A Schengen zóna várhatóan két új taggal gazdagodhat - Spabook


Az Európai Unió határok nélküli schengeni övezete újabb mérföldkőhöz érkezhet, miután Ausztria várhatóan feloldja vétóját Románia és Bulgária teljes körű csatlakozásával szemben. Ez a döntés több mint egy évtizedes várakozás után hozhat áttörést a két kelet-európai ország számára, hogy teljes jogú tagjaivá váljanak az utazási szabadságot biztosító övezetnek. - vette észre a Portfolio.

Románia és Bulgária már idén március végén részleges belépést nyert a schengeni övezetbe, ami lehetővé tette a légi és tengeri határellenőrzések felfüggesztését a két ország és a többi 27 tagállam között. A szárazföldi határok ellenőrzése azonban továbbra is érvényben maradt, főként Ausztria migrációs aggodalmai miatt. Az osztrák kormány attól tartott, hogy a két ország csatlakozása fokozhatja az illegális bevándorlók számának növekedését a térségben.

Az utóbbi időszakban Bukarest és Szófia határozottan megerősítette határvédelmi intézkedéseit, amelyek kedvező eredményekkel jártak: a menedékkérelmek száma jelentősen csökkent, és az illegális határátlépések aránya is mérséklődött. Ezek a fejlemények úgy tűnik, meggyőzték Ausztriát, amely most nyitottabbá vált a vétója feloldására.

A tárgyalásokat jól ismerő források szerint a schengeni bővítés kérdésében döntő jelentőségű lesz az osztrák, román, bolgár és magyar belügyminiszterek pénteki budapesti találkozója. Ez a diplomáciai esemény jelentős lehetőséget nyújt arra, hogy véglegesen kialakuljon egy megállapodás, amelyet az uniós belügyminiszterek december 12-i ülésén hivatalosan is ratifikálhatnak.

Marcel Ciolacu, Románia miniszterelnöke derűlátóan beszélt a folyamat előrehaladásáról. "Már rendelkezünk egy jóváhagyott ütemtervvel, amely szerint 2025. január 1-jétől megkezdjük" - nyilatkozta a helyi médiának. A román kormányfő hangsúlyozta, hogy a budapesti találkozó eredménye rendkívül fontos lesz a schengeni bővítés előmozdításában, és határozott üzenetet fog küldeni azoknak az országoknak, amelyek még nem biztosak a támogatásukkal kapcsolatban.

Bár Ausztria nyitottsága új lehetőségeket hozhat, a schengeni bővítés végső sikeressége még mindig kérdéses. A holland kormány álláspontja pedig egyre inkább homályos, különösen azután, hogy a Szabadság Párt belépett a kormánykoalícióba. E párt radikális migrációs politikája jelentős hatással lehet az ország eddigi támogató hozzáállására, amelyet 2023-ban Románia és Bulgária részleges csatlakozásakor tanúsítottak.

A schengeni övezet bővítése nem csupán Románia és Bulgária, hanem az egész Európai Unió szempontjából fontos mérföldkő lehet. Az integráció elmélyítése és a határok nélküli utazás kiterjesztése hozzájárulhat a gazdasági együttműködéshez és az európai egység erősítéséhez. A pénteki budapesti találkozó eredményei meghatározóak lehetnek e folyamat jövője szempontjából.

Rövidesen megtudjuk, hogy lehetőségünk nyílik-e újabb két ország felfedezésére, két gyönyörű tengerpart mellett, mindenféle ellenőrzés nélkül.

Related posts