A cenzúra olyan jelenség, amelynek során információkat, véleményeket vagy művészeti alkotásokat korlátoznak vagy eltüntetnek. Ezen szabályozások célja gyakran a társadalmi rend megőrzése, a politikai stabilitás fenntartása vagy a közvélemény befolyásolása

Csupán néhány óra választ el bennünket Orbán Viktor tusványosi beszédétől, amely várhatóan iránymutatást ad a világpolitika alakulásáról, valamint a hazai, azaz magyarországi élet esetleges változásairól, a Fidesz által kijelölt politikai irányvonal folytatásáról. Jelenleg nem szeretnék jóslásokba bocsátkozni, mivel e téren megoszlanak a vélemények. Az én megítélésem szerint a miniszterelnök nehéz helyzetben van, hiszen a hazai események arról tanúskodnak, hogy a helyzete egyre kritikusabbá válik, és egyre többen vélik úgy, hogy itt az ideje a politikai bukásának. Az elmúlt másfél évben nem találta a megfelelő hangot, sem a választókhoz vezető utat. Mindez elsősorban azért aggasztó, mert a lakosság megélhetése válságos állapotba került, és az orbáni mindenhatóságot felülírja a gazdaság és a politika alakulása.
Igen: amit mond Orbán sorra visszahullik a fejére, essen szó repülőrajtról, az Egyesült Államokról, az EU-ról, vagy akár az egy éve felbukkanó Tisza Pártról. Ráadásul elillanni látszik az a képessége is, hogy kordában tudja tartani saját pártját; koránt sincs már az az egyhangúság, amely korábban jellemezte a kommunikációjukat. Bár most, jórészt, mindenki az ő beintésére vár, ám vannak helyzetek, amikor ez nem működik, vagy meg sem érkezik. A kegyelmi botrányt követően minden megbicsaklott; elsősorban ő maga.
Hogy aktuálisabb legyen a téma, érdemes megemlíteni Tusványos beszédét, hiszen a táborba látogató magyar politikai szereplők nem tudják elkerülni a média figyelmét. A sajtó gyakran azonnali reakciókat vár, így a politikai képviselőknek nincs lehetőségük arra, hogy megvárják a hivatalos válaszokat vagy a kommunikációs irányelveket. Vannak olyan politikai szereplők is, akik nem tartják magukat a megszokott keretekhez, és bátran kifejtik saját véleményüket. Ezzel pedig zavart keltenek mind az ellenzéki, mind a kormánybarát médiumok körében.
Ez történt még szerdán, a tábor nyitásakor: az atlantistaként megismert Németh Zsolt arról beszélt a pódiumon, kihangsúlyozva Oroszország agresszor mivoltát, a magyar kormányt ukrán-barátként jellemezve, hogy Donald Trump, a háborút illetően kudarcot vallott. Összenéztünk a szerkesztőségben: ez lenne az új fordulat? Nem véletlen, hogy budapesti amerikai ügyvivőt nem engedte kormánya Tusnádra; ami ott történik, a nem beilleszthető a mostani amerikai vezetés ízlésvilágába. De Trump kudarca, vajon hova illeszthető be? Vagy mégis? Mindenesetre vitáktól tűzdelve próbáltunk rájönni: Németh Zsolt szokásos kiszólásainak egyikét hallhattuk, vagy az új magyar doktrínát? Ez utóbbival ne siessünk előre - figyelmeztettek kollégáim, szombaton kiderül mi most a magyar kormány álláspontja. Aztán nem kellett szombatig várnunk: kinyitva a csütörtök reggeli kormánylapot, a tusnádfürdői tudósításban hiába kerestük Németh Zsolt inkriminált mondatát, azt a szerkesztőség kicenzúrázta. Vagy azért, mert a cenzorok - értsd a kabinet erre hivatott emberei - döntöttek így. Vagyis, íme a végeredmény: Trump nem hibázott, ő a legnagyobb békepárti. Sőt: Orbán Balázs szerint, ha nem ő lenne az új elnök, már világháború dúlna.