A helyzet egyre súlyosbodik: Japán már 14 éve küzd a szomorú tendencia megfordításával.


Japán népessége tavaly félmillió fővel csökkent, ami komoly kihívások elé állítja az országot. A munkaerőhiány kezelése és a társadalombiztosítási rendszer fenntartása egyre nehezebb feladat, hiszen a zsugorodó adóalapból kellene finanszírozni ezeket a rendszereket – számol be a Bloomberg.

Az előző évhez képest 550 ezerrel, 123,8 millióra csökkent a teljes népesség 2024-ben Japánban, ezzel már 14 éve tart a csökkenő trend

A Belügyi és Kommunikációs Minisztérium által nyilvánosságra hozott, 2024 októberéig terjedő adatokból egyértelműen kiderül.

A japán állampolgárok száma 898 000 fővel csökkent, ami a legdrasztikusabb visszaesés az 1950 óta elérhető összehasonlítható nyilvántartásokban.

A legfrissebb statisztikák szerint a külföldi lakosok száma a harmadik egymást követő évben emelkedett, ami részben kompenzálja az általános népességhiányt. E növekedés mértéke 342 000 fővel haladta meg az előző év adatát.

A 15-64 éves népesség, amely a munkaerő alapját képezi, 224 000 fővel 73,7 millióra csökkent. Ez a csökkenés tovább növeli a költségvetési terheket abban az országban, amely a fejlett gazdaságok között a legmagasabb GDP-arányos adóssággal bír.

A legfrissebb adatok szerint a japán gyermeknépesség 343 000 fővel csökkent, így már csak 13,8 millió fiatal él az országban, ami történelmi mélypontot jelent a 11,2%-os arányával. Ez a tendencia már februárban is látható volt, amikor a munkaügyi minisztérium hivatalos statisztikái arról számoltak be, hogy a születések száma soha nem látott mélységekbe süllyedt.

Japán munkanélküliségi rátája jelenleg mindössze 2,4%, ami kiemelkedően alacsony a többi OECD-országhoz képest, és az elmúlt négy évben folyamatosan 3% alatt maradt. A Recruit Works Institute figyelmeztetése szerint azonban 2040-re a szigetország komoly kihívásokkal néz szembe, mivel várhatóan 11 millió fős munkaerőhiány fog kialakulni.

Related posts