Egyre gyakoribb látvány a Tátrában ez a különleges állatfaj: érdemes figyelni rá, ha a környéken jársz – Agro Napló.


Az idei tél során csaknem ezer egyedből álló zergepopuláció található a Tátrában. Ezek a magashegység szimbólumaként ismert állatok száma stabilnak mondható, és a legutóbb végzett felméréshez képest enyhe gyarapodást mutat. Az információk a Tátrai Nemzeti Park (TANAP) hivatalos honlapján érhetők el.

A Tátrában évente kétszer, szakszerűen és lelkiismeretesen végzik a zergeszámlálást. E folyamat során a hegység egész területét, beleértve a szlovák és lengyel részeket is, alaposan átvizsgálják, hogy pontos képet kapjanak az állományról. A felmérés lebonyolításában a szlovák TANAP, az erdőket felügyelő állami ügynökség, SLTANAP, valamint a lengyel TPN munkatársai működnek együtt, önkéntesek támogatásával. A legutóbbi számlálás eredményeként 949 zergét regisztráltak, ami kedvező növekedést mutat az előző évhez képest, amikor még 926 egyedet dokumentáltak. Ez a pozitív tendencia a természetvédelmi erőfeszítések sikerességét tükrözi.

Az idei adatok ismét igazolták, hogy az állomány nagyobb hányada a szlovákiai TANAP területén él, ott 637 zergét számoltak össze, míg a hegység lengyel részén 312 példányt. Ezeknek az időszerű adatoknak, illetve az elmúlt néhány évre vonatkozó statisztikáknak az összevetése a szakértők szerint azt mutatja, hogy ezeknek az őshonos és szigorúan védett kérődzőknek az állománya stabil és pozitív trendeket mutat.

A zergepopuláció helyzete jelenleg stabilnak és biztatónak mondható. Mostani kihívásunk az, hogy megőrizzük ezt az állományt és javítsuk a zergék élőhelyének minőségét. Fontos, hogy elkerüljük a 90-es években tapasztalt populációcsökkenést, hiszen ennek megismétlődése súlyos következményekkel járhat, akár a faj kihalásának kockázatát is magában hordozva.

A TANAP zoológusa, Erika Feriancová figyelmeztetett egy friss közleményében, hogy az időszakos állománycsökkenések komoly veszélyt rejtenek magukban. Kiemelte, hogy ezek a csökkenések a faj génalapjának beszűküléséhez vezetnek, ami hosszú távon gyengítheti a fajok ellenállóképességét a különféle betegségekkel szemben. A zergenőstények általában kisebb csordákban élnek, együtt a gidáikkal és más nőstényekkel, míg a bakok inkább magányosan vándorolnak. A nőstények 2-4 éves korukban ivaréretté válnak, és jellemzően egy, de néha akár két gidát is ellhetnek.

A Tátrában az ezredforduló után kezdett növekedni a múlt évszázad kilencvenes éveiben a kétszáz főt nem sokkal meghaladó zergepopuláció. Az állomány száma azóta változó volt, de hosszabb időszakra vetítve stabilitást mutatott. A populáció 2018-ban érte el eddigi maximumát, az évben ősszel 1431 példányt tartottak számon. Az új évezred tízes éveinek rekordlétszámait leszámítva a Tátra zergeállománya a múlt évszázad hatvanas éveiben volt a legnagyobb, akkor mintegy 900-950 példánya élt itt ennek a második világháború éveiben csaknem kipusztított fajnak.

Related posts