Lenyűgöző tény: a magyar bioélelmiszerek 90%-a külföldön talál gazdára.


Bár az ökogazdálkodás folyamata folyamatosan terjed, itthon a bioélelmiszereknek csupán 0,8%-át vesszük igénybe.

Bár az ökológiai termelők száma megnégyszereződött és a termőterületek mérete is dinamikusan nőtt az utóbbi években, a legfrissebb adatok szerint a hazai élelmiszerek mindössze 0,8 százaléka származik ökológiai gazdaságból - hangzott el az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) Ágazati Szakmai Napján. A Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karán tartott rendezvényen szántóföldi, kertészeti és állattenyésztési témakörben csaknem harminc előadás hangzott el.

"A Debreceni Egyetem, mint a régió kiemelkedő tudásközpontja, elkötelezett a fenntartható és versenyképes mezőgazdaság fejlesztésének elősegítése iránt, amely a teljes élelmiszerláncot érinti. Ez magában foglalja az ökológiai gazdálkodást folytatókat, az átállás során lévőket, a feldolgozókat és a fogyasztókat is, akikkel információt és tudást osztunk meg, valamint különböző szolgáltatásokat nyújtunk. Ennek szellemében örömmel ad otthont a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar az ÖMKi Ágazati Szakmai Napjának" – hangsúlyozta Stündl László, a Debreceni Egyetem MÉK dékánja a rendezvény megnyitóján.

A kari vezető hangsúlyozta, hogy a Debreceni Egyetem agrárkarában az ökológiai gazdálkodás terén széleskörű oktatási lehetőségek és kutatási tapasztalatok állnak rendelkezésre. A program lefedi a biológiai alapok mellett a növényi és állati genetika, genomika, valamint a szaporodásbiológia területeit is. Emellett foglalkozik a nemesítéssel, a természetes élőhelyek és gének megőrzésével, a regeneratív mezőgazdaságra való átállással, a talajélet fontosságával, az alternatív növényi tápanyagellátási módszerekkel, a földhasználati gyakorlatokkal, a takarmány-előállítással, a biológiai növényvédelemmel, az élelmiszer-feldolgozással, valamint a betakarítás utáni folyamatokkal is.

A Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karán tartott rendezvényen szántóföldi, kertészeti és állattenyésztési témakörben csaknem harminc előadás hangzott el - fotó: unideb.hu

"Az ökológiai gazdálkodás támogatására és ezen feladatok koordinálására hozta létre az egyetem három szervezeti egysége - a MÉK, az Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság, valamint a Gazdaságtudományi Kar -, a Hajdú-Bihar Vármegyei Agrárkamara, továbbá Hajdúnánás Város Önkormányzata az Ökológiai Gazdálkodási Kooperatív Kutatási és Tudástranszfer Központot. Így segítve a fenntarthatóbb mezőgazdaságra vonatkozó célkitűzéseket, az ökológiai gazdálkodás, a körkörös gazdálkodási modell és a rövid ellátási láncok (REL) megismertetését és gyakorlati alkalmazásának növelését" - fejtette ki Stündl László.

Szólláth Tibor, a Hajdú-Bihar vármegyei Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke kifejtette, hogy a Debreceni Egyetem kiváló alapokat nyújthat a hazai ökológiai gazdálkodás terén, és akár a szektor vezető intézményévé is válhat.

"Hazánkban jelenleg csaknem 350 ezer hektáron folyik ökológiai gazdálkodás, a megtermelt biotermékek 90 százaléka azonban feldolgozatlanul elhagyja az országot. Ez nagyon szomorú, hiszen a társadalmi hasznossága, hogy vannak ökológiai gazdaságaink, nem hazánkban valósul meg. Értékeinket nem mi fogyasztjuk el.

Célunk az ökológiai termékek hazai népszerűsítésének fokozása. Például Dániában a közétkeztetésben felhasznált alapanyagok jelentős része fenntartható gazdaságokból származik. Ennek eredményeként évente körülbelül 300 eurós megtakarítás realizálódik lakosonként a közegészségügy területén. Ez a pozitív hatás részben annak köszönhető, hogy az emberek egészségesebben táplálkoznak, a fiatal generációk egészségi állapota javul, és kevesebben kényszerülnek hosszú távú táppénzre vagy orvosi kezelésekre – emelte ki a kamara elnöke.

