Európa türelmesen várakozik: elkészült a stratégiai terv, és most már csak egy lépés választja el a katonai erőket attól, hogy fellépjenek Putyin ellen.

A Bloomberg jelentése alapján az európai országok úgy tűnik, hogy hajlandóak türelmesen várni a közelgő orosz-ukrán elnöki tárgyalások kimenetelére, és csak ezt követően mérlegelik, hogy milyen lépéseket tegyenek az orosz féllel szemben.
Ukrajna legfontosabb európai szövetségesei az orosz-ukrán csúcstalálkozó közeledtével a kivárás taktikáját választották. Ennek hátterében az áll, hogy szeretnék lehetőséget adni Vlagyimir Putyinnak, hogy személyesen találkozhasson Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, mielőtt a nyugati országok komolyabb intézkedéseket fontolgatnának. Az amerikai források által megosztott információk szerint az Egyesült Államok kérésére történt ez a lépés, amely lehetőséget teremt Moszkva számára a párbeszédre.
Ha a találkozó nem valósul meg, vagy ha meg is történik, de nem hoz kívánt eredményeket, akkor súlyosabb következmények várhatók a Kreml irányába.
Washington bejelentette, hogy minden szükséges lépést megtettek annak érdekében, hogy a korábbiaknál jóval intenzívebb nyomást gyakoroljanak Moszkvára. Céljuk, hogy ezzel kényszerítsék ki a 30 napos tűzszüneti megállapodást Ukrajnában. Ez a lépés várhatóan újabb szankciókat vonhat maga után, amelyek a korábbiaknál is súlyosabb hatásokkal járhatnak az orosz gazdaság számára.
Az utóbbi napok eseményei felgyorsultak a lehetséges béke kapcsán, mivel folyamatosan újabb javaslatok merültek fel. Az első jelentős fordulat szombaton történt, amikor az Egyesült Királyság, Németország és Franciaország vezetői úgy vélték, hogy az Egyesült Államok elnöke hajlandó lenne beleegyezni egy tűzszünetbe, amely már május 12-től érvényben lépett volna, 30 napos időkerettel. Ezen a ponton, ha az oroszok megszegik a megállapodást, súlyos következményekkel kellett volna szembenézniük. Donald Trump amerikai elnök azonban nem támogatta ezt a megoldást, inkább lehetőséget szeretett volna adni az orosz elnöknek, hogy átértékelje a helyzetet, és személyesen találkozzon Volodimir Zelenszkijjel.
Érdekességképpen megemlíthetjük, hogy az isztambuli találkozót az ukrán elnök meglepő módon nem utasította el, annak ellenére, hogy korábban határozottan elzárkózott attól, hogy Putyinnal egy asztalhoz üljön.