FEOL - Állományébresztő telepítés vár ránk a Velencei-tó gyönyörű környezetében.


Holnap, március 11-én, kedden, a Magyar Országos Horgász Szövetség velencei-tavi kirendeltségének csapata izgalmas "állományébresztő" pontytelepítést fog végrehajtani. Ez a tevékenység várhatóan 7 és 10 óra között zajlik majd az arra kijelölt partszakaszokon. Minden érdeklődőt szeretettel várnak, hogy együtt figyelhessék a folyamatot!

A pontyok ezúttal különleges módon, közvetlenül a Dinnyési Halgazdaságból érkeznek, és a gondosan megválasztott helyszíneken kerülnek elhelyezésre. Elsőként az agárd-dinnyési kikötő hullámtörőjénél fognak megérkezni, majd következik a sukorói hajóállomás és a nullszelvényű kikötő bejárata, végül pedig az északi strand melletti mólónál fognak lekerülni a halcsúszdák. A tervezett mennyiség 2500 kilogrammra rúg, és a halak átlagos tömege körülbelül 1,6 kilogramm körüli értékre tehető. Az újonnan telepített példányok serkentik a helyi állomány aktivitását, ösztönözve őket a mozgásra és a táplálkozásra.

Pontytelepítés a Velencei-tónál

Legutóbb - a tavalyi előzetes terveknek megfelelően - december közepén is folytatódott a Velencei-tónál az őszi haltelepítési program: akkor süllőt, balint, keszeget és csukát juttattak a vízbe a Magyar Országos Horgász Szövetség velencei-tavi kirendeltségének munkatársai. Azon a héten összesen közel 16,5 millió forintnyi rablóhal került a tóba. A pontyból, a kitartóan legnépszerűbb magyar horgászhalból legutóbb tavaly októberben végzett nagyobb, mintegy 9000 kilogrammnyi, közel 13 millió forintnyi mennyiségben telepítést a horgász szövetség kirendeltsége. Ezen felül 1000 kilogramm szépséges compó is jutott vízbe.

A MOHOSZ-hoz érkező panaszok, amelyek a víz minőségével kapcsolatosak, az utóbbi időszakban egyre gyakoribbá váltak – tájékoztatott Pálinkás Imre kirendeltségvezető. A problémát a fenékről felemelkedett, nagymennyiségű elpusztult algaszőnyeg okozza, amely tavaly alakult ki az erőteljes eutróf körülmények következtében. Az eutróf tavak jellemzője a magas tápanyagtartalom, amely elősegíti az algák szaporodását. Habár az algák megjelenése szokatlan ebben az időszakban, kedvező, hogy a bomlási folyamatok alacsony hőmérsékleten lassabban zajlanak. Melegebb időben ugyanis a bomlás során keletkező oxigénigény komolyabb problémákat okozhat. Jelenleg tehát a jelenség nem esztétikus, de nem várható, hogy katasztrófát okozna. A halak számára a jelenlegi állapot nem jelent közvetlen veszélyt, azonban mivel a következő hónapok időjárása kiszámíthatatlan, a haltelepítés mértékét óvatosan kezelik, elkerülve a hirtelen nagyobb mennyiségek bevezetését.

Related posts