A Fővárosi Közgyűlés még nem hozott döntést Bódis Kriszta kuratóriumi tagságáról, viszont a Rákosrendező ügye és az USAID-vizsgálat kapcsán már megtették lépéseiket.


A főpolgármester a szavazás előtt visszavonta a személyi döntésekre vonatkozó javaslatát, így a fővárosi alapítványok kuratóriumi és felügyelőbizottsági tagjairól később döntenek majd.

A nap folyamán a Fővárosi Közgyűlésben több alkalommal is éles viták robbantak ki, melyek során személyes megjegyzések is elhangzottak. A diskurzusok középpontjában Bódis Kriszta kuratóriumi tagsága, Rákosrendező ügye, az Óbudai Gázgyár kármentesítése, valamint a Budapest Pride eseménye álltak. Az ülés második szakasza, amely a késő esti órákig elnyúlt, újabb fontos témákat hozott felszínre, többek között az USAID által nyújtott támogatásokat és az állatvédelem kérdéseit is érintette.

Ismét hosszasan vitáztak a képviselők a Fővárosi Szociális Közalapítvány új kuratóriumi tagjának jelölt Bódis Krisztáról, a Van Helyed Alapítvány vezetőjéről, akit a Magyar Péter vezette Tisza Párt javasolt a testületbe. Karácsony Gergely főpolgármester korábban már visszavonta az erre vonatkozó javaslatot, de nem indokolta meg a döntését, csak annyit mondott, hogy nem Bódis miatt döntött így, hanem mert további egyeztetésre van szükség. A Fidesz szerette volna elérni, hogy Bódisról név szerinti szavazást tartsanak, Karácsony azonban szerda este a személyi döntéseket - a képviselők több fővárosi alapítvány kuratóriumi és felügyelőbizottsági tagjáról szavaztak volna - levette a napirendről, így Bódis kuratóriumi tagságáról is később határoznak.

A Rákosrendező fejlesztésével kapcsolatban a főváros ismét kifejezte elköteleződését a terület jövőbeni fejlődése mellett, figyelembe véve a korábbi közgyűlési határozatokban rögzített koncepcionális irányelveket. Érdekesség, hogy a Fidesz-KDNP frakció nem támogatta ezt a javaslatot.

A határozat értelmében a városfejlesztési mestertervet a korábbi, széleskörű szakmai konszenzusra épülő előzménytervek és tanulmányok figyelembevételével kell kidolgozni. Fontos megjegyezni, hogy a területen nem építhető 90 méternél magasabb toronyház. A képviselők emellett döntöttek a terület jövőbeni fejlesztésével kapcsolatos további lépésekről is, beleértve a területhasználati kérdések tisztázását, a kármentesítést, valamint a hulladék szakszerű elszállításának biztosítását.

A közgyűlés kiemelten fontosnak tartja és sürgeti, hogy a korábbi Óbudai Gázgyár területén észlelt talaj- és talajvízszennyezést sürgősen, teljeskörűen és a környezeti kockázatok csökkentésével szüntessék meg. Emellett felszólította az MVM Next Zrt.-t, amely a kármentesítésért felelős, hogy azonnal végezze el a szükséges beavatkozásokat. A kormányt pedig arra kérte, hogy hozza meg a szükséges tulajdonosi intézkedéseket ennek érdekében.

A képviselők felkérték arra is Karácsony Gergelyt, hogy a kármentesítés érvényesítése érdekében tegyen meg minden szükséges jogi lépést, s ennek keretében a fővárosi önkormányzat a környezetvédelmi hatósági ügyekért felelős helyettes államtitkárságnak a volt gázgyári területre vonatkozó korábbi beavatkozási és monitoring terv felülvizsgálatáról szóló határozatának megsemmisítése iránt indított közigazgatási perbe érdekeltként lépjen be.

A közgyűlés egyöntetűen támogatta azt a támogatási szerződést, amely a főváros és a Hálózat - Budapesti Díjfizetőkért és Díjhátralékosokért Alapítvány között jött létre. A megállapodás célja a fővárosi lakásrezsi támogatásának finanszírozása és fenntartása, összesen 200 millió forint értékben az idei évre.

A képviselők többsége támogatta a BKV Zrt., a Magyar Fejlesztési Bank és az Európai Beruházási Bank közötti hitelkeret-megállapodás létrehozását célzó javaslatot. A megszavazott forrásokat a jövőbeli közösségi közlekedési projektek finanszírozására szánják.

