Természetesen, íme egy egyedi változat: Boris Kalnoky írása szerint Németország helyzete egyre inkább kormányozhatatlanná válik. A Mandiner által közvetített elemzés rávilágít arra, hogy a politikai válságok és a társadalmi feszültségek összefonódása kom

Február 23-án rendkívüli választásokra kerül sor Németországban, ami önmagában is figyelemre méltó esemény. Azonban a múlt héten a Bundestagban zajlott események talán még nagyobb hatással bírnak. Először tapasztalhattuk, hogy megingott a jobboldali AfD-vel szembeni "tűzfal", ami heves vitákat robbantott ki a hagyományos politikai erők között. A politikai légkör ennyire feszültté válva alapvetően befolyásolhatja a német belpolitika jövőbeli alakulását.
A választási eredmény nagy vonalakban már sejthető, és valószínűleg a mostani szócsaták sem befolyásolják majd jelentősen. Azonban az, hogy ez a számadat milyen politikai jövőt eredményez, hirtelen teljesen nyitott kérdéssé vált.
Szinte minden szakértő abból indult ki, hogy ennek eredményeként a CDU koalícióra lép az SPD-vel - vagy ha az FDP bejut, akkor az SPD-vel és a Zöldekkel közösen. Ez esetben sem biztos, hogy a CDU és az SPD stabil többséget tudna alkotni a Bundestagban. Egy ilyen CDU-vezette koalíció valószínűleg több AfD-s elképzelést is átemelne a migrációs politikájába, miközben kommunikációs szinten továbbra is élesen támadná az AfD-t.
Ezt a politikai egyensúlyt egy szívszorító tragédia döntötte meg: január 22-én Aschaffenburgban egy afgán migráns életét oltotta ki egy kétéves gyermeknek, valamint egy bátor járókelőének, aki próbált segíteni a helyzetben. Egy másik kisgyermek súlyosan sérült meg. Ez az esemény volt az utolsó csepp a pohárban: a hasonló, korábbi incidensek után ez végleg megrázta a német társadalmat.
Friedrich Merz, a CDU kancellárjelöltje, világosan ráérzett a politikai realitásokra, és január 23-án öt konkrét intézkedést sürgetett, amelyek között kiemelt szerepet kapott az illegális migráció megfékezésére irányuló határok teljes lezárása. Amikor egy újságíró megkérdezte tőle, hogy véleménye szerint lenne-e támogatottság egy ilyen drasztikus lépés mögött, valamint hogy kikkel lehetne ezt a javaslatot végrehajtani, Merz felelte, hogy a kérdés rendkívül fontos, és alaposan át kell gondolni a politikai tájat és a lehetséges szövetségeseket.
Lehetséges, hogy a kijelentését nem mérlegelte alaposan – inkább spontán reakciónak tűnt. Mindenesetre úgy tűnt, mintha akár az AfD-vel is szívesen együttműködne szavazáskor. "Érezte, hogy az üzenet eljut az emberekhez, ezt az újságírók reakcióiból is észlelte" – mondta Robin Alexander, a Die Welt főszerkesztő-helyettese a "Machtwechsel" című podcastban.