HEOL - Hazánkban több fehér gólya is eltölt néhány hónapot a hideg időszakban, de vajon mi áll ennek a háttérében?


Előfordul, hogy a gólya önként dönt úgy, hogy itt marad a tél folyamán, nem pedig sérülés miatt. A hazánkban maradó fehér gólyák általában nem igényelnek emberi támogatást, de szívesen elfogadják a segítséget, ha az elérhető számukra.

Magyarországon 2004/2005 tele óta egyre gyakoribbá válik, hogy bizonyos fehér gólyák itt maradnak telelni. Ezek a madarak nem beteg vagy sérült állatok; a természetes alkalmazkodásuk részeként választják a hazai környezetet a Dél-Afrikáig tartó vonulás helyett. Ezt a jelenséget nem csupán a fehér gólyák esetében tapasztalhatjuk, hanem hasonló táplálkozási szokásokkal rendelkező kócsagok, gémek és a ragadozó barna rétihéja esetében is megfigyelhető, ahogyan azt a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület is hangsúlyozza.

Ennek folyamata, működési mechanizmusa a madarak között meglévő viselkedési eltérésekre épül. Leegyszerűsítve: száz azonos fajhoz tartozó madáregyed többsége átlagos viselkedésű, néhány egyed viszont kockáztató. Utóbbiak később vonulnak el ősszel, tavasszal korábban érkeznek vagy átteleléssel próbálkoznak. Ha a környezeti viszonyok nem változnak lényegesen (akár év tízezredeken keresztül sem), akkor ezek a próbálkozó egyedek a nem túlélhető viszontagságok miatt elpusztulnak, így szaporodni sem tudnak. Viszont ha változik a környezet, például mint napjainkban a klíma, akkor a kockáztató egyedek életben maradnak, szaporodni is tudnak, így viselkedési sajátosságaikat át tudják örökíteni az utódaikba. Minél nagyobb mértékű és gyorsabb a változás, annál több ilyen próbálkozó marad életben, így a fiókáiknak köszönhetően az immáron sikeres viselkedési stratégia gyorsan, akár évtizedek alatt jelentős mértékben feldúsulhat az állományban.

Fontos megértenünk, hogy a kockázatot vállaló egyedek sem teljesen védtelenek a környezeti hatásokkal szemben! Mivel ezek az állatok képesek repülni, ha az időjárási viszonyok elviselhetetlenné válnak, a rugalmas madarak akár egy nap leforgása alatt is ezer kilométert is képesek elhagyni és délebbre vonulni.

Miért maradnak itthon a fehér gólyák és miként maradnak életben?

A gólyák rendkívül gazdag tápláléklistával rendelkező madarak. Nyáron elsősorban rovarokkal táplálkoznak, de gyakorlatilag bármit, amit le tudnak nyelni: kisrágcsálókat, gyíkokat, békákat, kígyókat, halakat is megfognak. A faj éppen azért vonuló, mert a fő táplálékbázisát jelentő rovarok télen nem hozzáférhetőek. Ha azonban tisztában vagyunk azzal, hogy a fehér gólyák hosszú távú - a Szaharától délre - vonuló madárként akár Dél-Afrikáig is elrepülnek, ami oda-vissza több mint 20 ezer kilométeres veszélyekkel teli utat jelent minden évben, akkor már nem olyan nehéz beleélnünk magunkat annak a gólyának a helyzetébe, mely az áttelelés megkockáztatása mellett dönt. Ezt több körülmény teszi reálisan túlélhetővé számukra:

Related posts