Pápán a városépítő Eszterházy püspök emlékét idézik fel, ünnepségek keretében tisztelegve a város fejlődéséért tett erőfeszítései előtt.

Pápa városa 2025-öt Eszterházy 300 emlékévévé nyilvánította, így tisztelegve a városépítő püspök, gróf Eszterházy Károly előtt. A kivételes alkalomra május 4-én, születésének 300. évfordulóján kerül sor, hiszen a gróf 1725. május 4-én látta meg a napvilágot Pozsonyban. A rendezvény középpontjában egy főpapi szentmise áll, amelyet dr. Mail József címzetes apát-plébános vezet. Az egyházi ünnepséget követően pedig koszorúzási ceremóniára is sor kerül, hogy méltóképpen emlékezzünk meg Eszterházy Károly örökségéről.
A pápai Szent István vértanú főplébánia templom, a Veszprémi Főegyházmegye és a Dunántúl egyik legjelentősebb katolikus temploma, 230 évvel ezelőtt, május 3-án nyerte el szentelt állapotát. Az impozáns építmény gróf Eszterházy Károly püspök irányítása alatt készült, aki víziójával és elkötelezettségével formálta meg ezt a szakrális helyet.
A monumentális templom falai között egy különleges ókori ereklye rejtőzik: itt található Szent Marciális légiós katona nyughelye. Az oldalkápolnában csodálhatjuk meg a teljes alakos, díszmagyarba öltöztetett szentet, aki a hívők számára már évszázadok óta szimbolizálja a bátorságot és a hitet. Az ereklyét a neves mecénás, gróf Eszterházy Károly, egri püspök hozta el Rómából, és 1783-ban az új pápai templomnak adományozta, így örökítve meg Szent Marciális emlékét a jövő nemzedékek számára.