A közgyűlés egyhangúlag megszavazta a 24,3 millió forintos támogatást a Budapesti Rendőr-főkapitányságnak az aluljárókban lévő térfigyelő kamerák működtetésére.

A képviselők többsége támogatta azt a javaslatot, amely előírja az Állatvédelmi Alap 15 millió forintos keretének felhasználását az állatmenhelyek kapacitásának fejlesztésére. Emellett a főpolgármester feladata lesz egy új Állatvédelmi Központ létrehozásához szükséges munkaterv kidolgozása, és egy ivartalanítási program is életbe lép.

A Fővárosi Közgyűlés határozottan elutasította a fővárosi kormányhivatal törvényességi felhívásában foglalt állításokat, amelyek szerint a fővárosi önkormányzat idei költségvetése jogellenes lenne. A vita középpontjában a szolidaritási hozzájárulás mértéke áll: a fővárosnak elvileg körülbelül 89 milliárd forintot kellene teljesítenie, azonban a költségvetés csak 38 milliárd forinttal számol. A fővárosi önkormányzat álláspontja szerint az idei költségvetés alapja az, hogy jogilag nem kötelezett szolidaritási hozzájárulás fizetésére az őt megillető normatív állami támogatásokon túl, mindaddig, amíg a megfelelő jogorvoslati eljárás keretein belül nem születik véglegesen elfogadott döntés.

Karácsony Gergely kiemelte, hogy az Alkotmánybírság határozatának értelmében egy önkormányzat nem lehet az állami költségvetés nettó befizetője. Ezt a helyzetet az alaptörvényben biztosított pénzügyi autonómia megsértéseként értelmezik.

A testület a Podmaniczky Mozgalom javaslatára úgy határozott, hogy a főpolgármester feladatául tűzi ki egy egységes hibabejelentő rendszer kidolgozását, amely a közterületeket és a főváros közszolgáltatásait is magában foglalja. Ezen kívül a képviselők támogatták, hogy a főváros dolgozza ki a BudapestGO rendszerében vásárolt 30 napos, vagy annál hosszabb bérletek érvényességét a Mol Bubi rendszerében is. Ezek a bérletek havonta maximum tíz alkalommal, alkalmanként legfeljebb 30 perces utakra használhatóak.

A Fidesz-KDNP számos javaslatát elfogadta a testület, így a főpolgármesternek sürgősen intézkednie kell a margitszigeti futópályán keletkezett árvíz okozta károk helyreállításáról. Emellett egy programot is ki kell dolgoznia, amely lehetővé teszi, hogy az aluljárók üres üzlethelyiségeit a jelentkező múzeumok ingyenes haszonkölcsönbe vehessék igénybe kiállítások szervezésére. A brüsszeli képviselet vezetőjének negyedévente személyesen kell beszámolnia a közgyűlésnek, míg a Margit hídi kőkoronák letört keresztjeinek helyreállításánál fontos, hogy megakadályozzák a további rongálásokat.

Az USAID körüli viták az utóbbi hetekben kiemelt témává váltak a kormányzati kommunikációban. A hatóságok különösen hangsúlyozzák, hogy a USAID külföldi újságírókat is pénzügyileg támogathat, ezzel pedig politikai befolyást próbál szerezni különböző országokban, köztük Magyarországon is. A kormány már létrehozta a Szuverenitásvédelmi Hivatalt is, és tervek szerint egy kormánybiztost küldenek az Egyesült Államokba, akinek feladata az lesz, hogy feltérképezze az elmúlt évek során nyújtott támogatásokat.

A Tisza Párt javaslatára megvizsgálják, hogy a főváros intézményeinek, székhelyeinek a Városházára áthelyezésével a felszabaduló ingatlanokat lehet-e bérlakás céljára hasznosítani. A főváros a saját fenntartású színházainak promóciós anyagait közzéteszi a budapest.hu-n, a Budapesti Közlekedési Központ kínálatába pedig bekerül egy olyan jegy, amely az előadás előtti és utáni használatra alkalmas, legfeljebb 6 órás időtartamra, és ára egy vonaljegy ára.

A Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) képviselőinek kezdeményezésére elindul a Fővárosi Óvóhely Program, amely keretében a főváros négy lakást fog biztosítani a családon belüli erőszak áldozatai számára. E program célja, hogy a krízishelyzetben lévő emberek átmeneti lakhatását támogassa, és mindez június 1-ig megvalósul.

Related posts