Barna Berni: A rák nem üzlet Az élet körforgásában sok mindennel találkozunk, de a rák diagnózisa az egyik legmegterhelőbb élmény. Barna Berni szavaival élve, a rák nem csupán egy betegség, hanem egy olyan kihívás, ami nem lehet üzlet tárgya. Fontos, hog

Barna Berni, író és mentálhigiénés tanácsadó, négy éven át harcolt a mellrák árnyékában. A betegség kezdeti szakaszában csontáttételt diagnosztizáltak nála, de a kitartása és elszántsága révén sikerült legyőznie a kórt. Ma már két éve tünetmentes, és tapasztalatait a Szellemek a testben című könyvében rendkívüli őszinteséggel osztja meg. Története a jövő tavasszal megjelenő A három betű című művének egyik kiemelkedő részlete, amely az idei Terézanyu-pályázaton a Hősnő díjat érdemelte ki.
"Kilépek a rendelő ajtaján. Nagyon hideg van itt. Tényleg, olyan, mint egy hullaház. A hajlamom meg a stressz. Miért nem mondta ki, hogy a boldogtalanság? Itt nem ér ilyen szavakat használni? Majdnem megkérdeztem, hogy: mondja, ön hogy nevezné ezeket a fekete pontokat a mellemben, ha egy nem orvosi nevet adna nekik? Egy székre rogyok. A szellemek itt viháncolnak bennem. Láttam őket. Azt mondják, aminek nevet adsz, azt sikerül megszelídíteni. Tudom a nevüket. A nem orvosi nevüket. Van, amelyiknek emberneve van. Van, amelyik egy emlék. Illat, pofon, ölelés, bánat. A testvérem is azt mondta egyszer, hogy a testünk olyan, mint egy veteményes. Belénk szórja magjait mindaz, mit megélünk, és amilyen történeteket alkotunk, másokkal közösen. Itt borulnak virágba, vagy válnak gyommá." (Részlet a Szellemek a testben című írásból.)
Barna Berni hosszú ideig vívódott, hogy megossza-e saját történetét, noha 13 ezer fős követőtáborának már nem titkolta a betegségével kapcsolatos nehézségeit. Őszintén beszélt közösségi oldalán az állapotáról, de a mélyebb megértéshez időre volt szüksége. Az írás számára mindenképpen terápiás élmény, de a valódi írók azok, akik ezt a folyamatot mások segítésére is tudják fordítani. Profi szerzőként nem csupán saját gyógyulására törekszik, hanem felelősséget érez a közönsége iránt is. A könyveit inkább életszakaszok lezárásaként fogja fel, amelyek lehetőséget adnak számára, hogy összegyűjtse és értelmezze azokat az élményeket, amelyeken keresztülment. Nem azért írta meg a betegségéről szóló történetet, hogy népszerűséget szerezzen; számára a rák nem egy üzleti lehetőség. Célja, hogy támogassa azokat, akik hasonló kihívásokkal néznek szembe, és hogy segítsen eloszlatni a rák körüli félelmeket és előítéleteket.