Irán egyedülálló lehetőséget teremthet azzal, hogy a bebörtönzött olasz újságírónőt alkudozásra használja egy letartóztatott iráni állampolgár szabadon bocsátása érdekében.

A helyzet rendkívül összetett: Cecilia Sala sorsa szorosan összefonódik egy iráni férfi jövőjével, akit december 16-án, csupán három nappal Cecilia teheráni letartóztatása előtt tartóztattak le Olaszországban.
Olaszország diplomáciai lépésként behívta Irán olaszországi nagykövetét, és sürgeti, hogy azonnal szabadon engedjék Cecilia Sala olasz újságírót. Az Il Foglio napilap munkatársát december 19-én tartóztatták le Teheránban, csupán hat nappal azt követően, hogy újságírói vízummal belépett az ország területére.
Az iráni IRNA hírügynökség hétfőn közzétett jelentése alapján Salát az Iráni Iszlám Köztársaság törvényeinek megsértése miatt vették őrizetbe. Az IRNA közleménye nem részletezi, hogy pontosan mely jogszabályokat sértette meg Sala, azonban az olasz külügyminisztérium bejelentette, hogy hivatalosan is beidézik Mohammad Reza Sabouri iráni nagykövetet. Az olasz fél azt követeli, hogy az újságírót azonnal szabadon engedjék, emellett hangsúlyozzák, hogy Teheránnak tiszteletben kell tartania az emberi jogokat, beleértve a konzuli hozzáférést és a látogatási jogokat is.
Az olasz sajtó értesülései alapján a hírhedt Evin börtön zárkájában raboskodó Sala a földön kénytelen aludni, és mindössze egy alkalommal volt lehetősége találkozni a teheráni olasz nagykövettel.
A riporter helyzete különösen bonyolulttá válik egy olaszországi esemény következményeként: december 16-án, csupán három nappal Sala letartóztatása előtt, a milánói Malpensa repülőtéren őrizetbe vették Mohammad Abedini-Najafabadot. Az amerikai hatóságok által kiadott elfogatóparancs alapján Abedini-Najafabadot azzal gyanúsítják, hogy köze volt a január 28-án végrehajtott jordániai dróntámadáshoz, amely során három amerikai katona életét vesztette.
Az amerikai igazságügyi minisztérium nem adott információt arról, hogy létezik-e összefüggés a Sala-ügy és a drónokkal kapcsolatos nyomozás között. Az olasz sajtó értesülései szerint azonban Salát arra használhatja fel, hogy Irán Abedini szabadon bocsátását elérje. Ezt a lehetőséget Antonio Tajani olasz külügyminiszter is megerősítette egy vasárnapi rádióinterjú során, ahol nem cáfolta a felvetést.
Az 1979-es iráni túszválság, amely 444 napon át tartott, óta Teheránban szokássá vált, hogy nyugati állampolgárokat túszként alkalmaznak a politikai tárgyalások során. Sala esete is könnyen illeszkedhet ebbe a mintába.