Újabb fontos lépést tett a magyar-török együttműködés, amely új stratégiai mérföldkővel gazdagodott | Demokrata

A minisztérium csütörtöki közleménye alapján, amelyet az MTI-nek juttattak el, a tárcavezető bejelentette, hogy a magyar békemisszió keretében Orbán Viktor kormányfő ezúttal Recep Tayyip Erdogan török elnökkel folytatott megbeszélést. Ez a találkozó különösen jelentős, hiszen az elmúlt ezer nap során Törökország játszotta a közvetítő szerepét az ukrajnai konfliktusban, és eddig ez volt az egyetlen igazán eredményes próbálkozás a béke megteremtésére.
"Magyarország már régóta ugyanazt az álláspontot hangsúlyozza. Nyilvánvalóvá vált, hogy a harctéren nem találunk megoldást; a megoldás kulcsa csupán a tárgyalóasztalnál rejlik. Ezért sürgetjük a fegyverszünetet és a béketárgyalások mielőbbi megkezdését" - emelte ki.
Hangsúlyozta, hogy az ülés során a kétoldalú együttműködés témaköreit is részletesen megvitatták, és örömmel állapították meg, hogy ez a kapcsolat soha nem volt ennyire szoros, és eddig soha nem hozott ennyi előnyt a két ország számára.
Szijjártó Péter ezután kiemelte, hogy idén egy jelentős stratégiai lépést tettünk, hiszen Magyarország lett az első olyan nem szomszédos ország, ahova Törökország földgázt exportált. Eddig hazánk már 275 millió köbméternyi gázt vásárolt, ami új fejezetet nyit a két ország közötti energetikai együttműködésben.
"Ma az a megegyezés született, hogy ezt az együttműködést fenntartjuk, jövőre is érkezik török földgáz majd Magyarországra" - tudatta.
Illetve bejelentette egy újabb stratégiai mérföldkő kijelölését, szintén energetikai területen, méghozzá a kőolaj vonatkozásában.
"Az a megállapodás született, hogy Magyarország és Törökország vezető olajipari vállalatai, a Mol és a TPAO egy stratégiai együttműködést kezdenek, amelynek keretében lehetőség nyílik a Mol bevonására törökországi új kőolajmezők feltárásába, kitermelésébe, s lehetőség van arra, hogy a török olajtársaság is megjelenjen a magyar energiapiacon" - mondta.
"Ez az új stratégiai cél, amelyet a következő évek során meg kell valósítanunk, tehát kiemelten fontos" - tette hozzá.
A miniszter bejelentette, hogy a magyar-török együttműködés az idei évben is figyelemre méltó eredményeket hozott, hiszen a két ország közötti kereskedelmi forgalom újabb rekordot állított fel.
"A kooperáció új horizontokra is kiterjed, mivel a bankközi együttműködés és a vasútépítés területén folytatott közös munka is felkerült a prioritások közé" - emelte ki.
Ezt követően a szakértő az energiabiztonság témájára is fókuszált, hangsúlyozva, hogy Törökország jelentős szerepet játszik Magyarország földgázellátásának stabilitásában.
"A Török Áramlat vezetéken keresztül Törökországon át idén már meghaladta a hétmilliárd köbmétert az Magyarországra érkező gáz mennyisége, ami jelentősen túlszárnyalja a tavalyi év teljesítményét. Az idei év során világossá vált, hogy a Török Áramlat képes kezelni a napi húszmillió köbméteres forgalmat, ami kedvező jel a következő időszak energiabiztonsága szempontjából" - tette hozzá.
Végül arról is tájékoztatott, hogy megállapodás született azokról az intézkedésekről, melyek összehangolására szükség van, mivel az Egyesült Államok aktuális kormánya szankciós listára tette az orosz Gazprombankot.
"Magyarország és Törökország közötti együttműködés számos előnyt hozott, és továbbra is jelentős hasznot biztosít. A folyamatok és tendenciák megfigyelése alapján bátran kijelenthetjük, hogy a következő évben Magyarország még inkább kihasználhatja ezt a partnerséget, akárcsak Törökország."