Belgium felkérte az Európai Uniót, hogy függessze fel a Ruanda és az EU között létrejött ércmegállapodást, amely a feketekereskedelem elleni harcot célozza.

Diplomáciai értesülések alapján Belgium több aspektusból is támogatta az Európai Unió és Ruanda közötti ásványianyag-megállapodás felfüggesztését. Ezt a javaslatot a múlt hétfőn tartott EU külügyminiszteri találkozón is előterjesztették.
Brüsszel és Kigali 2024 februárjában írt alá egy szándéknyilatkozatot (MoU) a fenntartható nyersanyag-ellátási láncokról. Az EU hozzáférést kap olyan nyersanyagforrásokhoz, mint az ón, a volfrám, az arany, a nióbium, valamint a potenciális lítium- és ritkaföldfém-készletek. Ruanda a világ legnagyobb tantálkitermelője - ez a ritkaföldfém többek között vegyipari berendezésekben hasznosul. Az EU 900 millió eurót biztosít Ruandának a nyersanyag-kitermelési infrastruktúra, az egészségügyi ellátás és az éghajlati ellenállóképesség fejlesztésére -- írja a The Guardian.
Az összeget a Global Gateway, az EU 300 milliárd eurós válasza Kína Övezet és Út kezdeményezésére finanszírozza, amely világszerte infrastrukturális projekteket támogat.
A megállapodás aláírását követően Félix Tshisekedi, a Demokratikus Köztársaság elnöke dühösen reagált, és "rendkívül ízléstelen provokációnak" minősítette a történteket.
Tshisekedi azzal vádolja Ruandát, hogy kifosztja a Kongói Demokratikus Köztársaság (KDK) erőforrásait, és több ENSZ-jelentés szerint Ruanda az M23 nevű csoportot használja ásványok kitermelésére és exportálására. Ruanda tagadja ezt, és azt állítja, hogy kelet-kongói jelenlétének fő célja az 1994-es népirtáshoz köthető fegyveres csoportok felszámolása.
Az Egyesült Államok kormánya kifejezte aggodalmát amiatt, hogy fegyveres csoportok profitálnak a kongói ásványok – például arany és tantál – illegális kereskedelméből. Az amerikai nagykövetség a Kongói Demokratikus Köztársaságban nyilatkozott, hangsúlyozva, hogy „jelentős mennyiségű kongói ásványt szállítanak kereskedők, akik fegyveres csoportok és biztonsági szolgálatok támogatásával működnek, Ruandába és Ugandába, ahonnan az ásványokat nemzetközi vásárlóknak értékesítik.” A nagykövetség hozzátette: „Sok esetben ezek az ásványok közvetlenül vagy közvetve hozzájárulnak fegyveres csoportok finanszírozásához.”