XIV. Leó pápa első vasárnapi üzenetében a béke fontosságára hívta fel a figyelmet, hangsúlyozva, hogy a harmónia és az együttélés elengedhetetlen az emberi közösségek fejlődéséhez. Az üzenet célja, hogy inspirálja a hívőket és a társadalmat, emlékeztetve

XIV. Leó pápa ma tartotta első nyilvános áldását és vasárnapi beszédét a Vatikán szívében, a Szent Péter téren összegyűlt hívők előtt. Az egyházfő sürgette a "valódi és tartós béke" megteremtését Ukrajnában, valamint tűzszünetet kért a Gázai övezetben zajló konfliktusban. Emellett hangsúlyozta a Hamász palesztin terrorszervezet által fogva tartott izraeli túszok szabadon bocsátásának fontosságát. Pozitívan értékelte a hétvégén bejelentett fegyvernyugvást India és Pakisztán között, remélve, hogy ez egy új kezdetet jelenthet a két ország közötti kapcsolatokban.
A pápa, akit csütörtökön választottak meg a kétnapos konklávé után, első nyilvános beszédében a Regina Caeli imával hódolt Szűz Mária előtt.
A második világháború európai befejezésének nyolcvanadik évfordulójára utalva a pápa úgy fogalmazott: "a béke csodájáért" imádkozik, és akárcsak elődje, az idén húsvétkor elhunyt Ferenc pápa, azt kéri a világ vezető politikusaitól, hogy ne legyen több háború, hiszen ez az üzenet továbbra is aktuális - írja az MTI.
A vasárnapi mise után a 69 éves egyházfő megáldotta a hívőket, és megosztotta gondolatait az egyház jövőjéről. "Egyesült egyházként együtt akarunk haladni veletek a béke és az igazságosság keresése érdekében" - mondta a pápa a tömegnek - közölte a BBC.
A beszéd előtt Leó pápa egy különleges látogatást tett egy Róma melletti kegyhelyen, majd később imát mondott elődje, Ferenc pápa egyszerű fehér márvány sírjánál, amely a Santa Maria Maggiore-bazilikában található.
Leó pápát hivatalosan jövő héten, május 18-án avatják be a Szent Péter téren tartandó ünnepi misén.
A szertartáson több államfő és kiemelkedő méltóság is tiszteletét teszi, míg a pápa egy inspiráló prédikációval gazdagítja az eseményt.
A pápa pénteken ünnepelte meg első miséjét a Sixtus-kápolnában, amely mélyen szimbolikus esemény volt számára. Szombaton a bíborosokkal folytatott eszmecserét, ahol őszintén kijelentette: "Méltatlan választás vagyok a pápa szerepére." Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy elkötelezett az elődje, Ferenc pápa által hagyott "értékes örökség" folytatása iránt. Leó pápa kiemelte a missziós tevékenység, a nyitott párbeszéd és a társadalom peremén élők, a "legkisebbek és elutasítottak" iránti gondoskodás fontosságát, ezzel is jelezve, hogy a pápai hivatala alatt ezen értékek érvényesítése lesz a középpontban.
Hétfőn a pápa találkozót tart a média munkatársaival, ahol lehetőség nyílik arra, hogy mélyebb betekintést nyerjünk programjába a beiktatási mise előtt. Az esemény keretein belül számos izgalmas részlet kerül napvilágra.
Robert Francis Prevost néven látta meg a napvilágot Chicagóban, és ő az első amerikai születésű pápa, Leó, aki a katolikus egyház történetének 267. vezetője. Hosszú éveken át misszionáriusként dolgozott Peruban, ahol később érseki rangot nyert el. Emellett perui állampolgársággal is büszkélkedhet. Bár az Egyesült Államokban született, a Vatikán őt az amerikai kontinens második pápájaként említi, az első pedig a néhai argentin Ferenc pápa volt. Leó pápát a közvélemény mérsékelt egyházfőként ismeri, aki ígérete szerint "folytonosságot" és "egységet" kíván hozni az egyház életébe elődje halálát követően.
Az új pápa nézetei tükrözik Ferenc pápa álláspontját a migráció, szegénység és környezetvédelem kérdéseiben, így célja, hogy a katolikus egyház 1,4 milliárd tagját ezen értékek mentén irányítsa világszerte – számol be róla a hirado.hu.