Újabb kedvező fejlemények érkeztek a diploma nélküli álláskeresők számára - Liner.hu

Az elmúlt években tapasztalható tendencia szerint egyre ritkábban követelik meg az álláshirdetésekben a diplomát. A profession.hu pénteki jelentése alapján 2023-ban csupán 21,5 százalékban volt elvárás a felsőfokú végzettség a pályázókkal szemben - számolt be az MTI.
Az elvégzett munkaerőközvetítő elemzésekből kiderült az is, hogy a cégek egyre inkább a a jelentkezők személyiségét, motiváltságát, tanulási képességeit, fejlődési hajlandóságát vizsgálják, ami korábban is hasznosabbnak bizonyult volna, mert önmagában a diploma megszerzése még nem garancia egy jó munkaerőre. A gyorsan változó feltételek közepette ezek a legfontosabb tulajdonságok, a készségalapú szemlélet terjedése tehát a munkaerőpiac átalakulásával magyarázható a közlemény szerint.
Külön kiemelték, hogy bizonyos kompetenciák pótolhatják a diploma hiányát, ugyanakkor nem lehet azt mondani, hogy egy felsőfokú papír elvesztette volna a jelentőségét. Mondják ezt amiatt, mert a diploma széles látásmódot, fejlett problémamegoldó képességet, tájékozottságot, tanulékonyságot feltételez.
Ezzel együtt a pályakezdők jelentősen többet akarnak keresni, mint tavaly. Amíg ez az összeg korábban nettó 308 000 forint volt, addig most 383 000 forintot szeretnének átlagos szinten. A gazdasági és műszaki egyetemek végzőseinél átlagosan 400 ezer forint körül mozog az összeg.
A legalább 10 éves szakmai tapasztalattal bíró munkavállalók bérigénye átlagosan 675 ezer és 700 ezer forint között mozog, amikor különböző álláshirdetéseken keresnek lehetőségeket. A profession.hu platformon közel 265 ezer regisztrált diplomás található, és az elemzés szempontjából ezek a munkavállalók a releváns csoportot képezik a saját ügyfeleink között.
A legtöbben a Budapesti Gazdasági Egyetemen, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen, a Debreceni Egyetemen, az Eötvös Loránd Tudományegyetemen és a Szegedi Tudományegyetemen tanultak a közlemény szerint.