Ferenc pápa egy különleges interjút készített az olasz Nove TV csatornának, amelyet a Vatican News is tudósított. Az interjú során a pápa fontos témákat érintett, amelyek a mai világ kihívásaira és az emberek közötti párbeszéd erősítésére összpontosította

A pápa interjúja során széles spektrumú témákat érintett, kezdve egy szerzetesnő kinevezésével a Vatikán városállam Kormányzóságának élére. Szólt az új Trump-adminisztráció migránsok kitoloncolására vonatkozó elképzeléseiről, valamint a szentföldi konfliktusokról, a szentév jelentőségéről, a holokauszt emlékéről és a foglyok helyzetéről is.
A Vatikáni események és hírek világában Salvatore Cernuzio és Somogyi Viktória nevét érdemes megemlíteni, hiszen ők olyan különleges nézőpontot képviselnek, amely gazdagítja a vallási és kulturális diskurzusokat. Cernuzio, akinek írásai mélyrehatóan elemzik a pápai intézményeket, és Somogyi Viktória, aki a hazai és nemzetközi kapcsolatokban egyaránt jártas, egyaránt hozzájárulnak a Vatikán körüli párbeszéd gazdagításához. Az ő közös munkáik és publikációik nem csupán információt nyújtanak, hanem inspiráló gondolatokat is ébresztenek a hit és a modern világ viszonyáról.
Raffaella Petrini nővér, a Vatikánváros Kormányzóságának új főtitkára márciustól veszi át a vezetést. A kinevezés Fernando Vérgez Alzaga bíboros lemondását követően valósul meg. Ferenc pápa a Nove olasz tévécsatornának adott, vasárnap este sugárzott interjújában jelentette be, hogy Petrini nővért választotta a Kormányzóság élére. A pápa sajnálatát fejezte ki a tervezett tömeges migráns-deportálás miatt az Egyesült Államokban, ugyanakkor örömmel üdvözölte a gázai fegyverszünetet, és bizakodását fejezte ki a kétállami megoldás jövőbeli megvalósulásával kapcsolatban.
A pápa beszélt a migránsok befogadásáról, a folyamatban lévő szentévről, arról a döntéséről, hogy megnyitotta a szent kaput egy római börtönben, továbbá szólt a visszaélések leküzdésére tett erőfeszítésekről és saját egészségéről. Ferenc pápa korábban 2022-ben, majd 2024-ben adott interjút a "Che tempo che fa" olasz tv műsornak. A vasárnapi újabb egyórás beszélgetés alkalmat adott arra is, hogy bemutassák a 100 országban elérhető "Remény" című önéletrajzát, amelyet Carlo Musso újságíró gondozott, és a Mondadori kiadó adta ki. Önéletrajzának megírását "nagyon személyesnek" nevezte, amely számos történetet tartalmaz, amelyek "bemutatják, hogy ki vagyok".
Ferenc pápa a csütörtöki zúzódása után megnyugtatta a közönséget, mondván: "Már jobban tudok mozogni." Ezt követően bejelentette, hogy márciustól Raffaella Petrini nővér veszi át a Vatikáni Kormányzóság elnöki posztját. Ez a lépés újabb fontos mérföldkő a nők megerősödésében a vezetői szerepekben, hiszen Simona Brambilla nővér kinevezése után, aki a Megszentelt Élet Dikasztériumának prefektusa lett, ez már a második jelentős női kinevezés. "Lassan, de biztosan haladunk a nők elismerésében a Kúriában. Már sokan vannak" - emelte ki a pápa. A női szerepeket a Vatikánban felsorolva elmondta: "A Kormányzóság főtitkára, aki márciusban elnök lesz, apáca... A nők általában jobban irányítanak, mint mi" - tette hozzá Ferenc pápa.
Ferenc pápa reagált arra a felvetésre, amely az Egyesült Államokban Donald Trump elnök beiktatása után tervezett migránsokkal kapcsolatos tömeges deportálási intézkedéseket érintette. A pápa kifejezte aggodalmát, és "szégyennek" nevezte ezt a lehetőséget, hangsúlyozva, hogy "a szegények, akik már így is kiszolgáltatott helyzetben vannak, viselik a társadalmi egyensúlyhiány következményeit".
