A színész, akit mindenki felismer, de akinek a nevét csak kevesen tudják.

Pályafutása kezdetén, amikor ráébredt, hogy a színészi világban nem éppen az a figura, akiért a producerek a világ másik végére is repülőgépet küldenének, azt vallotta, hogy nem foglalkozik túl sokat a filmezéssel. Azonban, ahogyan az élet gyakran tartogat meglepetéseket, hirtelen keresett sztárrá vált, sőt, közéleti személyiséggé is. Jeffrey Wright 2024. december 7-én ünnepli születésnapját, és már csak egy év választja el attól, hogy belépjen a hatvanas éveibe.
A mozifilmek szerelmesei biztosan jól ismerik a James Bond-sorozatot, ahol ő játszotta Felix Leitert, a brit titkos ügynök amerikai partnerét. Akik inkább a televízió előtt töltik az időt, azok valószínűleg az Angyalok Amerikában vagy a Westworld című sorozatokban találkoztak vele, ahol emlékezetes alakítást nyújtott.
Jeffrey Wright mindössze huszonöt éves volt, amikor a vászonra került A graffti királya című film, amelyben a fiatalon, csupán 27 éves korában elhunyt Jean-Michel Basquiat karakterét alakította. Basquiat művei sokszor reflektáltak az afroamerikai közösség sorsára és az afrikai-amerikai történelem összefonódásaira. Wrightot mélyen megérintette az a gondolat, hogy Afrika talán egy egészen más valóságot kínál, mint a nyugati világ, ezért 1996-ban elindult Szenegál fővárosába, Dakarba, hogy saját szemével tapasztalja meg ezt az élményt.
Akkor még nem tudta, hogy az utazás változást hoz az életében. Élete első afrikai útjáról tizenkét évvel ezelőtt a The Belevier magazinnak ezt mondta:
Olyan fizikai szabadságot tapasztaltam meg, ami eddig ismeretlen volt számomra. Mintha sikerült volna kiszabadulnom az eurocentrikus kultúra korlátai közül. Ez a élmény pszichológiailag felszabadító és megvilágosító hatással bírt.
Az interjú során hangsúlyozta, hogy Afrika megítélése gyakran torz, mivel hajlamosak vagyunk csupán a problémákra és kihívásokra fókuszálni. Ehelyett érdemes lenne felfedeznünk a kontinens lenyűgöző erejét, szépségét és gazdag lehetőségeit, amelyek valóban figyelemre méltóak.
Talán ezért is történt az, hogy nem sokkal később Wright alapítványt hozott létre (Taia Peace Foundationt), hogy segítse Sierra Leone nehéz helyzetben élő lakóit; 2003 óta, az alapítványra fordított idejének nagy részét Sierra Leone-i gazdaságfejlesztési kezdeményezéseivel tölti, 2011-ben a Sierra Leone-i Penguia Chiefdom tiszteletbeli vezetőjének nevezték ki.
Jeffrey Wright tehát kicsit másként éli az életét, ahogyan azt a bulvárhollywoodi médiafelületeken edzett rajongók gondolnák, és mi sem biztonyítja ezt jobban, hogy Wright többre értékli a társadalmi érzékenységet és cselekvő segítséget, mint - ahogyan az interjúban is fogalmaz - a filmes hősködést: "Nem akarok az a fickó lenni, aki minden filmben átfut a falakon, és megmenti a világot." Merthogy ő nem "az óriási gonoszoktól és a nukleáris békáktól" akarja az emberiséget megmenteni.
Most pedig köszöntsük kívzzel Jeffrey Wright amerikai színészt és közéleti szereplőt - vajon mennyire ismerik őt a filmvászonról, a képernyőkről?!