Kínában erőszakos demonstrációk robbantak ki, miután egy diák rejtélyes körülmények között életét vesztette.

A tüntetések, amelyek egy fiatal diák tragikus halála körül robbantak ki Kínában, a Senhszi tartománybeli Pucheng városában, erőszakos fordulatot vettek. A hatóságok állítása szerint a diák január 2-án kizuhant a kollégium egyik ablakából, ám sokan kétségbe vonják ezt az verziót, és úgy vélik, hogy a hivatalos nyilatkozatok nem tükrözik a valóságot. A hír nyomán több száz fős demonstrációk kezdődtek, amelyek során a rendőrség brutálisan lépett fel a résztvevőkkel szemben. A kínai hatóságok pedig hallgatásba burkolóztak, elkerülve a tüntetések témájának kommentálását.
Egy tizenéves fiú tragikus halála erőszakos demonstrációkat robbantott ki egy északnyugat-kínai városban - számolt be róla a BBC.
A közösségi médiában megosztott videókon látható, ahogy a tüntetők tárgyakat dobálnak a rendőrökre, a rendőrök pedig megvertek néhány tüntetőt a Shaanxi tartománybeli Puchengben. A hatóságok szerint a tinédzser január 2-án kizuhant a kollégium ablakából, azonban olyan vádak kezdtek terjedni, hogy eltussolták a valójában történteket.
Nem sokkal később egy több napig tartó tiltakozássorozat indult, amelynek a helyi rendőrség brutális módon vetett véget. A nyilvános demonstrációk Kínában nem ismeretlenek, azonban a 2022-es covid-intézkedések ellen szervezett megmozdulások óta a hatóságok különösen érzékenyen reagálnak az ilyen eseményekre. Az állami média pedig csak erősen cenzúrázott formában számolt be a történtekről, így a valóság sokszor eltorzult képet mutatott.
Több videó azonban kiszivárgott Kínából és felkerült az X-re.
A BBC megkeresésére a puchengi kormány sajtóosztályának képviselője határozottan cáfolta, hogy bármiféle tüntetés zajlott volna. A hét elején közzétett nyilatkozatukban a helyi hatóságok kifejtették, hogy a Dang vezetéknevű fiatal a puchengi oktatási központ harmadéves tanulója volt. Halála előtt a kollégiumában tartózkodó többi diák ébresztette fel éjszaka. A közlemény szerint Dang egy fiúval vitába keveredett, amelyet egy iskolai dolgozó zárt le.
A közlemény szerint "baleset történt, amikor egy diák lezuhant a magasból az iskolában". Hozzátették, hogy a rendőrség vizsgálatot és boncolást végzett, és "kizárja a bűncselekményt". Az interneten azonban napok óta olyan állítások keringenek, hogy a történet mögött több van, és hogy az iskola valamint a hatóságok eltitkolják az igazságot. Az egyik - meg nem erősített - beszámoló szerint Dang öngyilkos lett, miután az a fiú, akivel korábban összeverekedett, zaklatta.
A családja köréből érkező, hivatalosan meg nem erősített információk szerint a Dang testén felfedezett sérülések eltérnek a hatóságok által közölt verziótól, és a hatóságok nem engedélyezték a test alaposabb vizsgálatát sem. Ezek a vádak komoly felháborodást váltottak ki Puchengben, ahol több száz fős tüntetések robbantak ki.
A következő időszak eseményeiről meglehetősen szegényes az információ, azonban a közösségi média platformjain megosztott beszámolók alapján az utóbbi napokban Puchengben jelentősen megnőtt a rendőri jelenlét. Tüntetésekről viszont már nem érkeztek újabb hírek. A hatóságok emellett arra kérték a lakosokat, hogy "ne találjanak ki pletykákat, ne higgyenek a híreszteléseknek, és ne terjesszenek álhíreket".
A zaklatás kérdése az utóbbi években Kínában különösen éles és sok vitát generáló témává nőtte ki magát, mivel több diákhaláleset is nyilvános tiltakozásokhoz vezetett. Legutóbb egy kínai bíróság súlyos börtönbüntetést szabott ki két fiatalra, akik tragikus körülmények között életét oltották ki egy osztálytársuknak.