A vadnyugat újra életre kelt! Fedezd fel A vadnyugat születését!
Visváder Tamás nem kímélte Palácsik Lillát: "Ultimátumot adtam neki, ha nem szakít, akkor engem felejtsen el..."
Íme egy izgalmas ízelítő a sorozatról:
A minisorozat egy olyan sötét és feszültséggel teli világba kalauzolja a nézőt, ahol különböző kultúrák, vallások és közösségek feszülnek egymásnak. A fehérek és az indiánok, a telepesek, a mormonok, valamint az Egyesült Államok kormányának összecsapásai drámai és megrázó formában tárulnak elénk. A történetben egy mocskos és kegyetlen valóság bontakozik ki, ahol a vitatott terület feletti hatalom megszerzése érdekében folytatott harcok során mindenki a saját igazát hirdeti, miközben az együttérzés és a könyörület fogalma teljesen eltűnik. A sorozat nemcsak a fizikai összecsapásokra, hanem a mélyen gyökerező ellentétekre és a hiedelmek összecsapására is fókuszál, bemutatva, hogyan formálják ezek a konfliktusok a résztvevők sorsát.
A kegyetlen küzdelem sarkalatos pontja volt a mormonok által végrehajtott, 120 telepes életét követelő Mountain Meadows-i mészárlás. Peter Berg rendező-producer 2020-ban kapott ihletet a témához, miután rábukkant egy az utahi háborúról szóló leírásban. A határvidéken játszódó kemény történet ötletével azután megkereste az Oscar-díjas western, A visszatérő íróját. Kiderült, hogy Mark L. Smith sokat foglalkozott A visszatérő egyik figurájával, Jim Bridgerrel. Szerencsés egymásra találásuk után Smith kibővítette a híres hegyi emberről szóló történetet, ami így 50 évvel A visszatérő után teljesedett ki.
1857-et írunk, amikor Utah még nem az Egyesült Államok része. Ezen a vadregényes vidéken áll a Bridger erőd, amely egy kereskedelmi állomásként is funkcionál, és az utolsó megálló a Kalifornia felé vezető hosszú úton. Itt, a poros utakon mindenféle ember megfordul: telepesek, mormonok, indiánok és katonák. Egyik nap megérkezik Sara fiával, Devinnel, hogy férjét keresse. Bridger, az erőd vezetője, ajánlja neki barátját, Isaac Reedet, de a férfi vonakodik, hogy elvezesse őket. Sara, aki határozott és bátor, végül úgy dönt, hogy csatlakozik fiával a telepesek karavánjához, miközben a szekerükben egy néma, menekülő indián lány bújik meg. A karaván nem sokkal később súlyos támadás alá kerül az indiánoktól. A káosz és a mészárlás közepette csak Sara és Devin tud elmenekülni. Reed, aki végül meggondolja magát, megmenti őket, de az életük továbbra is veszélyben forog. Szemtanúi voltak egy borzalmas eseménynek, amely során a mormonok valódi elkövetőkként bukkantak fel. Miközben a menekülésük során próbálnak biztonságot találni, Sara múltja is utoléri őt. Fejvadászok indulnak a nyomába, mivel kiderül, hogy keleten gyilkosság miatt körözik. Az asszony élete egyre bonyolultabbá válik, ahogy a múlt és a jelen sötét árnyai egyre inkább összefonódnak.
A sorozat lenyűgöző hitelességgel és kegyetlenséggel idézi fel a véres történelmi időszakot. A filmes csapat újraalkotta Fort Bridger-t, méghozzá New Mexikóban, egy még grandiózusabb méretben. Az erőd körüli kisváros életét is megjelenítették: voltak boltok, orvosi rendelő, sőt, fürdő is – minden, ami egy határvidéki erőd mindennapjaiban megtalálható volt régen. A karaván elleni támadás nem csupán egy esemény, hanem egy új fejezet a történelmi drámában. A brutális és zűrzavaros jelenetet egyetlen kamerával rögzítették, amely lehetővé tette, hogy a nézők Sara és Devlin szemszögéből éljék át a túlélésért folytatott küzdelmet. Miközben a menekülésre összpontosítanak, a nyilak és puskagolyók zaja körülöttük zúg, és az emberek a káoszban hullanak. Ezt a jelenetet közel négy hónapon át tervezték és készítették elő, amelyben körülbelül 280 színész, kaszkadőr és statiszta vett részt, hogy a lehető legélethűbb módon elevenítsék meg ezt a drámai pillanatot.
