Bosznia nem igényel további magyar békefenntartókat, Rubio pedig közvetett üzenetet küldött Orbánnak.

A Klix című boszniai lap úgy tudja, hogy az EUFOR újabb 400 katonája között már nem lesz magyar. Marco Rubio amerikai külügyminiszter Bosznia-Hercegovina biztonságára és stabilitására veszélyesnek nevezte Milorad Dodik boszniai szerb vezető ténykedését.
A magyar kormány és Bosznia-Hercegovina között annyira feszültté vált a helyzet, hogy az EUFOR békefenntartó misszió keretein belül újonnan kihelyezett 400 fős katonai kontingensben már egyetlen magyar katona sem fog szolgálni – számol be erről a boszniai Klix című lapra hivatkozva a Telex.
A szarajevói sajtó értesülései szerint, noha korábban felmerültek információk arról, hogy az EUFOR új missziójában magyar katonák is részt fognak venni, az Európai Unió illetékesei megerősítették, hogy a friss kontingens nem foglal magában magyar egységeket. A helyi hatóságok aggodalmukat fejezték ki a magyar kormány politikai hozzáállása és intézkedései miatt, melyek a Bosznia-Hercegovina politikai helyzetére vonatkoznak.
Emlékezetes esemény történt nemrég, amikor a boszniai védelmi miniszter megakadályozta egy magyar katonai repülőgép leszállását Szarajevóban és Banja Lukában, amely a boszniai szerb köztársaság központja. Ezen a gépen utazott volna Magyar Levente külügyi államtitkár hivatalos megbeszélésekre.
Magyarország végül autós útra indult Banja Lukába, ahol újfent kifejezte támogatását Milorad Dodik iránt, a boszniai Szerb Köztársaság oroszpárti, szeparatista elnöke mellett. Ezen a látogatáson egy magyar speciális terrorellenes egység 70 fős kontingense is belépett az ország területére. Az események kapcsán Szarajevóban a boszniai hatóságok beidézték a magyar nagykövetet, mivel felmerült a gyanú, hogy Magyarország beavatkozik Bosznia belügyeibe.
Zukan Helez védelmi miniszter a Facebookon megosztotta véleményét, miszerint „Mélyen meg vagyok győződve arról, hogy a magyar katonai repülőgép érkezésének célja nem más, mint hogy valamilyen formában támogassa Milorad Dodikot és az őt körülvevő csoportot Bosznia-Hercegovina destabilizálásában.” Emellett emlékeztette a közönséget, hogy Orbán Viktor folyamatosan támogatást nyújt Dodiknak, aki „állandóan támadja és aláássa Bosznia-Hercegovina alkotmányos rendjét.”
A VSquare oknyomozó portál nyomozása alapján kiderült, hogy a 70 fős TEK-kontingens nem csupán kiképzés vagy gyakorlatozás céljából érkezett a térségbe. A hírek szerint Horvátországon keresztül akarták volna megszöktetni a boszniai Szerb Köztársaság elnökét Bosznia-Hercegovinából. Az akció végül nem valósult meg, mivel Dodik fellebbezett egy februárban hozott ítélet ellen, így egyelőre elkerüli a börtönbüntetést.
2023 augusztusában a boszniai szövetségi ügyészség vádat emelt Dodik ellen, mivel megpróbálta megakadályozni a nemzetközi közösség főképviselőjének döntéseit. A múlt szerdán egy bosznia-hercegovinai bíróság börtönbüntetésre ítélte, ám pénteken a boszniai szerb nemzetgyűlés megszavazta az országrész igazságszolgáltatási rendszerének függetlenedését az államszövetségtől. Dodik ezt követően az önálló terület létrejöttéről kezdett beszélni.
Pénteken Željko Komšić, Bosznia-Hercegovina államelnökségének tagja, nyílt levélben fordult az Európai Tanács elnökéhez, amelyben azt kérte, hogy az EUFOR magyar békefenntartóit vonják ki, és helyettük más országok katonáit küldjék a térségbe. Komšić szerint a magyar kormány beavatkozása az ország belügyeibe aggasztó helyzetet teremt - számolt be róla a Telex.
Az ügy érdekessége, hogy az Orbán-kormány által nyíltan felkarolt boszniai szerb szeparatistákat Washington új adminisztrációja is biztonsági rizikóként kezeli. Marco Rubio külügyminiszter Boszniával kapcsolatban az X-en közölte: "Milorad Dodik, a Boszniai Szerb Köztársaság elnökének intézkedései aláássák Bosznia-Hercegovina intézményeit, és veszélyeztetik annak biztonságát és stabilitását."
Az amerikai külügyminiszter kiemelte: "Nemzetünk arra bátorítja Bosznia-Hercegovina politikai vezetőit, hogy kezdjenek el konstruktív és felelősségteljes párbeszédet. Felszólítjuk regionális partnereinket, hogy álljanak mellénk, és lépjenek fel e veszélyes és destabilizáló magatartás ellen." Ezt a megnyilatkozást nehéz nem úgy értelmezni, mint egy figyelmeztetést, amely a magyar miniszterelnöknek is szólhat.