Egyetlen pillanat alatt beköszönt a tragédia: a gép három munkás végtagját csonkította meg.


Tavaly az országban húsz százalékkal emelkedett a halálos munkabalesetek száma, akkor 75 ember vesztette életét, ami 13-mal több, mint 2023-ban. Tolna vármegyében tavaly háromszázkét munkabaleset történt, amelyek közül szerencsére egyik sem végződött halállal. Három esetben csonkolásos sérüléssel járt a munkahelyi baleset.

Az építőipar, a raktározás, a feldolgozóipar és a mezőgazdaság továbbra is a legnagyobb kockázatot jelentő ágazatok közé tartoznak. Megfigyelhető, hogy a kisebb cégeknél jelentősen magasabb a munkahelyi balesetek száma. Különösen aggasztó, hogy a halálos kimenetelű balesetek 62%-a a 45-64 éves korosztályt érinti. Ezen szomorú statisztikákra a közelmúltban, a munkahelyi balesetek áldozatainak emléknapján hívta fel a figyelmet a Magyar Szakszervezeti Szövetség, hangsúlyozva a helyzet komolyságát.

Munkahelyi balesetek terén Tolna megyében a mezőgazdasági ágazat dominál. Az ilyen események gyakorisága itt különösen figyelemre méltó, ami arra utal, hogy a mezőgazdasági munkavégzés során számos kockázatot kell figyelembe venni.

Idei év január 1-jétől a munkahelyi kockázatértékelést az eddigi 3 helyett elég 5 évente elvégezni. Ez a döntés nem szolgálja a jobb munkavédelmet. Ám a szakszervezeti szövetség kedvező változásnak tartja viszont, hogy nőtt a kiszabható bírságok összege, és szigorodtak a hatósági ellenőrzések.

A múlt évben az egész országban húszezer-kétszáznegyven munkahelyi baleset történt, ebből hetvenöt halálos, harmincegy súlyos csonkolásos, ötvenöt egyéb súlyos kimenetelű. A legtöbb baleset Budapesten történt, háromezer-négyszáznyolcvannégy. Tolna vármegyében pedig háromszázkettő.

Tizenhat bejelentés, egy panasz

A tavalyi év során Tolna vármegyében a munkavédelmi hatóságokhoz benyújtott közérdekű bejelentések és panaszok száma a következőképpen alakult: összesen tizenhat közérdekű bejelentés érkezett, valamint egy panasz is.

Az ország különböző pontjain számos balesetet regisztráltak, amelyek a következő helyzetekhez köthetők: állatok általi támadás, áramütés, különféle csípések, csonkoló sérülések, égési sebek, elesések, feltekeredések, fulladások, gázolások, hőguták, késelési esetek, közúti balesetek, leesések, mérgezések, összenyomások, ráesések, betemetések, robbanások, rosszullétek, szemsérülések, ütéses sérülések és vágások.

A beérkezett panaszok és bejelentések széles spektrumot öleltek fel, érintve a gazdaság különböző szegmenseit. A legtöbb eset az építőipar, a feldolgozóipar és a kereskedelem területén került napvilágra. A tavalyi év során a munkavédelmi hatóság ellenőrzése 7739 munkáltatót érintett, és megdöbbentő módon ezeknek 74,9%-ánál találtak munkavédelmi szabálytalanságokat. Emellett 186732 munkavállaló munkakörülményeit is áttekintették, és a vizsgálatok során 63,2%-uknál bukkantak fel eltérések a normáktól.

Related posts