Ez volt az a különc állam, amely kihívást intézett Amerikához. | 24.hu


Negyvenhárom évvel ezelőtt, 1982. április 23-án történt, hogy a Florida partjainál elhelyezkedő Conch Köztársaság kikiáltotta függetlenségét - számol be erről az IFLScience. Bár a mikroállam jogi értelemben sosem létezett, a kezdeményezés mögött álló vezetőnek sikerült megoldania egy jelentős helyi problémát.

Az ügy előzménye, hogy az amerikai határőrség 1982 márciusában útzárakkal akadályozta meg a Florida Keys szigetcsoportjába vezető egyetlen útvonalon a forgalmat, a cél az volt, hogy illegális drogok és bevándorlók után kutassanak. Az akció ellehetetlenítette a helyiek és a turisták számára a közlekedést, ami igen érzékenyen érintette Key West városának lakóit. Sokak számára úgy tűnt, mintha az országhatárokra jellemző szigorral kellene szembenézniük saját hazájukban.

A probléma megoldása érdekében kezdetben bírósághoz fordultak, hogy megkérdőjelezzék a kormány döntését, de ez a lépés nem hozott sikert. Az ítélet kihirdetése után a sajtó megkereste Dennis Wardlow polgármestert, hogy érdeklődjön a jövőbeli terveikről. Wardlow határozottan válaszolt: el fognak szakadni.

Így született meg 1982. április 23-án a Conch Köztársaság, utalva a helyiek megnevezésére, az új miniszterelnök, Wardlow pedig "hadat üzent" az Egyesült Államoknak.

A mikroállam Western Union nevű hajójának legénysége John Kraus kapitány parancsnoksága alatt vízilufikkal, csigákkal és kenyérrel dobálta meg az amerikai parti őrség Diligence nevű járművét, amely tűzoltótömlőkkel vágott vissza. A Conch Köztársaság gyorsan megadta magát, majd Wardlow 1 milliárd dollárnyi külföldi segélyt kért a kormánytól - a pénz persze sosem érkezett meg.

A polgármester fáradozásai végül meghozták gyümölcsüket, hiszen a lezárások végre véget értek. Bár az egykori köztársaság jogi értelemben sosem létezett szuverén államként, a helyi lakosok minden év áprilisában mégis megemlékeznek annak alapításáról, ünnepségeik során életre keltve a múlt emlékét.

Related posts