Ferenc pápa a migrációval kapcsolatos beszédében hangsúlyozta a "négy igét", amelyek kulcsfontosságúak a válság kezelésében: "Üdvözölni, elkísérni, előmozdítani és integrálni a migránsokat." Ezen kívül kifejezte aggodalmát a csökkenő születésszám miatt, megjegyezve, hogy Olaszországban az átlagéletkor már "46 év". "Ha a fiatalok nem hozzák világra saját gyermekeiket, akkor nyitottá kell válni a migránsok fogadására" - tette hozzá.
A pápa a közel-keleti háborúról is beszélt, megemlítve, hogy megkezdődött a tűzszünet vasárnap Gázában, valamint, hogy a Hamász által túszul ejtett három nőt szabadon bocsátották. Vasárnap délben az Úrangyala imádság alkalmával háláját fejezte ki azoknak, akik a tűzszünetről tárgyaltak, jónak nevezve őket. Ezután a két állam megoldásáról beszélt. "Úgy gondolom, hogy ez az egyetlen megoldás. Egyesek hajlanak rá, mások nem" - jegyezte meg, hozzátéve, hogy "a béke nagyobb, mint a háború". A pápa hangsúlyozta a béke kereséséhez szükséges bátorságot, mondván, hogy "néha elveszítesz valamit, de sokkal többet nyersz". Rámutatott, hogy a háború mindig "vereség", és nyomatékosította a tárgyalások fontosságát, és elítélte a fegyvergyártók "hatalmas" profitját, amelyek a "pusztítást" táplálják.
Ferenc pápa ezután a remény fontosságáról, a szentév központi üzenetéről osztotta meg gondolatait. Ezt a fogalmat "horgonynak" titulálta, amelyben meg lehet kapaszkodni, ezzel is utalva a római Rebibbia-börtön Szent kapuja megnyitásakor elmondott homíliájára. Hangsúlyozta, hogy ezt a különleges gesztust azért tette, mert a foglyok mindig jelen vannak a szívében. "Ne feledkezzünk meg a foglyokról; sokan a börtön falain kívül sokkal nagyobb bűnöket hordoznak" – figyelmeztetett.
A Holokauszt nemzetközi emléknapja, január 27-e előtt, a pápa kifejezte mély sajnálatát és szégyenérzetét a tragikus események kapcsán. Emlékezett a 2016-os auschwitzi látogatására, amelyet személyes történetek, filmek és a "nagyszerű hölgy", a 92 éves magyar költő és holokauszt-túlélő, Edith Bruck tanúságtétele által élt át.
Az interjú során több fontos témát is érintettek, köztük a visszaéléseket, amelyeket a pápa "rendkívül súlyos gonoszságnak" nevezett, és hangsúlyozta, hogy ezek ellen "határozottan fel kell lépnünk". Emellett kitért a fiatalok előtt álló kihívásokra is, akiket "támogatni kell az útjuk során", és aláhúzta, hogy fontos, hogy mindenkihez közel kerüljünk, elkerülve a bűnökkel kapcsolatos "angyalkodást" vagy a testi bűnökre való túlzott fókuszálást. "Számomra undorító, amikor egyesek a gyóntatás során mindig ezeket az aspektusokat keresik" - osztotta meg véleményét a pápa. "Nincs olyan bűn, amelyet ne lehetne megbocsátani; mindegyikre van lehetőség a megbocsátásra. Mert Isten azt szeretné, hogy mindenki Vele legyen, mint gyermekei és mint egymás testvérei."
Végül Ferenc pápa humoros anekdotákat osztott meg, például "első megbotlásáról" a Sixtus-kápolna lépcsőjén, közvetlenül megválasztása után, amikor egy kerekesszékes bíborost ment köszönteni. "A tévedhetetlen pápa esendő lépéssel indított: megbotlott!" - jegyezte meg humorosan. Az interjú végén a pápa egy kérést fogalmazott meg a szentévre. "Ne szalasszuk el ezt a lehetőséget" - mondta. "Haladjunk bátran előre. És soha ne veszítsük el a humorérzékünket."