India részt vesz a vámháborúban, és az Egyesült Államok oldalán áll.


India, a világ második legnagyobb nyersacéltermelője 12 százalékos ideiglenes védővámot vetett ki az acélimportra, hogy elejét vegye az elsősorban Kínából érkező olcsó behozatal bővülésének.

Az utóbbi években tapasztalt kínai acélimport hullám következtében az indiai acélgyártók kénytelenek voltak csökkenteni termelésüket, ami sajnos munkahelyek elvesztéséhez vezetett. Az indiai pénzügyminisztérium hétfőn közzétett nyilatkozata szerint

A 200 napra szóló, 12%-os vám azonnal hatályba lépett.

H.D. Kumarasvami, India acélipari minisztere kifejtette, hogy az intézkedés fő célja a hazai acélgyártók védelme az import ugrásszerű növekedésének kedvezőtlen hatásaival szemben, valamint a tisztességes piaci verseny fenntartása.

Az újdelhi vámok legfőképp Kínát érintik, amely Dél-Korea után a második legnagyobb acélszállítója volt tavaly Indiának. Az ország a második egymást követő évben nettó acélimportálóvá vált, a behozatal pedig 9 éves rekordot döntött, elérve a 9,5 millió tonnát.

Tegnap egéybként JD Vance amerikai alelnök négynapos indiai látogatásra érkezett, ahol többek között Narendra Modi miniszterelnökkel tárgyal.

Az indiai kormány nyitott arra, hogy csökkentse az Egyesült Államokból származó importra kivetett vámokat egy kereskedelmi megállapodás részeként. Az USA India legnagyobb kereskedelmi partnere, kétoldalú kereskedelmük 2024-ben elérte a 129 milliárd dollárt, 45,7 milliárd dolláros indiai többlettel.

Újdelhi szakértői szerint a megállapodást a Trump által április 9-én bejelentett 90 napos vámemelési moratóriumon belül szeretnék tető alá hozni.

Indiát eddig főként a vámháború viszonylagos győzteseként emlegették a szakértők, hiszen az amerikai piacon versenyző exportőröket jelentős kereskedelmi akadályok nehezítik.

Related posts