A nyári szünet hatalmas feszültséget generál a munkahelyeken, de létezik megoldás a stressz kezelésére!

Az IWG által végzett kutatás eredményei szerint a szülők túlnyomó többsége, egészen pontosan 58%-uk, komoly stresszként éli meg a gyermekfelügyelet megszervezését az iskolai szünetek alatt.
A megkérdezett szülők körében a válaszadók 72%-a jelezte, hogy szívesebben töltené a munkaidő egy részét otthon, különösen a szünidők alatt. Különösen a 7 év alatti gyermeket nevelő szülők esetében ez a tendencia még hangsúlyosabb: a válaszadók 76%-a tapasztal nehézségeket a munkájuk és a gyermekfelügyelet összehangolásában a szünetek idején.
A kutatás során résztvevő személyek 41%-a úgy véli, hogy a rugalmas munkarend vagy a hibrid munkavégzés jelentős mértékben csökkentheti a stressz szintjét. A lakóhelyhez közeli munkalehetőségek különösen vonzó alternatívát kínálnak a szülők számára. Ez a tendencia különösen a fiatalabb családok esetében figyelhető meg: a három év alatti gyermekeket nevelő szülők 90%-a kifejezte, hogy szívesen dolgozna olyan helyen, ami közelebb van otthonához, ha erre lenne lehetőségük.
Azok a szülők, akiknek az idei évben a munkahelyükön szigorúbbá váltak a rugalmas munkavégzés szabályai, már nyáron is extra kihívást tapasztalhatnak a gyermekfelügyelet és a munka összeegyeztetése terén.
A nyári hónapok miatti stressz sokkal nagyobb mértékben sújtja az édesanyákat, akik közel kétszer akkora valószínűséggel (24 százalék) érzik "nagyon stresszesnek" a vakációt az édesapákhoz képest (14 százalék).
A dolgozó szülők körében végzett felmérések alapján kiderült, hogy a válaszadók több mint fele (54%) a nyári időszakban veszi igénybe éves szabadságát, hogy enyhítse a gyermekfelügyelet növekvő költségeit. Ezen belül 10% kifejezetten arra készül, hogy az egész éves szabadságát erre a célra fordítsa, míg 6% a nyár egy részében fizetés nélküli szabadságot választ.
Ezért kulcsfontosságú, hogy a rugalmas munkavégzés lehetősége révén a munkavállalók hatékonyabban végezhetik el feladataikat; könnyebben összehangolhatják a személyes életüket a munkahelyi kötelezettségeikkel – ezáltal a cégek is profitálnak a megnövekedett termelékenységből.
Az IWG és az Arup közös munkájának eredményeként készült jelentés (IWG Hybrid Working Productivity Report) rávilágított arra, hogy a hibrid munkamodell keretein belül azok a cégek, amelyek lehetővé teszik munkavállalóik számára, hogy a lakóhelyükhöz közelebbi irodákban dolgozzanak, akár 12%-kal is fokozhatják termelékenységüket az elkövetkező öt év során.
A jelentés alapján megállapítható, hogy a rugalmas munkavégzés bevezetése akár 20%-kal mérsékelheti a felmondások számát az Egyesült Államokban. Ez a változás évente 22 milliárd dollárnyi megtakarítást eredményezhet a cégek számára 2030-ig, és a számok még kedvezőbbé válhatnak, hiszen 2045-re a megtakarítás akár 45 milliárd dollárra is rúghat.