Gyermekbántalmazási botrány következtében lemondott az anglikán egyház vallási vezetője.


Welby, aki a múlt hétfőn ünnepelte 69. születésnapját, tavaly novemberben bejelentette lemondását. Ez a döntés akkor született, amikor napvilágra került, hogy egy évtizeddel korábban elkerülte a figyelmet egy súlyos gyermekbántalmazási ügyről, amelynek gyanúsítottja a néhai John Smyth, ügyvéd és egyházi vezető volt - számolt be róla az MTI.

Welby lemondását bejelentő közleménye szerint, amikor 2013-ban először értesült Smyth gyanúsításairól, és arról, hogy a rendőrséget is bevonták az ügybe, tévesen hitte, hogy a helyzet "megfelelő módon" fog rendeződni.

Az érsek kijelentette, hogy most már világosan látja, milyen fontos, hogy mind személyes, mind pedig intézményi szinten vállalja a felelősséget a 2013 óta eltelt eseményekért. A nemrégiben elkészült vizsgálati jelentés rávilágított egy olyan titkos összeesküvésre, amely az ügy elrejtésére irányult.

A férfi ügyvédként végzett tevékenysége mellett aktívan részt vett keresztény fiatalok vallási nevelésében és táborok szervezésében is. A jelentés alapján az ügy a brit bűnüldözés történetének egyik legmegrázóbb gyermekbántalmazási esetét jelenti.

A tanulmányban említett beszámolók alapján Smyth a nyári táborokból kiválasztott fiatalok közül többeket is brutális módon bántalmazott. Egyik esetben például egy gyermekre csupán néhány hónap alatt 14 ezer ütést mértek.

Az ütlegelések gyakran súlyos vérveszteséget eredményeztek, és a sérültek közül többen maradandó testi sérüléseket szenvedtek el.

Smyth 2018-ban, Fokváros szívében, Dél-Afrikában hunyt el. Annak ellenére, hogy a hatóságok már vizsgálatot folytattak ellene, sohasem került bíróság elé, így büntetőjogi felelősségre vonás nélkül távozott az élők sorából.

A nyilvánosságra hozott vizsgálati jelentés éles kritikával illette Justin Welbyt, az anglikán egyház vallási vezetőjét. A dokumentum hangsúlyozza, hogy ha Welby már 2013-ban, amikor először értesült az ügyről, aktívan lépett volna fel a bűncselekmények hatósági kivizsgálásának érdekében, akkor Smyth évek óta felelősségre vonható lett volna.

Welby 2013-ban lett Canterbury 105. érseke, amikor is átvette az anglikán egyház vezetését. Noha a rendőrség már akkor tudomást szerzett a gyerekbántalmazási ügyről, a jelentésből kiderül, hogy sem Welby, sem más anglikán vezetők nem tettek hivatalos feljelentést Smyth ellen.

A rendőrségi vizsgálat teljes körű elindítása csupán 2017-re datálható, miután a Channel 4 brit közszolgáltató televízió egy dokumentumfilm keretében felfedte Smyth bűncselekményeit.

Az öt gyermek édesapjaként Justin Welby 2013-ban vette át a világszerte 77 millió hívőt számláló anglikán unió vallási vezetését. Érdekes módon, mielőtt az egyházi pályára lépett volna, sikeres üzletemberként dolgozott, hiszen az Elf Aquitaine és az Enterprise Oil olajipari vállalatoknál töltött be vezető pozíciókat. Az üzleti világot azonban egy szívszorító tragédia után hagyta maga mögött: első leánygyermeke, aki mindössze héthónapos volt, 1983-ban Franciaországban autóbalesetben vesztette életét, ami radikálisan megváltoztatta Welby életét és irányát.

Canterbury érsekeként Justin Welby koronázta meg 2023 májusában a jelenlegi brit uralkodót, III. Károly királyt, aki az anglikán egyház főkormányzója és e tisztségében legfőbb világi vezetője.

A Canterbury új érsekének kiválasztása egy rendkívül bonyolult eljárás, amely várhatóan legalább őszig elhúzódik.

Related posts