Farkas Balázs: A Fradi hívása ellenére a szívem szavára hallgattam, és végül Újpestre vezetett az utam | M4 Sport


Farkas Balázs, aki valóban gazdag tapasztalattal bír a magyar labdarúgás terén, különleges pályafutásán keresztül sok izgalmas pillanatot élt át. Az egykori védekező középpályás a Fehérvárral bajnoki címet ünnepelhetett, míg a Vasassal sajnos kiesést kellett megélnie. A győri születésű játékost a legtöbben az Újpesttel azonosítják, ahol három szezont töltött el a lila-fehér színekben. Jelenleg a szlovák élvonalban szereplő kassai csapat stratégiai igazgatójaként tevékenykedik. Ezekről a tapasztalatairól osztotta meg gondolatait az m4sport.hu-nak adott interjújában.

"Lassan három éve vagyok Kassán, az első feladatom az akadémia fejlesztése volt, majd sportigazgató lettem - mondta Farkas Balázs. - Az akkor újonc csapatunk tíz vereségét követően kérte a többségi magyar tulajdonos, hogy vegyem át ezt a posztot. Szerencsére sikerült benntartani a csapatot. Az utolsó fordulóban dőlt el, hogy ki játszik osztályozót, fontos volt, hogy meg tudjuk nyerni azt a meccset, mert féltem volna az osztályozótól."

Kiemelte, hogy a munkája során a hozzáállása eltér attól, amit a pályán képviselt. Mint már korábban is említette, mindig is képes volt elengedni a saját egoját, és folyamatosan a csapat érdekeit helyezte előtérbe.

"Mindig is élveztem a futballista életstílust, de most már nem térnék vissza hozzá. A vezetői szerepnek is megvan a maga varázsa. Kassán ugyanakkor akadtak nehézségek, hiszen nem mindig tudtam érvényesíteni az elképzeléseimet, de összességében a klub fejlődése biztató irányba haladt."

Farkas Balázs korábban arról beszélt, hogy az NB I-ből nem tud Kassára játékost igazolni.

"A legjobb irány jelenleg az, ha a szlovák élvonal tehetségei a magyar bajnokságba érkeznek, ahol a körülmények kedvezőbbek, és a klubok anyagi helyzete is stabilabb."

A kassai igazgatót elárulta, hogy a felvidéki magyar klubok között nagy a rivalizálás, de ő jónak látná, ha a három egyesület szorosabban össze tudna fogni. Farkas Balázs korábban, a Barca Futballakadémia vezetője volt és elmondta, hogy szerinte meghonosítható a sikeres katalán módszer hazánkban is.

Itt spanyol edzők irányítanak, de nem egyik napról a másikra alakul ki a képzés folyamata. Ez a rendszer jelentősen eltér a magyartól. A legkisebb korosztályokban tapasztaltam a legszembetűnőbb fejlődést. A gyerekek ebben a fiatal korban rendkívül fogékonyak a tanulásra, és ha ebben a környezetben szocializálódnak, akkor ez valóban működhet itthon is. Garantálni tudtuk, hogy a magyar gyerekek ugyanazt a képzést részesülnek, amellyel Yamalt és Messit is felkészítették a professzionális futballra. Az összes szakmai anyag Barcelonából származik, minden döntést ott hoznak meg.

Farkas Balázs 16 évesen mutatkozott be az NB I-es Győrben, de nem sokkal később kölcsönadták őt a Sopronnak.

Egy utánpótlás-válogatott mérkőzésen, győri csapattársaim, Fehér Mikivel és Stark Petivel együtt léptünk pályára. Én három gólt szereztem a meccsen, ami nagy élmény volt számomra. Az ezt követő bajnoki előtt azonban az akkori edzőnk, Reszeli-Soós István, megosztotta velem a véleményét: látta a korosztályos mérkőzést, ahol Miki és Peti kezdtek, míg én a második csapatban kaptam helyet. Akkor már éreztem, hogy a helyzetem nem túl kedvező... Nem sokkal később azt is közölte velem, hogy nem lát lehetőséget arra, hogy NB I-es futballista legyek. Ez a megjegyzés mélyen megérintett, még úgy is, hogy az ETO akkor éppen brillírozott, és őszi éllovas volt.

A csapat vezetését később Garami József vette át, aki eltérő pedagógiai megközelítésekkel dolgozott, mint a legendás Reszeli-Soós István. A neves magyar edző több alkalommal is figyelemmel kísérte Farkas Balázs teljesítményét Mosonmagyaróváron. Amikor a csapatot sújtó sérüléshullám következett be, Garami József ismét lehetőséget biztosított a játékosnak az NB I-ben. Később Garami a Ferencváros vezetőedzője lett, és a hírek szerint szeretett volna Farkast is magával vinni az új kihívásra.

"Az egyetlen klubváltás a győri volt, amikor én döntöttem - a többi helyről kirúgtak. Akkor választottam az Újpestet, pedig Garami Józsi bácsi hívott a Fradiba. Elmondtam neki, hogy van, amikor az ember nem az észszerűség szerint dönt, hanem a szívére hallgat. Három évet voltam Újpesten, de nem nyertünk semmit egy Szuperkupán kívül. Nagyszerű csapat volt, nem is értem, hogy miért nem szereztünk trófeákat. Ha akkor a Ferencvárosba megyek, akkor lehet, hogy egyszeres bajnok vagyok, hanem négy, de ettől függetlenül is jó volt a döntésem és most is ezt lépném. Már gyerekként az Újpesttel szimpatizáltam és szerettem volna egy magával ragadó közegbe szerepelni. Szándékosan nem mondtam el ezt akkor, amikor szerződtettek, a pályán nyújtott teljesítményemmel próbáltak felhívni magamra a figyelmet."

