Az Apple közel százmillió dollárt fog kifizetni, miután kiderült, hogy a Siri rögzítette a felhasználók beszélgetéseit.


Az Apple egy figyelemreméltó, 95 millió dolláros megállapodást kötött azokkal a felhasználókkal, akiknek a Siri digitális asszisztens véletlenül rögzítette a beszélgetéseit. Az előzetes megállapodást kedden este nyújtották be a kaliforniai Oakland szövetségi bíróságára, és most Jeffrey White amerikai kerületi bíró jóváhagyására várakozik.

Az Apple ellen indított csoportos per végül 95 millió dolláros megállapodással zárult. A jogi eljárásra az adott okot, hogy a Siri digitális asszisztens véletlenül rögzítette a felhasználók beszélgetéseit. Az így nyert információkat a vállalat a hirdetési platformján használta fel, hogy személyre szabott reklámokat küldjön a felhasználóknak.

A megegyezés azt jelenti, hogy az Apple nem ismerte el, hogy megsértette volna a termékeit használók magánélethez fűződő jogait, mert a Siri véletlenül aktiválódott. Az amerikai iPhone tulajdonosok így készülékenként 20 dollár kártérítésre jogosultak, amennyiben eskü alatt vallják, hogy nem indították el az asszisztenst.

A hangvezérelt Siri 2010-ben robbant be a köztudatba, mint az első olyan széles körben elérhető hangfelismerő alkalmazás, amely képes a felhasználók szóbeli kérdéseire reagálni. A program aktiválása egyszerű: elég csak kimondani a nevét, vagy felkiáltani a "Hé Siri!" parancsot. Ez azt jelenti, hogy a készüléknek folyamatosan hallgató üzemmódban kell lennie, aktív mikrofonnal várva a parancsokat. Bár ez önmagában nem jelenti a környezet folyamatos lehallgatását, előfordulhat, hogy egy váratlan zaj vagy akár egy tüsszentés is tévesen aktiválja a rendszert.

A per a The Guardianben 2019-ben megjelent cikk nyomán indult, amelyből kiderült, hogy külső cégek minőségbiztosításán dolgozók rendszeresen találkoznak olyan felvételekkel, amelyek bizalmas egészségügyi adatok hangzanak el, szexuális tevékenység, vagy épp kábítószervásárlás hallható. Kiderült, hogy a Sirinél nagyon gyakori a téves aktiválás, például egy cipzár hangjára is elindul. Az Apple a cikk után azonnal bocsánatot kért és jelezte, hogy gondoskodik róla, hogy a rendszer ne tároljon ilyen felvételeket.

A pert kezdeményezők között egy fiatal, kiskorú is található. A bírósági eljárás során kiderült, hogy a felhasználók privát üzenetekben cipőt vagy éttermet említve célzott reklámokat kezdtek el kapni. Akadt olyan eset is, amikor valaki az orvosával folytatott beszélgetése után észlelte a hirdetések megjelenését.

A megegyezés a Siri működésének 2014 és 2024 között eltelt egy évtizedére vonatkozik. A 2024-ben 93,74 ezer milliárd dolláros hasznot hozó Apple a megegyezésben vállalt összeget mintegy kilenc óra alatt termeli ki.

Az Apple volt az úttörő, amikor bemutatta hangvezérelt asszisztensét, azonban nem ők az egyetlenek, akik jogi kihívásokkal szembesültek emiatt. A felpereseket képviselő jogi iroda hasonló pereket indított a Google és az Amazon ellen is, amelyek szintén érintettek a technológiai versenyben.

Related posts