Litvánia és a Fülöp-szigetek között egy új biztonsági megállapodás jött létre, amelynek célja, hogy közösen fellépjenek a kínai fenyegetésekkel szemben. Ez a lépés hangsúlyozza a két ország elkötelezettségét a regionális stabilitás és a biztonság megőrzés


A litván védelmi miniszter kifejezte aggodalmát amiatt, hogy az autoriter államok szövetsége egyre növekvő befolyással bír a globális színtéren.

Litvánia és a Fülöp-szigetek egy új biztonsági szövetséget alakítanak ki, amelynek célja a kölcsönös védelem erősítése. A két ország védelmi miniszterei hétfőn Manilában formalizálták ezt az együttműködést egy megállapodás aláírásával. A paktum hátterében az a felismerés áll, hogy mindkét állam növekvő fenyegetettséggel néz szembe, különösen Kína irányából. A megállapodás középpontjában a kiberbiztonság és a védelmi ipar területén tervezett közös projektek állnak, amelyek célja a stratégiai együttműködés elmélyítése és a két ország biztonsági képességeinek növelése.

A dokumentum aláírását követően megtartott sajtótájékoztatón Dovine Sakaliene, a litván védelmi miniszter, kifejezte aggodalmát a globális autoriter hatalmak térnyerése miatt. A politikus különösen kiemelte, hogy a vilniusi kormány figyelemmel kíséri az Oroszországot, Kínát, Észak-Koreát és Iránt magába foglaló autoriter tengely fejlődését, amely fenyegetést jelenthet a demokratikus értékekre és a nemzetközi stabilitásra.

Gilberto Teodoro Jr., a Fülöp-szigetek védelmi minisztere, a legfőbb fenyegetésként a kínai aktivitásokat emelte ki. Az utóbbi években több alkalommal is feszültség támadt a fülöp-szigeteki és kínai hajók között a Dél-Kínai-tengeren, amelyet Kína a saját területének tekint. Teodoro a kínai akciókat, például a kereskedelmi hajók vízágyúzását, a demokratikus közösség elleni agressziónak minősítette.

A Fülöp-szigetek számára kiemelkedő fontosságú, hogy nyugati országokat vonjon be a tengeri hajózás biztonságának fokozása érdekében. E cél elérésére már sikerült megállapodásokat kötni az Egyesült Államokkal és Németországgal, ezzel erősítve a délkelet-ázsiai állam nemzetközi kapcsolatait.

Related posts