A Mastercard mostantól részt vesz a nagy magyar bankok közötti kibervédelmi együttműködésben, ezzel is erősítve a pénzügyi szektor védelmét a digitális fenyegetésekkel szemben.


Kovács Levente, a Magyar Bankszövetség főtitkára hangsúlyozta, hogy a kiberbűnözők különösen a legkiszolgáltatottabb csoportokat célozzák meg, és a becslések szerint az áldozatok száma már tízezres nagyságrendre rúg. A fogyasztóknak elengedhetetlenül fontos lenne, hogy tudatosan kezeljék pénzügyi adataikat, és ne osszák meg azokat ismeretlen telefonhívások során, továbbá kerüljék az ismeretlen, megbízhatatlan alkalmazások letöltését. Évről évre nő a csalási kísérletek száma, de az elcsalt összegek nem mutatnak növekedést, ami azt jelzi, hogy a pénzintézetek közötti együttműködés egyre hatékonyabbá válik. A szakemberek arra számítanak, hogy a jövőben a tudatosság növelésével és a védekezési lehetőségek fejlesztésével még inkább csökkenthetjük a kiberbűnözés hatásait.

A Mastercard új, innovatív megoldásokkal gazdagítja az együttműködést, ezzel új dimenziókat nyitva meg a közös munka előtt.

- tette hozzá.

Márkus Gergely, a Mastercard magyarországi és szlovéniai országigazgatója arról számolt be, hogy a vállalat már fél évszázada működtet nemzetközi pénzügyi rendszereket. Az elmúlt hat évben a biztonságos működés érdekében globálisan közel 10 milliárd dollárt fordítottak fejlesztésekre és védelmi intézkedésekre. A rendelkezésre álló adatok szerint a világ szintjén a kibertámadások által okozott kár mértéke körülbelül 9500 milliárd dollárra rúg. Magyarországon a legfrissebb,

2023-as adatok szerint 30 milliárd forint kárt okoztak 13 ezer károsultnak a bűnözők az átutalásokat érintő csalásokkal.

Az elérhető profit nagysága ösztönzi a bűnözőcsoportokat az elkövetésre, az online bűnözés minden szervezetet jelentős kihívás elé állít. Kifejtette, hogy a szolgáltató fizetési megoldása ötvenezred másodpercen belül a mesterséges intelligenciával elemez, és ellenőrzi a fizetés biztonságát. A kommunikációnak óriási szerepe van, tudásmegosztással vesznek részt a KiberPajzs együttműködésben - jelezte.

Nemes Máté, a Mastercard kiberbiztonsági termékeiért felelős igazgatója szerint a kiberbűnözők által okozott kár 2028 végére elérheti a 14 ezer milliárd dollárt. A kiberfenyegetettség egyre nő, fel kell lépni ellene - jelentette ki. A növekedést az is okozza, hogy a lakosság egyre nagyobb arányban használ digitális eszközöket, online alkalmazásokat, közösségi felületeket. Úgy vélte, országokon és szektorokon átívelő együttműködésre van szükség, és fontosnak nevezte a kellően súlyos büntetések kiszabását az elkövetőkre.

A legújabb, online alapú reprezentatív felmérésük eredményei szerint

a magyar lakosság 70 százaléka tudja, hogy a bank telefonon vagy e-mailben sosem kér kártyaadatokat.

A megkérdezettek 60 százaléka tisztában van a leggyakoribb SMS-es adathalászati módszerekkel, míg a phising célú telefonhívásokkal több mint 55 százalék már személyesen is találkozott. Érdekes módon, a gyakorlati tesztek során a résztvevők 46 százaléka nem volt képes megkülönböztetni a valódi üzeneteket a hamisítványoktól. A kutatás eredményei alapján a 30-49 éves korosztály 42 százaléka digitálisan nem elég felkészült, és példaként említette, hogy a csomagküldési csalások következtében ezer emberből körülbelül 11 százalék szenvedett anyagi vagy adatvesztést.

Töreki Sándor, a bűnügyi országos rendőrfőkapitány-helyettes, hangsúlyozta, hogy az online bűncselekmények hatékony felderítése érdekében elengedhetetlen a folyamatos képzés és a pénzügyi szolgáltatókkal való szoros együttműködés. Tavaly közel egymilliárd forintot sikerült megóvni a bűnözőktől, köszönhetően az augusztus elsején életbe lépett új jogszabályoknak, amelyek lehetővé tették a hatóságok számára, hogy a pénzintézetekkel karöltve hatékonyan lépjenek fel az online csalások ellen. Részletezte:

jelenleg 11 ezer eljárás folyik online térben elkövetett bűncselekményekkel kapcsolatban,

Összesen 210 főt vettek őrizetbe, míg 259 elfogatóparancsot bocsátottak ki. Ezen kívül 29 személy előzetes letartóztatás alatt áll.

Szabó Lajos, a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Nemzeti Kibervédelmi Intézetének vezetője rávilágított arra, hogy az európai statisztikák szerint a leggyakrabban a közszolgáltatások, a szállítmányozási szektor és a pénzügyi ipar vált célponttá a kibertámadások során. A rendelkezésre álló adatok alapján Magyarországon is a közszolgáltatások szenvedték el a legnagyobb mértékű támadást, ahol az esetek 35 százalékában pszichológiai manipuláción alapuló adathalász csalásokra került sor. A bűnözők gyakran bankok vagy postai szolgáltatók nevében lépnek fel, és a legújabb módszereik között szerepel, hogy valótlan csomagküldeményekre hivatkozva próbálják megtéveszteni az áldozatokat.

Bucsek Gábor, az OTP Bank biztonsági igazgatóság ügyvezető igazgatója kiemelte a támadások elleni felkészülés jelentőségét, valamint a monitoring rendszer folyamatos fejlesztésének szükségességét. Mint példát hozott fel, hogy...

2023-ról 2024-re 36 százalékkal csökkent a bank ügyfelei ellen elkövetett csalások száma.

A közeljövőben az eredményes fellépések miatt sokkal professzionálisabbá válnak az elkövetők, akár a mesterséges intelligencia által generált felvételekkel téveszthetnek meg embereket - mondta.

Sütő Ágnes, a Magyar Bankszövetség főtitkárhelyettese, egy friss nyilatkozatában kifejtette, hogy...

2023-hoz képest 2024-re a vállalatokkal szembeni kibercsalások száma megháromszorozódott, ami figyelemre méltó növekedést mutat a digitális fenyegetések terén.

Ennek érdekében egy folyamatosan frissülő üzleti kibervédelmi útmutatót dolgoztak ki a kkv-k számára, amely a kiberpajzs.hu weboldalon érhető el.

A kiberbiztonsági fenyegetések elleni védekezés érdekében több hatóság, minisztérium, a jegybank, valamint pénzpiaci szereplők együttesen indították el a KiberPajzs nevű kampányt. Ennek célja, hogy oktatással és információval támogassák az elektronikus pénzügyi szolgáltatások használóit, beleértve a lakosságot és a vállalkozásokat is. Az együttműködés révén szeretnék csökkenteni a kockázatokat és növelni a tudatosságot a digitális pénzügyi világban.

Related posts