Idén Putyin a fronton várja a sorsfordító áttörést, ám ezzel kapcsolatban akad néhány aggasztó tényező.

A Bloomberg hírei szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök magabiztosan várja a hétfői telefonbeszélgetést Donald Trump amerikai vezetővel.
A cikkben szereplő információk szerint a Kreml optimistán tekint a jövőbe, remélve, hogy 2025 végére végre elérik a várva várt áttörést a frontvonalakon. Céljuk, hogy az év végére birtokba vegyék a négy délkelet-ukrajnai megyét, amelyeket Moszkva egy vitatott népszavazás eredményeként Oroszországhoz csatolt. Érdekesség, hogy a lap egy, az orosz elnökhöz közel álló, ám névtelenségét megőrző forrást idéz, aki szerint ez a kijelentés különösen jelentős, mivel...
az orosz elnök szinte biztosan nem fog nagy és látványos engedményeket tenni Trumpnak a beszélgetésük során.
Az amerikai elnök határozottan támogatja az ukrajnai konfliktus mielőbbi lezárását, míg Putyin eddig nem tett utalást arra, hogy Moszkva kész lenne befejezni a hadműveleteket. A harcok jelenlegi helyzete szerint Kijevben egyre nő a feszültség és az aggodalom, hogy újabb területek elvesztésére kényszerülhetnek a konfliktus elhúzódása miatt. A Bloomberg elemzése szerint az amerikai erőfeszítések a közeljövőben olyan állapotba kerülhetnek, ahol már nem tudnak további lépéseket tenni. Ilyen körülmények között kérdéses, hogy a Fehér Ház milyen stratégiát választ: folytatja-e a diplomáciai párbeszédet Oroszországgal, vagy esetleg radikálisabb intézkedéseket, például szigorúbb szankciókat vezet be Moszkva ellen.
Szergej Markov, a Kremlhez fűződő szoros kapcsolatokkal rendelkező politikai tanácsadó véleménye szerint Putyin számára egyáltalán nem kedvező a háború lezárása.
Putyin számára a tárgyalások kudarcának kérdése nem tűnik prioritásnak. Stratégiáját úgy alakítja, hogy a katonai offenzíva mellett a diplomáciai egyeztetések is párhuzamosan zajlanak, mintha a két folyamat egymást erősítené.
- fogalmazta meg egyedi módon.
A színfalak mögött az európai vezetők igyekeznek felhívni Trump figyelmét arra, hogy az orosz elnök esetleg megpróbálja becsapni őt. Ennek ellenére az Ovális Iroda vezetője nem hajlandó alapvetően módosítani a politikai megközelítésén. A moszkvai béketárgyalások során a delegáció kifejezett sikerként könyvelhette el, hogy maximális követeléseiket úgy terjeszthették elő, hogy az amerikaiak nem fejtettek ki erőteljes ellenállást. A tárgyalások során az orosz fél azt kérte, hogy Ukrajna vonja ki csapatait Herszon, Zaporizzsja, Donyeck és Luhanszk területeiről. Azonban a frontvonalak jelenlegi állása nem indokolja ezt a követelést; Oroszország szinte teljes egészében csupán Luhanszkot ellenőrzi, míg a másik három megyében még számos nagyváros elfoglalása előtt állnak, ami a jelenlegi orosz katonai erőviszonyok mellett nem tűnik reális célnak.
Ben Barry, a Nemzetközi Stratégiai Tanulmányok Intézetének szárazföldi hadviselésért felelős vezető munkatársa szerint nagyon kevés az esély arra, hogy az év végére Putyin elérje a kitűzött célokat:
Ha az ukrán védelem összeomlik, akkor nagyon könnyű lenne ilyen előnyre szert tenni, de jelenleg egy ilyen forgatókönyv nagyon valószínűtlennek tűnik
- fogalmazta meg egyedi módon.
A cikk megemlíti, hogy egyes orosz állampolgárok is egyetértenek ezzel a nézőponttal, ami bizakodásra ad okot az álláspontok fokozatos átalakulása szempontjából.