Az egyik legnagyobb ukrán város ellen indított támadást Oroszország, de a következményekre senki sem számított. Az események váratlan fordulatot vettek, és a helyzet drámai irányt változtatott.

Ukrajna megelőző légicsapásokat hajt végre, hogy megakadályozza Oroszország várható zaporizzsjai offenzíváját. A légierő folyamatosan célba veszi a logisztikai útvonalakat, parancsnoki központokat és drónbázisokat, ezzel gyengítve az ellenséges erők felkészülését - számolt be róla az Euromaidan Press.
Az orosz erők jelentős troop-összevonásokat végeznek Zaporizzsja térségében, ami arra utal, hogy a korábban viszonylag stabil frontszakaszon újabb támadási készülődés zajlik. Ukrán elemzők által rögzített felvételeken egy körülbelül 15 teherautóból álló konvojt figyelhetünk meg, amely körülbelül 250-300 katona átcsoportosítását jelenti. Ez azonban valószínűleg csupán a teljes csapatmozgás töredéke, ami arra utal, hogy a helyzet továbbra is fokozódhat.
Az orosz szándékok világosan kirajzolódnak: Orikiv és Huljaipole városainak megszerzése a fő cél.
Orikiv megszerzésével a frontvonal elég közel kerülne Zaporizzsja városához, hogy azt tüzérséggel és nagy hatótávolságú, optikai szálas irányítású FPV drónokkal fenyegethessék. Ez a 700 ezer lakosú nagyvárost állandó bombázásnak tenné ki, súlyosan megzavarva a logisztikát és a civil életet. Huljaipole elfoglalása stabil műveleti bázist biztosítana Oroszországnak egy északi irányú, Dnyipropetrovszk megye felé történő előrenyomuláshoz, ami újabb nyomásgyakorló tengelyt hozna létre. Ugyanakkor Zaporizzsja város elfoglalása továbbra is rendkívül valószerűtlen célnak tűnik, mivel ehhez több százezer katonára lenne szükség.
Az ukrán fegyveres erők aktívan lépnek fel, és átfogó légi támadásokat indítanak az orosz hadműveletek előkészületei ellen. Elsődleges célpontjuk az orosz vasúti logisztika, amely kulcsszerepet játszik a katonai akciók lebonyolításában. Tokmak környékén az ukrán FPV drónok két jelentős akció során sikeresen megzavarták az orosz vasúti ellátási vonalakat. Az ukrán légicsapások nem csupán a logisztikát, hanem az orosz parancsnoki struktúrát is megcélozzák. A MiG-29-es vadászgépek GBU 62 JDAM ER irányított bombákkal precíziós támadásokat hajtottak végre, amely során egy nap alatt két zászlóalj szintű orosz parancsnoki állást is eltaláltak. Ezen kívül egy másik csapás Neszterjanyka falujában egy parancsnoki épület megsemmisítésével zárult.
További légicsapások célba vették az ellenséges drónirányító központokat, ezzel hatékonyan semlegesítve azok működését.
Az ukrán légierő francia gyártmányú AASM-250 HAMMER bombákat használt drónirányító központok megsemmisítésére és a fedezékekben rejtőző operátorok kiiktatására.
Ukrajna folytatja a lőszer- és üzemanyagraktárak célzott támadásait. A Novozlatopil falu közelében végrehajtott légicsapás során két bombával sikerült megsemmisíteni egy teljes hangárt, amely tele volt lőszerekkel és üzemanyaggal, emellett drónoperátorok számára is biztosított helyszínt. Az ukrán légierő aktivitása fokozódik, különösen azért, mert Zaporizzsja viszonylag távol helyezkedik el az orosz szárazföldi légtér határaitól. A légvédelmi rendszerek elleni támadások, amelyek helyben és a Krímben zajlottak, jelentősen csökkentették az orosz légvédelmi erők hatékonyságát, így biztonságosabb légkör teremtődött az ukrán repülőgépek számára.
Ukrajna stratégiája egyértelmű és proaktív: az ukrán hírszerzés figyelemmel kíséri az orosz mozgásokat, és módszeresen gyengíti az ellenség képességeit, mielőtt azok elég erőssé válnának egy nagyobb támadáshoz. Ezek az akciók nemcsak a közvetlen offenzívák tompítását célozzák, hanem tartós veszteségeket is okoznak, megakadályozva, hogy Oroszország kritikus tömeget érjen el a zaporizzsjai szektorban.