Fokozatosan csökken a külkereskedelmi többletünk, az export pedig lelassult.

Májusban 740 millió eurós többlet alakult ki a külkereskedelmi mérlegben - jelentette a Központiu Statisztikai hivatal. Az elmúlt hónapok adataiból kirajzolódik egy nagyon halvány romlás az áruforgalomban, de a jelentős többlet miatt ez egyáltlán nem aggasztó. Kevésbé jó hír, hogy az exportunk élénkülésének továbbra sincs sok jele.
A májusi 740 millió eurós többlet jelentősen elmarad az előző év hasonló időszakában regisztrált, 1 milliárd euró feletti szufficittől. A csökkent többlet mögött álló matematikai tényező, hogy a kivitel (euróban kifejezve) 2,1%-kal emelkedett, míg a behozatal 4,8%-kal nőtt a 2024 tavaszi adatokhoz képest. Az elmúlt bő egy év során a jelentős külkereskedelmi többletünk fokozatosan csökkenésnek indult:
Ahogy a dolgok állnak, az időarányos aktívum továbbra is bőségesen rendelkezésre áll.
A külkereskedelmi trendek világosan megmutatják a magyar gazdaság valós folyamatait.
A jelenlegi helyzet szerint egyértelmű, hogy a beruházások drámai visszaesése jelentős mértékben csökkentette az ország importigényét. Ez a jelenség úgy teremt fenntartható aktívumokat, hogy közben az export teljesítménye meglehetősen akadozik. Az utóbbi időszakban tapasztalt enyhe romlás elsősorban a lakossági fogyasztás növekedésének tudható be.
Ha a volumenadatokat vizsgáljuk, nem csupán az eurós értékek tükrében, hasonló következtetésekre juthatunk. Az impot piac 2023-as jelentős visszaesése után idén fokozatosan kezdi visszanyerni erejét, míg az export teljesítménye már két és fél éve egy szűk keretek között ingadozik. Posztívum, hogy jelenleg éppen ennek a sávnak a felső határán helyezkedik el.