A sorozat mélyen megérinti a nézőt, és elgondolkodtatja a valóságról alkotott elképzeléseit. Ez nem az a romantikus illúzió, amelyen keresztül eddig a múltat és a vadnyugat mítoszát szemléltük. A mormon közösség sem mentes a sötét titkoktól; kezükön vér tapad. "Amit eddig igazságnak tartottam, az már az első pillanattól fogva hazugság volt. Hazugság, hogy ezen a valóban kegyetlen és zord úton jól érezzük magunkat" - osztja meg Eric Newman producer a sorozat mögötti gondolatokat.
A mészárlás háttere egy komplex és sokrétű téma, amely számos társadalmi, politikai és történelmi tényező összefonódásából fakad. A konfliktusok, feszültségek és előítéletek hosszú időn keresztül érlelődnek, mielőtt tragikus események formájában megvalósulnának. A háttérben álló okok között szerepelhetnek etnikai ellentétek, hatalmi harcok, gazdasági nehézségek, illetve a közösségek közötti bizalom hiánya. Egy ilyen esemény gyakran a társadalom mélyebb sebeit tükrözi, amelyek évtizedek, sőt évszázadok alatt alakultak ki. Az áldozatok, a túlélők és a közvetlen környezetük szenvedése nem csupán egyetlen tragédia, hanem a szélesebb értelemben vett emberi tapasztalat része, amely rávilágít a gyűlölet, a félelem és az elnyomás következményeire. A mészárlás hátterének megértése elengedhetetlen ahhoz, hogy tanuljunk a múltból, és megakadályozzuk a hasonló események megismétlődését. Az oktatás, a párbeszéd és a közösségi összefogás kulcsszerepet játszik abban, hogy a jövő generációi egy olyan világban élhessenek, ahol a béke és a megértés dominál.
A mormon egyházat (napjainkban Az Utolsó Napi Szentek Jézus Krisztus Egyháza) 1830-ban alapították-, és kezdettől fogva támadások kereszttüzében állt. Különösen a többnejűség váltott ki ellenérzést, amiért üldözték őket. Miután 1844-ben meggyilkolták a vallásalapító Joseph Smith-t, a helyébe lépő Brigham Young elhatározta, hogy világtól távoli helyre viszi a híveit, és végül Utah területen telepedtek le. Idővel szinte önálló államot képeztek, amit az amerikai kormány nem nézett jó szemmel. Buchanan elnök a katonaság bevonásával akarta ellenőrizni a tevékenységüket. A helyzet bonyolult volt: a mormonok mindenkiben ellenséget láttak, a hadsereg a fegyveres összetűzéstől félt, a sosón és pajut indiánok attól, hogy kiszorítják őket az őseik földjéről, a bányászok és a prémvadászok pedig a megélhetésüket féltették.
A feszültségekkel teli időszakban indult útnak a Baker-Fancher karaván Fort Bridgerből, amely körülbelül 140 felnőttből, gyermekből és nőből állt. Az expedíció Arkansasból Kalifornia felé vette az irányt. A karavánból csupán 17 kisgyermek élte túl a tragédiát, hiszen a mormonok és az általuk felbujtott indiánok brutálisan lemészárolták a csoportot. Amikor a hatóságok nyomozni kezdtek az ügyben, a mormonok igyekeztek az indiánokra hárítani a felelősséget. Végül azonban csak egyetlen mormon egyházi vezetőt, John D. Lee-t állították bíróság elé, akit húsz évvel a mészárlás után, a helyszínen végeztek ki.