Egyre világosabbá válik: jelentős politikai tisztogatás folyik a keleti nagyhatalom színpadán.


A South China Morning Post jelentése alapján Kína legfőbb tábornoka nem vett részt egy friss csúcstalálkozón, ami figyelemre méltó politikai átalakulásokra utalhat.

Kínában a belpolitikai eseményekről való tájékozódás rendkívül nehézkes, mivel a hatóságok mindent megtesznek annak érdekében, hogy a párton belüli mozgásokat titokban tartsák. Ezért azok számára, akik figyelemmel kísérik a politikai történéseket, alig van lehetőségük arra, hogy nyomon követhessék a háttérben zajló, gyakran rejtett átalakulásokat. Ugyanakkor léteznek olyan kiemelkedő politikai események, amelyek a rendszer és a párt egységét, stabilitását hivatottak bemutatni; aki ezeken a találkozókon nem jelenik meg, annak nagyon meggyőző indokkal kell megmagyaráznia a távolmaradását. Az elmúlt évek tapasztalatai azt is világossá tették, hogy egy váratlan mulasztás gyakran jelzi, ha valaki hirtelen elveszíti a párt kegyét.

Bár egyelőre még csak találgatásokról lehet beszélni, de egyre biztosabb, hogy a legfőbb vezetés szemében többé

Ho Vejtung, a harmadik legnagyobb rangú katonai vezető, már nem élvezi a rendszer kegyét.

A találgatásoknak az ad táptalajt, hogy a tábornok immár egymás után a második nyilvános eseményről hiányzik, ez a korábbi példák tanulságai alapján azt jelenti, hogy a háttérben megindult az eltávolítására irányuló folyamat. Ho a nagyhatalmú Központi Katonai Bizottság (CMC) kettes számú alelnöke, és a Kommunista Párt Politikai Bizottságának egyik 24 tagja közül. Utoljára még március 11-én mutatkozott a nyilvánosság előtt, azóta nem tudni a hollétéről. A párt egyelőre nem adott magyarázatot a vezető hiányzására. Április 25-én egyébként a Politikai Hivatal ülésezett, amelyen Hszi Csin-ping kínai elnök is részt vett, ám az állami televízió felvételei szerint a tábornok nem volt jelen.

A belső források alapján az utóbbi hetek során több titkos rendezvényen sem tűnt fel, ami egyre inkább arra a feltételezésre enged következtetni, hogy valójában egy politikai leszámolás zajlik a háttérben. Az országban ehhez hasonló események is zajlanak:

Egy befolyásos vezető váratlanul eltűnik a nyilvánosság elől, mindennemű előzetes figyelmeztetés nélkül. Hetek vagy akár hónapok telnek el, mire a hatóságok csendesen bejelentik, hogy a személyt leváltották, és hogy egy titkos eljárás van folyamatban valamilyen váddal kapcsolatban. Az események mögött megbújó okok és következmények egyre inkább spekulációk tárgyává válnak, miközben a közvélemény csak találgathat a háttérben zajló folyamatokról.

Visszatérően a korrupciót szokták megnevezni, amit egyes beszámolók szerint a párt gyakran használ a politikailag kevésbé tolerált emberek eltávolítására.

Ho Vejtung korábban többször is kifejezte aggodalmát a kínai hadsereg kiképzési színvonalával kapcsolatban, amelyet nem tartott kielégítőnek. A 67 éves tábornok a kelet-kínai Csiangszu tartomány szívéből, Tungtajból származik. 1981-ben végzett a Hadseregparancsnokság Akadémián, majd 2001-ben a Nemzeti Védelmi Műszaki Egyetemen folytatta tanulmányait. Karrierje során fokozatosan haladt felfelé a ranglétrán, az elmúlt három évben pedig egyre magasabb pozíciókba került, legutóbbi kinevezését 2022-ben kapta. Ha beigazolódnak a vele szembeni pénzügyi visszaélésekkel kapcsolatos vádak, akkor ő lehet az egyik legmagasabb rangú kínai katonai vezető, akit az utóbbi években eltávolítanak a hivatalából.

Related posts