Cikkünk folytatódik az ajánló alatt: Milyen készítmények segíthetnek az akut stressz kezelésében? - Heti Körkérdés Hirdetés

Fedezd fel a lehetőséget a szárítók, tisztítók és a teljes infrastruktúra modernizálására! Ne hagyd ki! + VIDEÓ Hirdetés

Kalászos gabonák fontosabb gombabetegségei - Így védd meg a termést! Hirdetés

Fedezd fel a Nova Terra innovatív megoldásait az egészségesebb és ellenállóbb növényekért! Élvezd a biztonságos termesztést aflatoxin-mentes környezetben, és tapasztald meg, hogyan térül meg a minőségi inputbefektetés! Hirdetésünk segít abban, hogy növényeid a legjobbat hozzák ki magukból!

Fedezd fel az egyszerűen kezelhető fagyvédelmi megoldásunkat, amely most pályázati támogatással is elérhető! Ideális választás a téli időszak kihívásainak leküzdésére. Ne hagyd ki ezt a lehetőséget!

Fedezd fel az új kórokozót a szójabab világában! Ne hagyd ki ezt a fontos hírt! Érdekes információk és hasznos tippek várnak rád! Tudd meg, hogyan védheted meg terményeidet a legújabb fenyegetésektől!

A győzelemhez király lépések vezetnek Hirdetés

Mikotoxinok, a láthatatlan gyilkosok Hirdetés

Szólláth Tibor véleménye szerint a közétkeztetés óriási potenciált kínál az ökológiai gazdaság számára. Ez a termelési forma lehetőséget biztosít a minőségi élelmiszerek előállítására, miközben a fenntartható gazdálkodás elveit is érvényesíti.

Hazánk öko-élelmiszerpiaca folyamatos fejlődést mutat, ami biztató jele a fenntartható mezőgazdaság iránti növekvő keresletnek. 2024-ben a hazai öko-termékek kiskereskedelmi forgalma körülbelül 38,7 milliárd forintot tett ki, ami a teljes élelmiszer-forgalom 0,6 százalékát képviseli. A globális rangsorban Magyarország a 25. helyet foglalja el az öko-területek nagysága szempontjából, ám az öko-termelés struktúrája nem annyira az élelmiszer-előállítás irányába terelődik, hanem a zöldtakarmány-előállítás szerepe egyre jelentősebbé válik.

Az öko-termékek iránti kereslet Európában 2022 és 2023 között 3 százalékkal nőtt, míg Magyarországon ez a növekedés figyelemre méltó, 15 százalékra ugrott. Ezen a téren a nemzetközi átlaghoz, amely 66 euró, képest hazánk lakói csupán 10 eurót költenek bioélelmiszerekre. A legkedveltebb termékcsoportok között találhatók a bio bébiételek, zöldségek és gyümölcsök – mondta el Drexler Dóra, az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet ügyvezetője, összefoglalva a hazai öko-piac jelenlegi helyzetét.

A szakmai rendezvény során szó esett több fontos témáról, többek között az ökoszőlő- és gyümölcstermesztés jelenlegi helyzetéről, a különböző fajták és fajok alkalmazásáról, valamint a tápanyaggazdálkodás szerepéről az ökológiai zöldségtermesztésben. Emellett a hazai öko-üzemek piaci teljesítményét és az öko-élelmiszerek kiskereskedelmi sikerességét is részletesen megvitatták.

A szöveg egyediségének megteremtéséhez fontos, hogy átformáljuk a mondanivalót, miközben megőrizzük a lényegét. Íme egy átdolgozott változat: "Információforrás: unideb.hu" Ha konkrétabb szöveget szeretnél átkonvertálni, kérlek, oszd meg velem, és örömmel segítek!

Sajnos nem tudok közvetlenül képeket megjeleníteni vagy módosítani, de szívesen segítek egyedi szöveget létrehozni, amely kapcsolódik az "unideb.hu" oldalhoz. Például: --- **Üdvözöljük az UniDeb oldalán!** Fedezze fel az Debreceni Egyetem lenyűgöző világát, ahol a tudomány, a kultúra és a közösség találkozik. Legyen része egy dinamikus és inspiráló környezetnek, ahol a jövő szakemberei formálják a világot. Ismerje meg képzéseinket, kutatási lehetőségeinket és közösségi eseményeinket! --- Ha van konkrétabb téma vagy stílus, amire gondoltál, kérlek, írd meg, és szívesen segítek abban is!

Related posts