Az Európai Bizottság bemutatta azt az ütemtervet, amely a nők jogainak megerősítésére irányul, hangsúlyozva a nemek közötti egyenlőség fontosságát.

A bizottság szerint az EU által korábban elfogadott nemek közötti egyenlőségi stratégia számos fontos intézkedést hozott a nemi egyenlőség előmozdítása érdekében, azonban az előrelépés továbbra is lassú és egyenlőtlen a különböző területeken és tagállamokban.
A nemek közötti egyenlőség helyzetére vonatkozó jelentés rávilágít, hogy az EU-ban minden harmadik nő már megtapasztalta a fizikai vagy szexuális erőszak valamely formáját. A munkaerőpiacon tapasztalható foglalkoztatási és bérszakadék csökkentése sajnos csak lassú ütemben halad előre. A nők továbbra is alulreprezentáltak a vezetői és döntéshozói pozíciókban, míg az alacsonyabb jövedelmű állásokban aránytalanul nagy számban vannak jelen. A diszkrét társadalmi normák és sztereotípiák továbbra is komoly akadályt jelentenek a valódi nemi egyenlőség elérésében – áll a testület nyilatkozatában.
A pénteken bemutatott ütemterv célul tűzi ki a strukturális hátrányok és diszkrimináció felszámolását több kulcsfontosságú területen. Elsődleges célja a nemi alapú erőszak megszüntetése, amely magában foglalja a megelőzést és az áldozatok védelmét.
Fontos, hogy a legmagasabb szintű egészségügyi ellátás biztosítása kiemelt figyelmet kapjon, különösen a női egészségügyi jogok előmozdítása és a nemi alapú orvosi kutatások támogatása terén.
Az egyenlő lehetőségek biztosítása érdekében az ütemterv célja a nemek közötti bér- és nyugdíjkülönbségek megszüntetése, a pénzügyi tudatosság fokozása, valamint a női munkavégzés értékének megfelelő elismerése.
A munka és a magánélet egyensúlyának elősegítése érdekében a stratégia hangsúlyozza a gondozási feladatok egyenlőbb megosztásának fontosságát, valamint a gondozási szektorba való befektetések növelését.
A foglalkoztatás világában a célkitűzések között kiemelt helyet kap a nemek közötti egyenlőség előmozdítása, a munkahelyi szexuális zaklatás felszámolása, valamint az egyenlő karrierlehetőségek biztosítása. E törekvések révén egy olyan környezetet kívánunk kialakítani, ahol mindenki méltó esélyekkel indulhat, függetlenül attól, hogy férfi vagy nő.
Az oktatás terén cél, hogy a nemi egyensúly minden szinten érvényesüljön, valamint hogy a lányokat és nőket ösztönözzék a természettudományos és technológiai területeken való részvételre, míg a fiúkat és férfiakat a szociális, oktatási és egészségügyi szektorokban való munkavégzésre ösztönözzék.
A politikai részvétel és a társadalmi egyenlőség erősítése érdekében az ütemterv célja, hogy elősegítse a nők magasabb arányú jelenlétét a döntéshozatali pozíciókban. Emellett hangsúlyt fektet a nők biztonságának megőrzésére a közéletben, valamint a szexizmus elleni hatékony fellépésre.
Emellett az intézményi mechanizmusok megerősítésére is nagy hangsúlyt fektet, biztosítva a nemi egyenlőséggel foglalkozó intézmények fenntartható finanszírozását és hatékony működését.
Az Európai Bizottság arra kérte az Európai Parlamentet, a Tanácsot, a tagállamokat és minden érintett felet, hogy együttműködve tegyenek határozott lépéseket a nők jogainak maradéktalan érvényesítése érdekében.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke hangsúlyozta, hogy az ütemterv kapcsán nincs ésszerű magyarázat arra, hogy a nők alacsonyabb bért kapjanak, gyengébb egészségügyi szolgáltatásokban részesüljenek, vagy erőszak áldozataivá váljanak csupán nemük miatt. Kifejtette, hogy azok a közösségek, amelyek férfiakat és nőket egyenlő bánásmódban részesítenek, igazságosabbak, sikeresebbek és általánosságban jobban működnek. Hangsúlyozta, hogy az új ütemterv világosan tükrözi az Európai Unió elköteleződését a nemi egyenlőség előmozdítása és a nők jogainak megerősítése iránt.