"Ez az árulók problémája legyen" - egy kényszerített nyilatkozat a magyar vétó ára.

A magyar kormány Brüsszelben, egy négy pontból álló nyilatkozat láttán döntött úgy, hogy visszavonja vétóját. Szijjártó Péter ezt óriási sikernek nevezte. Ezzel lehetővé vált, hogy az Oroszországgal szembeni szankciók még hat hónapig érvényben maradhassanak.
Eredetileg az Európai Unió úgy tervezte, hogy a mai napon, miniszteri szinten, jóváhagyják a döntést, miután a tagállamok nagykövetei előzetesen megegyeznek. A nagyköveti egyeztetésnek pénteken kellett volna lezajlania, de a magyar nagykövet, aki a kormány álláspontját képviselte, bizonyos feltételeket támasztott. Amennyiben ezek nem teljesülnek, Magyarország vétóval fenyegetőzött. Ha a magyar beleegyezés elmarad, akkor február 1-jétől a szankciók érvényüket vesztették volna. Ez azt jelenti, hogy mind a 15 szankciós csomag hatálytalanná vált volna, ami azonnali következményeként Oroszország hozzáférhetett volna a központi bankjánál zárolt 210 milliárd euróhoz.
A magyar kormány kezdetben azt a feltételt állította, hogy az Európai Unió vitát folytasson a szankciós politika jövőjéről. Azonban néhány nappal ezelőtt a helyzet megváltozott, és Orbán Viktor három új követelést fogalmazott meg az EU irányába, amelyek nem kapcsolódnak közvetlenül a szankciókhoz. A miniszterelnök pénteki rádióinterjújában elhangzott követelések a következőképpen alakultak:
3. Az ukrán fél biztosítson garanciákat arra vonatkozóan, hogy a gázpiaci események nem fognak megismétlődni az olajjal kapcsolatban.
Intenzív diplomáciai hétvége után hétfő reggelre már körvonalazódott az a szöveg, amely a magyar vétófenyegetés feloldását szolgálta. Végül ezt nagyköveti szinten véglegesítették, ennek nyomán a külügyminiszterek pedig elfogadták a szankciók meghosszabbításáról szóló döntést. Egy négypontos nyilatkozatról van szó, amelyben a következőket fektették le:
A Bizottság felveszi a kapcsolatot Ukrajnával, hogy biztosítékokat kérjen a kőolajvezetékek EU-ba irányuló transzfereinek folyamatos fenntartására vonatkozóan.
4. A Bizottság hangsúlyozza a RepowerEU kezdeményezést, és tervezi egy ütemterv bemutatását az elfogadott célok megvalósításához. E célkitűzések fényében a Bizottság elkötelezett amellett, hogy támogassa a tagállamok diverzifikációs projektjeit.
Szijjártó Péter óriási sikernek nevezte ezt a dokumentumot, azonban kijelentette, hogy ez nem egy megelőlegező álláspont, vagyis nem jelenti azt, hogy Magyarország a jövőben ne fenyegethetne vétóval. A kizárólag kormánypárti újságíróknak tartott sajtótájékoztatóján beszámolók szerint egyértelművé tette azt is, hogy "nem orosz kőolajból és földgázból lehetetlen Magyarország energiaellátása" és arra is panaszkodott, hogy a szomszédos országok drágán adják a gázt a magyaroknak.
Mindeközben, a korábbi ígéretéhez híven, Magyarország nem indított vitát a szankciók értelmével kapcsolatban. Jan Lipavsky cseh külügyminiszter is egyetértett Szijjártóval abban, hogy a téma jelenleg nem aktuális, bár véleményük alapja eltérő.
"Most jutottunk el arra a pontra, hogy megállapodtunk az Oroszországra vonatkozó szankciók további fenntartásáról. Az igazi béke akkor érkezik el, amikor az agresszor végre vállalja a felelősséget tetteiért – amikor megszünteti a civilek öldöklését, a gyerekek elrablását és a nemzeti szuverenitás megsértését. Mindaddig a szankciók feloldásáról nem érdemes beszélni" - nyilatkozta a cseh miniszter.
Az uniós tagállamok közben megkezdték a következő, 16. szankciós csomag előkészítését is. A lengyel uniós elnökség tervei szerint ezt a csomagot az orosz invázió harmadik évfordulója előtt szeretnék elfogadni.
Molnár Csaba, a DK európai parlamenti képviselője a Facebookon megosztott gondolataiban ironikus hangvételben reagált Orbán Viktor legutóbbi kijelentéseire. Azt írta, hogy a miniszterelnök ígérgetett, miszerint ezúttal tényleg nem támogatja az Oroszország ellen hozott uniós szankciók meghosszabbítását, és hogy "behúzta a kéziféket". Csaba szerint viszont ez a jármű, amelynek a vezetését Orbán vállalta, nem lehet túl megbízható, ha eddig eljutott a kézifék tartásával. Ma délelőtt viszont már meg is szavazták a szankciókat, és nemcsak a kormányzó párt, hanem egyhangúlag mindenki támogatta őket. A képviselő emlékeztetett arra, hogy Orbán minden alkalommal azzal fenyegetőzik, hogy vétóval él, de végül mindig a szavazás mellett dönt, amit Csaba a kormányfő tehetségének hiányával magyaráz. A bejegyzés másik fontos eleme, hogy a kormány nyíltan elismerte: a döntéseik egy külföldi hatalom, konkrétan Trump kérésére történnek. Csaba felvetette, hogy nehéz lehet egyszerre megfelelni Trumpnak, Putyinnak és a kínai vezetőknek, de ez már az árulók problémája.