Fukuyama felfedezte, hogy a történelem nem zárult le - PestiSrácok


Fukuyama felfedezte, hogy a történelem nem zárult le, ahogyan azt korábban gondolta – a PestiSrácok.hu értesülései szerint 2025. február 21-én.

Francis Fukuyama leginkább arról ismert, hogy őt idézzük fel, ha oltári politika-filozófiai tévedésekről van szó. Megírta szegény, hogy a történelemnek vége, és most az orosz-ukrán háború kapcsán rájött, hogy még sincs vége. De megtalálta a felelősöket is. Fukuyama professzor szerint ugyanis kizárólag azért nincs vége a történelemnek, mert Orbán és Trump gonosz.

Francis Fukuyama, aki a kilencvenes években a történelem végéről alkotott elméletével vált világszerte ismertté, most egy új publicisztikában fejezi ki gondolatait az Egyesült Államok Trump alatt bekövetkezett átalakulásáról. Az írás címe: "A végső árulás".

Bárki, akinek nyitva van a szeme, észlelhette, hogy Donald Trump legújabb lépései Ukrajnával és Oroszországgal kapcsolatban komoly következményekkel járnak. Jelenleg a nyugati liberális demokrácia és a tekintélyelvű rendszerek közötti globális összecsapás közepén állunk, és ebben a konfliktusban az Egyesült Államok látszólag átállt, csatlakozva a tekintélyelvű hatalmak táborához.

A Mandiner portálon megjelent esszé különleges megfogalmazása és tartalma révén kiemelkedik a megszokott írások sorából. Az írás mélyreható gondolatokat és egyedi nézőpontokat oszt meg, amelyek provokatív kérdéseket vetnek fel a társadalom aktuális helyzetéről. Az esszé stílusa figyelemfelkeltő, érzelmeket keltő, és arra ösztönöz, hogy újraértékeljük saját álláspontunkat. Az ilyen típusú írások értékes hozzájárulások a közbeszédhez, és megérdemlik a figyelmet.

Trump legutóbbi megnyilatkozásai Ukrajnával és Oroszországgal kapcsolatban valóban megdöbbentőek. Szavai sok kérdést felvetnek, és nem lehet figyelmen kívül hagyni a politikai háttér hatását.

Trump Ukrajnát vádolva kijelentette, hogy az ország háborút robbantott ki azzal, hogy elutasította az orosz területi követelések teljesítését. Szerinte Ukrajna nem számít demokratikus államnak, és megjegyezte, hogy az ukránok tévedtek, amikor ellenálltak az orosz agressziónak. Fukuyama szerint ezek az érvek valószínűleg nem Trump saját gondolatai, hanem közvetlenül Vlagyimir Putyintól származnak, akit Trump nyíltan csodál. Kedden Szaúd-Arábiában az Egyesült Államok elkezdte a közvetlen tárgyalásokat Moszkvával, amelyekből Ukrajna és az európai országok ki lettek zárva. Az Egyesült Államok előre feladott két kulcsfontosságú feltételt: elismerte az orosz területszerzéseket, és vállalta, hogy nem támogatja Ukrajna NATO-tagságát. Ebben a helyzetben Putyin egyetlen engedményt sem tett cserébe.

Ezt különösen személyesnek veszem, mivel én és kollégáim a Stanford Egyetemen és más intézményekben 2013 óta keményen dolgoztunk az ukrajnai demokrácia támogatásán. Számos programot indítottunk, hogy pályafutásuk közepén álló ukrán szakembereket képezzünk vezetői készségek és demokratikus értékek terén. Sokszor jártam az országban, és sok barátságot kötöttem nagyon inspiráló ukránok nagy csoportjával

- folytatja a történész. Hozzáteszi:

Fontos, hogy világosan lássuk a kontextust, hiszen egy jelentős morális dilemmával állunk szemben. Ukrajna egy fiatal, törékeny, ámde liberális demokrácia, amely törekvéseivel és hibáival együtt is a szabadságot képviseli. Ezzel szemben Oroszország a régi Szovjetunió modern megtestesülése, egy olyan rezsim, amely Putyin vezetésével a 1991-es összeomlást sajnálja, és mindent megtesz annak érdekében, hogy ezt a múltat visszahozza. Ez a rendszer egy brutális diktatúra, ahol egyetlen kritikus megjegyzés is súlyos következményekkel járhat, akár hosszú börtönbüntetéssel is. Emlékszem, amikor néhány évvel ezelőtt átsétáltam a kijevi Majdan téren, és lenyűgözött, hogy Ukrajna valóban egy szabad társadalom, ahol lehetőség van a kormány kritikájára, ahol az emberek szabadon mozoghatnak, és ahol a választási folyamatok valóban demokratikus keretek között zajlanak. Ezt bizonyította az is, amikor 2019-ben az ukránok Zelenszkijt és a Néppárt jelöltjét választották. Ezzel szemben az orosz totalitarizmus világában mindez elképzelhetetlen.

