel gyanúsított külföldi állampolgárok és a bűnszervezetek tagjainak kitoloncolásának kérdése. Ez a téma különösen égetővé vált az utóbbi hetekben, miután a nemzetközi hírekben megjelent, hogy egy salvadori férfit, Abrego Garciát, tévedésből toloncoltak ki, és jelenleg az ország legveszélyesebb börtönében várja sorsának alakulását.
Bukele kifejezte, hogy szívből szeretnék támogatni az Egyesült Államokat, amely a bűnözés és a terrorizmus kihívásaival néz szembe. García kapcsán azonban hangsúlyozta, hogy a férfi visszatéréséről szóló javaslat teljesen elfogadhatatlan és abszurd, majd leszögezte, hogy nem fognak egy terroristát visszaküldeni az Egyesült Államok területére.
Garcia Maryland államban élt és dolgozott, mielőtt az amerikai bevándorlási hivatal (ICE) őrizetbe vette majd kitoloncolta. A döntés után körbejárta a világsajtót a hír, hogy tévedés állhat a döntés mögött, amit később a hivatal is elismert, ők adminisztratív hibára hivatkoztak.
Azáltal viszont, hogy a férfi elhagyta az Egyesült Államok területét az amerikai hatóságok már nem tudtak semmit tenni azért, hogy hazahozzák. Pam Bondi amerikai igazságügyi miniszter korábban úgy fogalmazott, hogy ha Salvador vissza akarja juttatni a saját állampolgárát az USA-ba, akkor ehhez biztosítanak repülőgépet. Hozzátette azonban, hogy a férfi illegálisan tartózkodott az országban. Garcia 2019-ben kapott védett státuszt egy bevándorlási ügyekben illetékes bírótól, ami elvileg pont attól védte volna meg, hogy hazatoloncolják. Minderre azért volt szükség, mert már korábban is megpróbálták kitoloncolni, arra hivatkozva, hogy az MS-13 bűnszervezet tagja. A bíró szerint azonban, amennyiben vissza kéne térni a hazájába, veszélyben lenne az élete.
Pár napja az amerikai Legfelsőbb Bíróság döntése szerint az amerikai kormánynak elő kell segítenie Garcia visszatérését az államokba, azonban arra már nem szabtak határidőt, hogy mindezt meddig kell megtennie, illetve nem is igazán kötelezik a kormányt arra, hogy a döntésnek eleget is tegyen.