A beszélgetés során felmerült egy érdekes emlék: 2002-ben, egy Újpest mérkőzés előtti edzői taktikai értekezlet után a játékosok váratlan lépésre szánták el magukat. Miután a szakvezető elmondta a stratégiát, a csapat tagjai letörölték a táblát, és újra megrajzolták a terveiket. Ez a kreatív akció végül az 5-2-es győzelemhez vezetett.

Farkas Balázs Újpesten és Székesfehérváron is dolgozott együtt Mezey Györggyel.

Újpesten később bekövetkezett a tulajdonosváltás, amely komoly változásokat hozott. Az akkori hivatalos közleményben Farkas Balázs távozásának okaként a fizetésének csökkentését jelölték meg. Az egykori játékos azonban elmondta, hogy noha szerződést hosszabbított, a klub vezetősége olyan helyzetbe próbálta kényszeríteni, hogy végül ő legyen az, aki elhagyja a Megyeri utat.

"Fájt, mert, aki egyszer megtapasztalja, hogy milyen Újpesten futballozni, az soha nem akar onnan eljönni. Én sem szerettem volna..."

Székesfehérvárra szerződött, ahol a piros-kékek 2006-ban gyakorlatilag megfosztották az Újpestet egy bajnoki címtől. Farkas Balázs szavaival élve, ez nem volt egy bosszúálló lépés, hiszen a haragját nem a klub iránt táplálta, hanem inkább a tulajdonosokkal szemben érzett ellenérzések vezették.

A Vidinél sem volt könnyű a helyzet: "Gyakran előfordult, hogy fél órával a mérkőzés előtt azon tűnődtünk, vajon kimenjünk-e a pályára. Végül mindig elhatároztuk, hogy mégiscsak megcsináljuk. A mai NB I-es labdarúgók - hála az égnek - el sem tudják képzelni, milyen nehézségekkel kellett szembenéznünk akkoriban."

Mezey Györggyel aztán a Videotonnal csúcsra ért a középpályás, hiszen 2011-ben bajnoki címet nyert a gárda. A klub aztán a sikert követően elküldte az egykori szövetségi kapitányt.

"Akkor azt mondtam, hogy a Videoton ebből a szempontból is első, hiszen elküldik a bajnokcsapat edzőjét, mert még jobbat akarnak. Na ezt félre is értették... Korábban megegyeztem Mezey Györggyel, hogy hosszabbítok, aztán a téli szünet után szólt, hogy le kell ülnöm tárgyalni a tulajdonosokkal megbeszélni a jövőről. Belül már tudtam, hogy Mezey Györgyöt elküldik. A bajnoki cím megnyerése után, de még a Magyar Kupa-döntő előtt kiderült, hogy a szakvezető távozik. Ezen a ponton el is veszítette az öltözőt, de leginkább a légiósainkat, akik közül sok volt a dél-szláv. És azt se felejtsük el, hogy az ellenfél Kecskemét edzőjét úgy hívták, hogy Tomiszlav Szivics. Semmire nem akarok én ezzel utalni, csak arra, hogy nehéz helyzetbe kerültünk."

Farkas Balázs elmondta, hogy ma már úgy látja, a székesfehérvári távozása után be kellett volna fejeznie a labdarúgást. Ezt nem tette meg, hanem elment a Vasashoz, amely kiesett az NB I-ből, de a volt játékos szerint ez garantálható volt.

A vezetők szó szerint döntöttek a csapat sorsáról... Az egész helyzet teljes amatőrizmusra vallott, különösen ahhoz képest, ami Fehérváron zajlott. Amikor megérkeztem a Vasashoz, akkor pedig érkezett a megszokott forgatókönyv:

A tartozások árnyékában Marijan Vlak érkezett, és csodával határos módon a kieső helyről a nyolcadik pozícióba repített minket. Ám a sors iróniája folytán őt elküldték, és Urbán Flóriánt nevezték ki a csapat élére, engem pedig a második csapathoz irányítottak. Később Urbán távozott, Vlak pedig ismét visszatért, és újra sikerült elkerülnünk a kiesést. De a boldogságunkat hamarosan betették a hűvös valóság pincéjébe: kiderült, hogy az egyik játékosunk jogosulatlanul lépett pályára, így súlyos büntetés várt ránk. Ismét a vonal alatt találtuk magunkat, és itt a végső döntés: irány az NB II.

Farkas Balázs a válogatottal kapcsolatos tapasztalatait osztotta meg, és elárulta, hogy több alkalommal is lehetősége lett volna szerepelni. Ugyanakkor a klubvezetői nyomás miatt néha sérülésre hivatkozva lemondta a részvételt. Ezt a döntését még most is sajnálja, még akkor is, ha tudja, hogy a válogatott körülményei nem voltak a legjobbak.

Related posts