Az Országos Kereskedelmi Szövetség véleménye szerint elérkezett az idő, hogy megszüntessük az árrésstopot.

A hazai élelmiszer-kiskereskedők támogatják a kormány inflációellenes intézkedéseit, de számítanak az árrésstop májusi kivezetésére - közölte az Országos Kereskedelmi Szövetség csütörtökön.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) érintett élelmiszer-kiskereskedő vállalatai partnerek a kormány inflációfékező gazdaságpolitikájának megvalósításában, de a további veszteségek elkerülése érdekében számítanak az árrésmaximumot szabályozó rendelkezés május végi kivezetésére.
Az OKSZ friss nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy az árrésstop alá tartozó élelmiszerek átlagos kosárértéke jelentős mértékben csökkent a szabályozás életbe lépése előtt tapasztalt adatokhoz képest. Emellett az online árfigyelő platformon elérhető termékek kosárértékének csökkenése arra utal, hogy a vállalkozások nem hárították tovább az árrésstop következtében elszenvedett veszteségeket a vásárlóikra. Például az alapélelmiszerek között a tojás ára közel 30%-kal, a finomliszté 20%-ot meghaladó mértékben, míg a tejé 15%-kal csökkent.
Hozzáfűzték, hogy amennyiben a vonatkozó termékkör bővítésére irányuló jogalkotási szándék merül fel, az OKSZ szándékozik kihasználni az előzetes szakmai konzultáció lehetőségét.
Arra is felhívták a figyelmet, hogy mivel az árrésstop bevezetésének indoka a magas infláció volt, ami most már csökkenő pályára állt, bíznak abban, hogy a kivezetésre minél előbb sor kerül, mivel annak hátrányos hatásai az idő múlásával halmozódnak a kiskereskedők és a beszállítók üzletvitelében.
"A magyar fogyasztók érdeke is az, hogy magas színvonalon, jó áron szolgálják ki őket a kiskereskedők" - fogalmazott közleményében az Országos Kereskedelmi Szövetség.
A legutóbbi Kormányinfón Nagy Márton, a nemzetgazdasági miniszter, részletesen beszélt az árrésstop hatásairól. Kifejtette, hogy a kormányzati intézkedés eddig 18,8%-kal csökkentette a szabályozás alá vont termékek árait, és közel ezer termék esetében tapasztalható árcsökkenés. A miniszter hangsúlyozta, hogy az intézkedés már a márciusi inflációs adatokban is éreztette hatását, míg áprilisra várhatóan az infláció 4%, az élelmiszer-infláció pedig 5% körüli szinten alakulhat.
A kormány jelenleg fontolóra veszi az árrésstop kiterjesztését, különös figyelmet fordítva a háztartási és szépségápolási termékekre, amelyek új szabályozási keretek alá kerülhetnek. A végső döntés várhatóan május végén fog megszületni.