Az Egyesült Államok külügyminisztériumának átfogó reformját fontolgatják.

Az amerikai diplomácia vezetőjének közleménye szerint egy széleskörű átszervezési tervet dolgoztak ki, ami minden elemében érinti a minisztériumot, "irodáktól a nagykövetségekig"- írja az MTI.
Marco Rubio véleménye szerint az amerikai külügyminisztérium jelenlegi struktúrája túlzottan bürokratikus és elavult, így nem képes hatékonyan reagálni a nagyhatalmak közötti versengés új kihívásaira. Szerinte a tárca átalakulásra szorul ahhoz, hogy megfeleljen a modern geopolitikai elvárásoknak.
Marco Rubio véleménye szerint az elmúlt másfél évtized során a külügyminisztérium tevékenysége drámaian megnövekedett, ami nemcsak a költségek emelkedését hozta magával, hanem a befektetések megtérülésének hiányát is. Az adófizetők egy olyan diplomáciát tapasztaltak, amely kevésbé volt hatékony és eredményes. Rubio hangsúlyozta, hogy a bővülő bürokratikus struktúra olyan rendszert alakított ki, amely inkább a radikális politikai ideológiákhoz való ragaszkodásról szól, mintsem az Egyesült Államok alapvető nemzeti érdekeinek elősegítéséről.
A külügyminisztérium kiadott egy új szervezeti ábrát, ami szerint több, korábban működő államtitkárság és iroda megszűnik, köztük az amerikai demokratikus értékek külföldi megjelenítését hivatott államtitkárság (Under secretary for Civilian Security, Democracy, Human Rights). Az új minisztériumi szerkezet megerősíti, hogy a miniszter a jövőben egyben az Egyesült Államok nemzetközi fejlesztési ügynöksége (USAID) vezetői pozícióját is betölti.
Felmerült az Egyesült Államok nemzetközi fejlesztési ügynökségének (USAID) külügyminisztériumba való integrálása a tárca keddi sajtótájékoztatóján. Tammy Bruce szóvivő hangsúlyozta, hogy mint független entitás, az USAID több alkalommal hozott olyan döntéseket, amelyek "káros hatással voltak" az Egyesült Államokra, és amelyekre az amerikai diplomaták és nagykövetségek nem gyakorolhattak befolyást az adott országokban. Bruce emlékeztetett arra is, hogy bizonyos irodák megszüntetése nem feltétlenül jelenti, hogy az azonos funkciók eltűnnek az amerikai diplomáciai tevékenység kereteiből.
Marco Rubio a héten jelentette be szintén a külföldi dezinformáció ellen küzdő szolgálat bezárását, és azt mondta, hogy meg akarja védeni a szólásszabadságot, amely szerinte Európában veszélyben van.
Az amerikai külügyminiszter nyilatkozatában a szolgálat bezárását azzal indokolta, hogy "meg kell védeni az amerikaiak véleménynyilvánítási szabadságát". Hangoztatta: az előző kormányzat alatt ez a szolgálat, amely évente több mint 50 millió dollárjába kerül az adófizetőknek, milliókat költött arra, hogy elhallgattassa az amerikaiak hangját, amelyet védenie kellett volna.
Marco Rubio nem először hozott drasztikus intézkedést, márciusban például megszüntette az USAID-programok több mint négyötödét. A maradékot az ország külügyminisztériuma kapja meg. A szervezetet korábban azzal vádolták meg, hogy felesleges dolgokra költi el a pénzt.