A legutóbbi napelemes pályázat napjai megfakultak, és úgy tűnik, hogy sokan elveszíthetik az ingyenes akkumulátor lehetőségét.


A Napenergia Plusz Program egyéves évfordulója alkalmából a kormány úgy döntött, hogy lezárja a pályázati lehetőséget. Ez a program lehetőséget biztosított az energiatárolóval felszerelt háztartási napelemes rendszerek telepítésére, és akár ötmillió forintos támogatást is nyújtott. Bár a keret még elegendő lett volna több mint négyezer pályázó számára, úgy tűnik, hogy az érdeklődés alábbhagyott, és sokan már nem kívánják benyújtani kérvényeiket. A kormány most inkább más célokra szeretné fordítani a megmaradt milliárdokat, így a program sorsa megpecsételődni látszik.

Már csak néhány nap áll rendelkezésre azoknak a hazai háztartásoknak, akik tavaly júliusig regisztráltak a Napenergia Plusz Programba (NPP), és eddig még nem nyújtották be pályázatukat. Az eredetileg 75,8 milliárd forintos keretösszeggel elindított program célja, hogy támogassa a megújuló energiaforrások használatát, azonban most sürgető a helyzet, hiszen a határidő közeleg.

tavaly nyáron 105,8 milliárdosra hizlalt programot ugyanis jövő szerdán, január 15-én végleg lezárják.

Aki nem nyújt be pályázatot a regisztráltak közül, az végleg lemondhat arról a lehetőségről, hogy az államtól a beruházási összeg kétharmadát – akár ötmillió forintot is – elnyerjen energiatárolóval kombinált napelemes rendszer telepítésére a családi házán. Pedig ezáltal jelentősen csökkenthetné a rezsiköltségeit, és hozzájárulhatna a megújuló energiatermelés növeléséhez.

A program befejezéséről tavaly december elején értesítette a közvéleményt az Energiaügyi Minisztérium. Azóta folyamatosan figyelmeztetnek arra, hogy közeledik a benyújtási határidő, és arra ösztönzik a már regisztrált résztvevőket, hogy ne habozzanak pályázatuk benyújtásával. A legfrissebb tájékoztatót január 8-án adták ki, emellett január 2-án egy videó is készült, amelyben Czepek Gábor államtitkár bátorította az érintetteket a pályázásra.

A közel 106 milliárdos keret közel 25 ezer pályázat támogatására is elegendő lenne, egyelőre azonban 20,6 ezer pályázó jut biztosan támogatáshoz (ennyit bíráltak el pozitívan). Vagyis még bő négyezer háztartásnak juthatna abból a 21 milliárdból, ami megmaradt a keretből az eddig kiosztott 84,4 milliárd után. A programba összesen 32 ezren regisztráltak, vagyis bő 11 ezren repülhetnének még rá a támogatott napelemes-tárolós rendszerekre. (Ha nem számolunk az épp elbírálás alatt lévő pályázatokkal. Ezek számát nem közölte a tárca, bár az, hogy december elejéhez képest csupán százzal lett több elbírált pályázat, arra utal, hogy várhatóan a hátralévő néhány napban érdemben már nem változik a szám.)

Nagyon szeretném, ha az érintettek még több pályázatot nyújtanának be, ezért a programot lebonyolító Nemzetközi Fejlesztési és Forráskoordinációs Ügynökség Zrt. (NFFKÜ) közvetlen figyelmeztetésekkel emlékeztetné őket a közelgő határidőre.

A tárca szerdai tájékoztatójából kiderül még, hogy

A minisztérium a program leállítását azzal magyarázta, hogy e lépéssel képesek lesznek azonosítani azokat, akik a pályázati eljárás különféle lépcsőfokain megrekedtek, és emiatt felhagytak a napelemes rendszerek telepítésével. A felszabaduló forrásokat pedig más, hasznosabb célokra kívánják felhasználni.

A program célja az volt, hogy fenntartja a lakossági napelem-telepítési kedvet, mintegy lélegeztetőgépként működve a piac számára. Ezt a folyamatot a 2021-ben elindított pályázat indította el, amely sokak számára még mindig nyitott maradt, és számos problémával küzdött – az önerő hiánya és a sokféle nehézség csak néhány a kihívások közül. A 2022-es energiaválság pedig új lendületet adott a helyzetnek, azonban a kormány végül satuféket nyomott a folyamatra, megakasztva a fejlődést.

Például azzal, hogy 2022 őszén letiltották az új háztartási napelemek felesleges áramának hálózatba visszatáplálását (ami után tizedére esett vissza a lakossági piac, és a szereplők idén már összeomlástól féltek). Vagy amikor 2023 őszén kiderült, hogy kivezetik a rendkívül kedvező szaldó elszámolást, és 2024 január 1-je óta csak bruttó elszámolásban lehet napelemeket telepíteni. Ez utóbbi rendkívül hosszú időre tolta ki a beruházások megtérülését, olyan alacsony átvételi árat (kilowattóránként 5 forintot) adnak ugyanis a hálózatba táplált áramért.

Az energiatárolós pályázat révén viszont gyakorlatilag ingyen hozzávágnak egy-egy energiatárolót mindazokhoz, akik napelemeket tesznek otthonuk tetejére, és ezzel számottevően javíthatják a megtérülést, például olyan hozamot érhetnek el vele, mintha állampapírba tennék a pénzüket.

A program, amely a tárca szerint a háztartási méretű napelemes kiserőművek számát 300 ezer fölé emelheti, úgy tűnik, hogy csak részben teljesíti a várakozásokat. Bár a kezdeti lépések lassúnak bizonyultak, az első nagy érdeklődés jelentős volt, és az eredeti költségkeretet is megemelték. Azonban már most látszik, hogy a rendelkezésre álló források nem fognak elegendőnek bizonyulni, mivel a költségvetés közel ötödét más célokra kívánja fordítani a kormány.

Azok a napelemes rendszerek, amelyek bruttó elszámolás alá estek, most új lehetőség elé néznek, hiszen sokan nem tudtak élni a pályázati forrásokkal. Idén azonban izgalmas újdonság érkezik: elindul az első aggregátorcég, amely a csatlakozó partnerek felesleges áramát értékesíti az áramtőzsdén. Az ígéretek szerint ez a megoldás akár a hivatalos átvételi ár többszörösét is hozhatja a napelemes rendszerbe befektetett pénz megtérülésének javítása érdekében.

Related posts