Fukuyama véleménye szerint a Trump-adminisztráció és Oroszország által jelenleg "tárgyalt" békemegállapodások nem válnak tartós békévé. Bár lehet, hogy ideiglenes tűzszünet alakul ki, az orosz fél valószínűleg újra felfegyverkezik, és amint lehetősége adódik, újra megkezdik a harcokat.

Nincs okuk a jelenlegi tűzszüneti vonalak tiszteletben tartására; amikor elérkezik a megfelelő pillanat, vissza kívánják majd szerezni Ukrajna egész területét.

Természetesen! Íme egy egyedi változat: - Kérlek, vedd figyelembe:

A jelenlegi zűrzavaros helyzetben kiemelkedik Pete Hegseth védelmi miniszter által bejelentett döntés, amely az Egyesült Államok védelmi költségvetésének évi 8%-os csökkentéséről szól az elkövetkező öt évre.

Ez Fukuyama szerint éppen az ellenkezője annak, amit az Egyesült Államoknak tennie kellene. Időközben új orosz fenyegetések lesznek minden környékbeli országra - Grúziára, Moldovára, a balti államokra és Lengyelországra. Az Egyesült Államoknak nem kell formálisan kilépnie a NATO-szövetségből; Trump már egyértelműen jelezte, hogy nem fogja tiszteletben tartani a kölcsönös védelemre vonatkozó 5. cikk szerinti kötelezettségvállalást.

Amerika meggyengül mind a szándék, mind a jövőbeli nagyhatalmi fenyegetésekkel szembeni képességek tekintetében

Fukuyama megfogalmazása szerint...

Senki ne állítsa, hogy a távol-keleti biztonsági kihívásokra való figyelem irányítja a cselekedeteiket. Nyilvánvaló, hogy elképzelhetetlen, hogy Donald Trump az Egyesült Államok hadseregét Tajvan megvédésére bevetné Kínával szemben. Ha Kína blokádot hirdet vagy inváziót tervez, Trump valószínűleg Hszi Csin-pinggel kezd tárgyalásokat, akárcsak Putyinnal, ezzel lényegében átadva a sziget irányítását. Majd aztán büszkén hirdeti, hogy sikerült elkerülnie a háborút. Az Egyesült Államok 1945 óta a liberális világrendet védi, amely számos alapelvre épül, mint a határok megváltoztatásának tilalma és a kölcsönös védelem formális megállapodásai, például a NATO, valamint a Japánnal és Dél-Koreával kötött biztonsági szerződések. Ez a rendszer rendkívül sikeres volt a béke, a jólét és a demokrácia előmozdításában. Az Egyesült Államok puha hatalmát olyan kezdeményezéseken keresztül érvényesítette, mint a National Endowment for Democracy, amely a hasonlóan gondolkodó demokráciapárti erőket támogatta, hogy ellenálljanak a tekintélyelvű rezsimek, például Kína, Oroszország, Irán és Észak-Korea nyomásának. Trump vezetése alatt az Egyesült Államok nem vonul vissza az izolacionizmusba, hanem éppen ellenkezőleg, aktívan csatlakozik a tekintélyelvű politikai táborhoz, támogatva a jobboldali autoritásokat világszerte, Vlagyimir Putyintól Orbán Viktorig, Nayib Bukeléig (salvadori elnök) és Narendra Modiig. A Nemzeti Demokrácia Alapítvány valószínűleg Nemzeti Diktatúra Alapítvány néven fog újjászületni. Hogyan állíthatnánk meg Oroszországot és Kínát a terjeszkedésben, miközben mi magunk is területeket foglalunk el, mint Panama vagy Grönland? Ezek a külpolitikai lépések teljesen összhangban vannak a Trump-adminisztráció belső jogállamiság elleni támadásaival, a végrehajtó hatalom megerősítésével és a fékek és ellensúlyok rendszerének gyengítésével.

- olvasható a cikkben. Végül arról ír:

Ne mondd nekem, hogy az amerikai nép egy ilyen világra vagy egy ilyen országra szavazott tavaly novemberben. Nem figyeltek oda - és most fel kell készülniük arra, hogy saját országuk és világuk a felismerhetetlenségig átalakul.

A forrást egyedivé téve: "A Mandiner hírei alapján; Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher által készített felvétel."

Persze! Íme egy egyedi Facebook hozzászólás ötlet: "🌟 Ma reggel egy csodás napra ébredtem! ☀️ Ki más érzi úgy, hogy a napfény és egy jó kávé minden gondot eloszlat? ☕✨ Osszátok meg velem, mi a kedvenc reggeli rituálétok! 🌈 #ReggeliRitual #PozitívVibes" Ha van konkrét téma, amit szeretnél, szívesen segítek annak megfelelően!

Kapcsolódó témákDonald TrumpFrancis FukuyamaOrbán Viktor

Related posts